hellema :I KLEINE KRANT5JE hé&m men in de fum Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 BIJ DE PUT Het was leuk na zoveel jaren in 't Kleine Krantsje weer eens een romantisch hoekje van Leeuwarden te zien, het plein tje Bij de Put. Maar ach, wat heeft de gemeente daar een akelig bakstenen putje neerge- plant! Dat fantasieloze gevalle tje, tot aan de rand toe gevuld met zand past daar beslist niet. Was het werkelijk te duur er een flinke put van brokken kalkzandsteen neer te zetten, met wat ijzerwerk er bovenop? Zoals we die in Duitsland en Oostenrijk aantreffen. Het komt mij voor dat datgene wat er nu staat meer lijkt op een mislukte bloembak waarin de geraniums door voortdurend watergebrek het loodje hebben gelegd dan op een symbolische herinnering aan de waterput die in vroeger jaren op die plek moet hebben gestaan. Het kan haast niet anders of dit pleintje met zijn put moet een centraal punt zijn geweest. De herinne ring hieraan zou m.i. op een waardiger wijze gestalte dienen te krijgen dan thans het geval is. Gran Canaria JANSCHOUSTRA JANVIER Enige jaren terug zag ik op de Efteling nog een carrousel in werking. Was dat misschien de oude carrousel van Janvier? Weet iemand dat? De vroeger gebruikelijke locomobiel stond er nog wel in, maar de carrou sel draaide nu electrisch. Leeuwarden G. Brinck DE STOOMCARROUSEL In "Het mysterie van de stoom- carrousel" in 't vorige Kleine Krantsje vertelt G. Brinck uit Leeuwarden het een en ander over vroegere carrousels van o.a. Anton Benner en Hubert Wolfs. 't Kleine Krantsje heeft een nostalgische inhoud betreffen de Leeuwarden van voorheen en levert aldus een stukje ge schiedschrijving op een popu laire wijze en vaak zelfs met een min of meer intiem karak ter. Het zal, als op geregelde tijden verschijnende uitgave, wel uniek in Nederland zijn te noemen. Als geschiedschrijving tracht elke inzender er bij elk onder werp een zo getrouw mogelijke weergave van te geven. Maar als er iets niet geheel klopt - al is het in wezen nog zo onbete kenend - dient ook een kleine afwijking, m.i. juist uit een oog punt van een zo goed mogelij ke benadering, toch maar niet onvermeld te blijven. Voor zover ik mij herinner was de carrousel van Wolfs niet de kleinste en minder fraaie, maar juist de grootste en in ieder ge val de mooiste en "netste". Hij stond vele jaren naast de meer "volkse" carrousel van de niet door Brinck vermelde Anton Nizet. In de door mij bedoelde tijd kostte een rit bij Wolfs vijf cent en bij Nizet drie cent. Ik weet dit nog goed, doordat mijn toenmalige baas (één van de plusminus twaalf bankiers die Leeuwarden toen telde: ik zou ze nog allemaal kunnen vermelden) met zijn aanstaan de vrouw een abonnement nam op een permanent gebruik van deze carrousel. Hij zou zijn keus zeker niet hebben laten vallen op Anton Nizet. Misschien zijn, op een tijdstip dat mij is ontgaan, de verhou dingen anders geweest. In dat geval kunnen twee verschillen de meningen over een zelfde onderwerp beide juist zijn. Wat Einstein altijd al beweerd heeft. Amersfoort H. Rijpstra STOOMCARROUSELS Ook ik kan me niet herinneren, dat er een stoomcarrousel bij de Bleeklaan heeft gestaan, maar de heren Van Minnen en Brinck zullen wel gelijk hebben en dat moet dan inderdaad een stoommolen van Sipkema zijn geweest. Er waren twee Sipkema's, bei den hadden ze een stoomcar rousel en zij reisden met het schip. De een had de stoom machine achter op het schip staan en bracht daarmee het schip in beweging. Deze kwam uit Groningen en als ik het goed heb was het een Wopke Sipkema. Hij stond in 1930 bij het vijfentwintigjarig bestaan van de voetbalvereniging Fries land op een zogenaamde Deté- kermis (entree 12 cent) op een veld aan de Borniastraat. De andere Sipkema kwam uit Leens boven Groningen. Hij had een klein motorbootje met daar achter een flink tjalkschip, waar alles ingeladen was. Ik weet dit allemaal nog zo goed, daar ik van 1920 tot in de oor logsjaren bij een grote zeilma kerij heb gewerkt en mensen als Hommerson, Vermolen, Janvier en ook de Sipkema's kwamen geregeld in die zaak. De stoomcarrousel van Nizet (voor zover ik weet familie van Anton Benner) heeft in het be gin van de twintiger jaren een dag of tien op de Wilhelmina- baan gestaan. Verder kan ik me niet herinne ren, dat er ooit een kermis zon der stoomcarrousel is geweest; alleen in de oorlogsjaren heb ben we ze gemist. Maar met de kermis van 1946 kwam Sipke ma weer opdagen; nu met wa gens. Dat was de Sipkema van Leens. Hij dacht met wagens meer kermissen te kunnen be zoeken, maar dat is de onder gang geweest - het vervoer over het water was toen veel goedkoper. In 1950 is de