GESCHIEDENIS BLAUWE WEESHUIS IN FRAAI BOEK VASTGELEGD 'T KLEINE KEAHTSJEi De Blauwe Wezen Van Leeuwarden Een uniek boek over de Geschiedenis van het Nieuwe Stadsweeshuis STADSNIEUWS VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 "Voor onze voorouders in de 17de en 18de eeuw was tuchti ging van kinderen een normale zaak. Thuis en op school maakte het kind al vroeg ken nis met plak en roede; prenten maakten het vertrouwd of in elk geval bekend met lijfstraffen. Indachtig het bijbelwoord, dat de tucht niet aan de knaap mag worden onthouden, spaar den liefhebbende ouders de roede niet en slaan was dan ook een gewaardeerd opvoe dingsmiddel. Kastijding was niet alleen een middel om het kind van de hellestraf te redden maar ook om het in het gareel te houden. Dit gold zeker in het kunstmatige weeshuisgezin, waar onder een honderdkoppi- ge bevolking de orde moest worden gehandhaafd. Daar kwam vooral in de 19de eeuw nog bij, dat een verwaarloosde en ongeregelde opvoeding werd beschouwd als de belang rijkste oorzaak van criminaliteit; disciplinering was ook in dat opzicht in het belang van het kind zelf. Het strenge regiem speelt de hoofdrol in onze beeldvorming omtrent de vroe gere weeshuizen: niet het op voeden van de kinderen, maar het stipt naleven van het regle ment stond voorop. De straffen waren hard en erop gericht het kind murw te maken, zodat het zich weer zou voegen in dè tredmolen van het dagelijks be staan. Aldus een fragment uit het pas verschenen boek "De blauwe wezen van Leeuwarden", de geschiedenis van het vroegere Nieuwe Stadsweeshuis tussen het Jacobijnerkerkhof en het Schoenmakersperk. Dit boek, een prachtige uitgave, is ge schreven door de heer Hotso Spanninga, nu leraar geschie denis in Dokkum, in nauwe sa menwerking met de vroegere ambtenaar van het Gemeente archief, de heer Wim Dolk, die er eveneens bijzonder veel werk voor heeft verzet. Het Nieuwe Stads Weeshuis heeft bijna drie eeuwen be staan. in 1676 werd het in ge bruik genomen en in 1953 gin gen de weeshuisdeuren voorgoed op slot. In de tussen liggende tijd zijn er duizenden weeskinderen grootgebracht. Zij werden de "blauwe wezen" genoemd naar de uniforme blauwe weeshuiskledij. Behalve deze blauwe wezen waren er ook "rode wezen" in het oude Leeuwarden. Dat wa ren de jeugdige bewoners van het Old Burger Weeshuis, dat al in 1534 was gesticht - zij stonden in tegenstelling tot de "arme" blauwe wezen als de "rijke" rode wezen bekend, ook alweer omdat zij aan de kleding zodanig herkenbaar waren. Het opvallend vlot geschreven boek over de blauwe wezen vertelt ons alles over de ge schiedenis van het tehuis en zijn bewoners en ook veel over de wezenzorg in al die eeuwen. In het - zeker verrassende - begin van het boek wordt mel ding gemaakt van een specta Noord Nederlandse Boekhandel Voorstreek 34 Leeuwarden tel. 058-123827 culaire gebeurtenis die als het broodoproep bekend gebleven is: "Tegen het middaguur van vrij dag 25 juni 1847 haastte de kruidenier Benjamin Henneman zich om de blinden van zijn winkel aan de Voorstreek te sluiten en de deur te grende len. In de stad was grote op schudding veroorzaakt door hongerige benden, die ruiten ingooiden en bakkerswinkels plunderden en het leek hem Een van de illustraties uit het boek: een sfeervol hoekje van de oude binnenplaats. veiliger met zijn nering op te houden tot de rust was her steld. Toen hij niet ogenblikke lijk opendeed werd er een steen door het bovenvenster gegooid. Om erger te voorko men lichtte Henneman de gren del en vroeg waarmee hij van dienst kon zijn. Het opdringend "grauw" wilde voedsel en dreigde geweld te gebruiken als het zijn zin niet kreeg. Zo snel mogelijk nam hij samen met zijn knecht de aangereikte petten en zakken aan en vulde die met gort, bonen en rijst, waarmee de hongerige oproer lingen genoegen namen Uit het verdere verhaal blijkt, dat deze kruidenier Henneman een van de leveranciers van het Nieuwe Stads Weeshuis was, die verschrikkelijk in de knoei kwam omdat hij overeen gekomen was goederen te le veren tegen een vooraf vastge stelde prijs - toen de prijzen aanzienlijk stegen kon hij nau welijks meer aan zijn verplich tingen voldoen. Het voortreffelijk verzorgde boek - natuurlijk in een blauwe band en met een blauw stofom slag - is uitgegeven door de Stichting Het Nieuwe Stads weeshuis Leeuwarden, die na het verdwijnen van het wees huis zelf ontstond en die nu het nagelaten vermogen beheert. Dat vermogen is intussen ge groeid tot ongeveer zes en een half miljoen gulden, zoals de wethouder van Sociale Zaken, tevens voorzitter van de Stich ting, mevrouw J. G. Vlietstra ons in een voorwoord onthult. Het grootste deel van dit ver mogen bestaat uit onroerend goed, zoals boerderijen en lan derijen; de rest wordt gevormd door effecten en obligaties. Jaarlijks kan er, dankzij de ren te van deze bezittingen, een bedrag van ongeveer tweehon derdduizend gulden voor ver schillende sociale en maat schappelijke doeleinden beschikbaar worden gesteld. Ook daardoor al leven de her inneringen aan de blauwe we zen nog altijd voort - de grote betekenis, die het Nieuwe Stads Weeshuis eeuwen lang voor onze stad heeft gehad, laat zich gelden tot in onze tijd. We mogen daarom dankbaar zijn met het totstandkomen van dit boek over de geschiedenis van het Nieuwe Stads Wees huis, een boek, dat zeker niet ten onrechte al een standaard werk werd genoemd De prijs van het boek, verkrijg baar bij de Noord Nederlandse Boekhandel aan de Voorstreek in Leeuwarden is vijf en dertig gulden. Warm aanbevolen dus! Sch. Ter waarschuwing. Het is aan de politie gebleken, dat de waarschuwing tegen per sonen, die langs de huizen loop- en met gedrukte getuigschriften, waarin zoogenaamd door de fir ma N. V. Rolf von den Baumen verklaard wordt, dat zij een aan tal jaren bij haar zijn werkzaam geweest en tevens de redenen van hun ontslag worden ge noemd, nog niet voldoende is doorgewerkt. De personen trachten op deze wijze het me delijden van de ingezetenen zoowel hier ter stede als in de omgeving op te wekken. De commissaris van politie waarschuwt nogmaals tegen deze personen, daar hem bij in formatie bij de firma von den Baumen bleek, dat de laatste driejaren dergelijke getuigschrif ten niet zijn uitgereikt en de pa pieren, gedateerd 1923, waar mee genoemde personen loopen, dus vervalscht moeten zijn. (1931)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 11