VERANDERINGEN IN BINNENSTAD FRIESE JONGEN TERUGGEKEERD 'T KLEINE KRANTSJE WITTEVEEN VERDWIJNT HET GAAT MAAR DOOR. Het volgende nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt op 16 december VANGRANCANARIA FOTO PRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Er gaan zich binnenkort opval lende veranderingen voltrekken in de winkelstraat de Weerd. De firma Hilarius, het oudste winkelbedrijf in Leeuwarden, staat op het punt te verhuizen naar de Harlingersingel, waar deze zaak het door de gebr. Ferwerda verlaten pand De Groene Weide betrekt. Hon derd en negen en dertig jaar, vanaf de oprichting in 1849, heeft Hilarius in de Weerd ge zeten. De zaak wordt nu geëx ploiteerd door de vijfde genera tie van dit echte oude Leeuwarder geslacht. Achter eenvolgens werd de zaak ge leid door een Jan, een Johan nes, een Pieter, weer een Pieter en nogmaals een Pieter. De overbuurman van Hilarius, de antiekwinkel van Gerben- zon, heeft biljetten met de kreet "Te Koop" achter de ramen hangen. Dit betekent niet, dat het eveneens al hoogbejaarde bedrijf van Gerbenzon zijn acti viteiten gaat beëindigen. De gezondheidstoestand van de heer Gerbenzon noodzaakt hem echter naar een kleinere ruimte om te zien - elders in de stad hoopt hij, na verkoop van het grote pand in de Weerd, zijn antiekhandel op een be scheidener schaal te kunnen voortzetten. Een derde verandering in de Weerd betreft het verhuizen van de schoenmakerij van Bats naar de Nieuwestad, waar het bedrijf zich zal vestigen tussen de zaken van Schweigmann Kinderkleding en de Krokodil in. Als alles goed gaat vindt de verhuizing in de komende maand januari plaats. Wij kunnen trouwens melding maken van meer veranderingen in de Leeuwarder binnenstad. Het vanouds bekende cafeetje Us Thüs aan het Ruiterskwar- tier is er niet meer. Het pandje wordt op dit moment verbouwd tot een fotoshop van de Hema: "Klaar, terwijl u winkelt". Het was in 1922, dat de uit Dokkum afkomstige Sape Sjoerdstra op dit punt een "volkslogement" begon. Sape was kennelijk een man van vele ambachten, want wij von den hem tegelijkertijd te boek staan als letterschilder en win kelier in vis. Hij ging al gauw naar Dokkum terug om later toch weer als pensionhouder en restaurateur op het Ruiterskwartier te ver schijnen. Intussen was de later als groenteboer bekend gewor den Jan Slof, de vader van Wil lem, Auke, Trijntje, Aukje en Mintje, een blauwe maandag de houder van het volksloge ment geweest. Een volgende exploitant was een Johannes Veenstra, die ook kantoorbediende was. In 1928 kwam Hielke van Wijk in het pand en hij zou er tot zijn vertrek naar een veerhuis aan het Oldehoofsterkerkhof tot in 1934 in blijven. Het establisse- ment werd toen Café De Hoop genoemd, maar presenteerde zich ook als Burger Hotel en Melksalon. In later jaren werd het cafeetje onder andere geëxploiteerd door A. Hempenius, T. Dam, J. Fierstra en B. Jorritsma. Intus sen had het de zo bekend ge worden naam gekregen van Us Thüs. De familie T. Wijngaar den veranderde de naam tijde lijk in Berry Bar, maar voor de Leeuwarders bleef het kleine bedrijfje aan het steeds drukker wordende Ruiterskwartier toch voortleven als Us Thüs. Wat er nu ook niet meer is? De oeroude smederij van Eerligh in de Kleine Hoogstraat. Het ka valje is eindelijk dan toch ge sloopt - op dit moment worden er apartementen voor studen ten gebouwd. Dan nog twee verheugende verbeteringen. De ijzerhandel van Postmus op de hoek van het Ruiterskwartier en de Ype Brouwersteeg is aanzienlijk uit gebreid door het aankopen en bijtrekken van het naastliggen de perceel, waarin in vroeger jaren de oiiehandelaar S. Kui pers zat. En bakkerij Dijkstra aan de Wirdumerdijk nam zojuist z'n geheel gemoderniseerde bedrijf in gebruik - een opzienbarende verandering! Alweer moeten we het verdwij nen melden van een oud Leeu warder winkelbedrijf: de zaak in herenmodes van Witteveen aan de Wirdumerdijk gaat zeer bin nenkort, waarschijnlijk eind dit jaar, misschien begin volgend jaar, sluiten. Drieënzestig jaar heeft de zaak aan de Wirdumerdijk bestaan. Het was in 1925, dat Johan Witteveen hier met zijn heren modes begon. Hij werd opge volgd door zijn zoon Piet, die intussen de veertig jaar ook al weer heeft volgemaakt. We hebben het al eerder ge constateerd: ook wat de mid denstand betreft krijgt Leeuwar den in een snel tempo een heel ander gezicht. Velen zullen het met ons betreuren, dat er zo veel ouds en vertrouwds verlo ren gaat... (Vervolg van pag. 3) vier centimeter smaller dan het Breedstraatpand. Het huisje in de Breedstraat "oogt" wel minder dan het Klei ne Kerkstraatpand: het zal niet hoger dan een vijf meter zijn, de voordeur heeft een breedte van vierenzeventig centimeter en de etalage een breedte van een meter en zeventien centi meter. Het minuscule huisje is het ei gendom van de tapijtenzaak Haag BV en het is grappig te horen hoe de familie Van der Haag in het bezit van het wo ninkje gekomen is. Eens liep de oude heer Herre van der Haag van zijn huis in de Breedstraat naar de siga- De vorige maand hebben