zaak verkocht na dat enkele mensen uit Zuidla ren vergeefs hadden getracht de carrousel draaiende te hou den. In 1954 kwam de molen in de Efteling terecht waar de on derdelen gebruikt worden voor de stoomcarrousel van Janvier, die hier in Leeuwarden in 1948 nog heeft gedraaid. De prachti ge molen van Janvier uit de ja ren dertig is in 1946 in Den Haag uitgebrand. De stoommachine in de Efte ling draait nu op stroom, maar de stoomfluit kan men, net als vroeger, nog altijd horen. Het is beslist de moeite waard deze carrousel nog eens in bedrijf te zien. Het is de enige echte stoomcarrousel in West Euro pa. Zelf bezoek ik de Efteling nog ieder jaar met enkele vrienden, hoofdzakelijk om deze stoomcarrousel aan het werkte zien. Leeuwarden D. J. van der Meulen CIPRIANUSSTEEG Zou u mij kunnen vertellen hoe de Cyprianussteeg aan zijn naam is gekomen? Haren Mevr. L. H. Bom-Ruitinga De Ciprianussteeg, in een stuk van 1658 als het Cypri- anussteeghie vermeld, is waarschijnlijk genoemd naar een huis met de naam van de heilige Thascius Caecili- us Ciprianus, die geleefd heeft van 200 tot 258. Cy- prianus was bisschop van Carthago. Het huis met zijn naam moet gestaan hebben in het smalle straatje, dat we nu dus kennen als Cipri anussteeg. Red.'t KI. Kr. OP DE VRIJDAGMARKT Op de bovenste foto in het sep tembernummer van Jaap de marktkoopman in de rubriek "Joods leven in Leeuwarden" staan drie voor velen bekende Leeuwarders. Ruurd de Roos, de hopman en Anne Tanja, de agent van politie, moeten wel even hun best doen om op de kiek te komen, maar Piet Pruis, de turner en rijwielhandelaar, kan rustig met z'n bekende blik het vogeltje afwachten. Naast hem rechts nog een gezicht dat ik me kan herinneren. Diens naam evenwel niet. Leeuwarden Chr. Doorenbos JAN DE BEER Jan de Beer: een naam, die we in het vorige Kleine Krantsje konden tegenkomen en die bij mij bekend overkwam. Als broodbezorger kwam ik wel met de familie De Beer in aan raking, want die had een bak kerij op de hoek van het Zuid- vliet en de Oostergrachtswal. Voor de feestdagen, als ver schillende bakkers geen brood meer over hadden, konden wij altijd bij De Beer terecht. Mijn schoonzuster, Saakje Rauwer- da, heeft als meisje bij de fami lie De Beer gewerkt. Jan's moeder heette Brijker en zij was een zeer vriendelijke vrouw. Voor Jan zelf de groeten van bezorger Kobus Bakker. Leeuwarden Jac. Bakker VAKANTIEONTSPANNING In het septembernummer van 't Kleine Krantsje staat een stukje over de vroegere Vakantieont spanning. Ik wil hier graag even op ingaan omdat ik er nog zoveel goede herinnerin gen aan bewaar. De Vakantie ontspanning was een hele fijne organisatie, op touw gezet om kinderen die niet met vakantie konden gaan toch fijne weken te bezorgen. Toen ik een jaar of acht was woonde ik op de Landbuurt. Ie dere week kwam er een me neer bij mijn moeder aan de deur en die zette een stempel op de Vakantieontspannings- kaart. Mijn moeder gaf een stuiver en zo spaarde ze het geld bij elkaar om ons als kin deren in de maand augustus een fijne vakantie te bezorgen. Het bedrag dat betaald moest worden weet ik niet meer, maar ik weet wel dat het heel weinig was en voor het tweede kind uit een gezin was het nog min n Makelaardij alnda 1896 der en de derde weer minder, enzovoort. De grote leider was de heer L. Wieringa. Ik zie hem nog voor me met blond haar en een rood hoofd, wat heeft die zich des tijds uitgesloofd voor de kinde ren. Hij heeft zo'n grote indruk op me gemaakt, dat ik hem nu nog voor de geest kan halen en ik ben nu tweeënzestig. Als de vakantie begon moesten we ons 's morgens om half ne gen verzamelen bij een school, dicht in de buurt van ons huis, daar kwamen dan alle an dere kinderen ook en iemand van de leiding. We gingen dan in rijtjes naar de Wilhelmina- baan. Daar werden we de hele dag bezig gehouden met sport en spel. Ik zie mezelf nog in een greppel met anderen aan 't kwartetten. Als het slecht weer was mochten we op de tribune, die was overdekt. Toen we wat groter werden, gingen we iede re morgen lopend naar de Gro te Wielen, een broodtrommeltje op de rug, in een lange rij zin gend over de Groningerstraat weg. De heer Witteveen uit Gronin gen herinnert zich nog wat woorden, ik herinner me het hele refrein en als hij me belt, zal ik het hem voorzingen. Het lied zelf herinner ik me niet, maar er zullen ongetwijfeld mensen zijn die het nog wel weten, we hebben het heel wat afgeblèrd. Het refrein was: "Daarom hoort en ziet, wat Va kantieontspanning biedt. (Vervolg op pag. 14) Hoofdleider Wieringa: nu eens niet met een toeter, maar achter de microfoon.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 4