wij bericht over een merkwaardige ontmoeting op de Canarische eilanden van een van onze abonnees met een bedelende jongeman, die uit Friesland bleek te komen. De heer Jan Schoustra, oorspronkelijk uit Leeuwarden afkomstig, maar nu al een aantal jaren wonend op Gran Canaria, werd twee maanden geleden in Las Pal- mas aangesproken door een jongen met een bordje in zijn hand en de tekst: "Tengo ham- bre-ikheb honger!" De jongen, een zekere Jan P., vertelde na een lange vakantie trektocht te zijn terechtgeko men op de Canarische eilan den waar hij van al zijn geld zou zijn beroofd. Daardoor was hij niet in staat terug te keren naar Nederland om de lessen te hervatten op de Drachtster M.T.S., waar hij - naar hij zei - electrotechniek studeerde. MEDELIJDEN De heer Schoustra, bevangen door medelijden, schonk de be delende Jan een bedrag van duizend peseta's en trachtte de jongeman in de dagen daarna weer op te sporen om hem, in dien nodig, nog verder te hel pen. Hij zag hem evenwel niet terug en schreef toen een brief naar 't Kleine Krantsje met het verzoek eens op te bellen naar die Drachtster M.T.S. - hij was erg benieuwd of hij bij de neus was genomen, of dat die knaap inderdaad in grote moeilijkhe den had verkeerd. Onderzoek leerde ons, dat Jan P. al in maart van dit jaar in het holst van de nacht de ouderlij ke woning had verlaten en pas na vier maanden iets van zich liet horen, toen hij zijn ouders belde met het verzoek geld over te maken naar Gran Ca naria. Dat is toen ook gebeurd, waarna er wederom een grote stilte intrad: de zoon gaf zijn ouders in de maanden daarna opnieuw geen enkel levenste ken. Nadat 't Kleine Krantsje de on geruste ouders in contact had gebracht met onze abonnee op de Canarische eilanden volgde de toezegging van de heer Schoustra om te blijven uitkij ken naar zoonlief Jan. En zie: na nog eens vier weken trof de echtgenote van de heer Schou stra de jonge bedelaar op pre cies dezelfde plaats in Las Pal- mas aan, waar hij eerder had gestaan. Weer met het bordje en de alarmerende kreet: "Ik heb honger!" Mevrouw Schoustra vertelde de jongen van de grote ongerust heid van zijn ouders en toen zij zei, dat vooral zijn jongere broertje verteerd werd door ver driet, sprongen bij Jan P. de tranen in de ogen. Op dat mo ment moet de jongen besloten hebben eindelijk naar huis te rug te keren. OVERGELUKKIG En twee weken geleden kon een overgelukkige vader P. ons telefonisch meedelen, dat de verloren zoon geheel onver wacht en onaangekondigd weer was komen opdagen. Hij toon de zich, ook namens zijn vrouw, bijzonder dankbaar voor de bemiddelende rol, die 't Klei ne Krantsje en onze abonnee op de Canarische eilanden in deze dramatische zaak'hebben gespeeld. renzaak van De Vries op de hoek van de Put, toen hij zag dat de dames Zuydendorp doende waren alle boeken uit het pand te slepen. "We gaan verhuizen," zeiden de meisjes, "en het huisje is te koop, het is van meneer Zus en Zo, die in Utrecht woont". De heer Van der Haag keerde op z'n schre den en belde onverwijld de ei genaar op. Wat dat huisje zou moeten kosten. "Vijfhonderd gulden," antwoordde de eige naar. "Dan is het verkocht," re ageerde de heer Van der Haag, die onmiddellijk daarna zijn notaris naar Utrecht liet bellen om de aankoop te be vestigen. Toen, opnieuw op weg naar de sigarenboer, zag hij de heer Hans van der Krie- ke van de Lichtdrukkerij voor het woninkje staan. Die had er altijd al een oogje op gehad, omdat hij er een aardige moge lijkheid in zag om er, pal naast zijn eigen zaak, zijn auto in te stallen. Desgevraagd vertelde de heer Van der Haag wie de eigenaar was, maar toen de heer Van der Krieke direct daarna met Utrecht belde, bleek tot zijn onuitsprekelijke ergernis het huisje net te zijn verkocht. "Aan wie?" "Aan me neer Van der Haag". Er moet daarna in de anders zo vredige Breedstraat tussen de heren Van der Haag en Van der Krieke een soort schermut seling zijn ontstaan, waarbij het passanten grote moeite kostte de kijvenden te scheiden... Tenslotte: hoe werkelijk ieder een deze fotopuzzel doodeen voudig had kunnen oplossen? Door even naar het Gemeente archief in de Grote Kerkstraat te gaan. Daar ligt, voor niks en niemendal te raadplegen, het "Wijkboek der Gemeente Leeu warden van 1878" met op pagi na 122 de vermelding "Wijk M, Breedstraat, westzijde 47". Dat werd in dat jaar het nieuwe huisnummer, dat eerder K 148 was geweest. Goed, en nu dan de prijswin naar. Dat werd de heer R. Jon ker, De Duif 218 in Leeuwar den. Hij krijgt het uitgeloofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." toegestuurd. 60 jaar getrouwd Zestig jaar getrouwd waren de vorige maand onze abonnees de heer en mevrouw Rijpstra te Amersfoort. De heer Hendrik Rijpstra werd in Leeuwarden geboren op 3 mei 1903, zijn vrouw, Francisca Hendrika Zandleven, zag hier op 29 sep tember 1904 het eerste levens licht. Het diamanten bruidspaar trouwde in Leeuwarden op 17 oktober 1928. Alsnog de harte lijke gelukwensen van 't Kleine Krantsje!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 6