LEEWADDERS, WAAR IS DIT? OVER EEN MEEUW 'T KLEINE KRANTSJE 1 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ven/logen tijd. Een knappe jannewacidag in ut nije jaar. Ons bekende Liwwad- der Ammérikaan Rintsje de Ru- ter fient nog al wat feranderd in ut oude Liwwadden. Fokke waarskout foor te feul nostalgie en soa wurdt er oek wel naar fandaag keken. Frouwen leve langer, mar krije se oek mear te fertellen? De namen en de foorbeelden wur- re der bij noemd en soa klasje- nére se mar een end weg: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en as seer, seer speesjale ere gast Rintsje de Ruter, de emi greerde Blekerstrater. Rintsje de Ruter: Ja, fooks, ik bedoel jonges, ik hew jim dat al faker seid, mar ik gaan der steeds meer in geloven: dit Liwwadden is de laaste drie jaar ferskeurend hard feran derd. Alderaarst! Alderonhu- rigstü Minne Mager: Ho, ho, Rintsje, is dat niet wat overgedreven? Dat is al jaren gaande. Afbreke, opbouwe, nije gebouwen der foor in 't plak. Ouwe straten fut, nije straten. Allerhande feran- deringen. Mar dat hou je toch Tabe Ruutsje: Tensij, ik seg tensij, Rintsje ut oog hèt op winkels, laat ik segge op ouwe saken met fertrouwde namen. Of gevels en etalaasjes die he lemaal feranderd binne. Is ut dat, ouwe Ammérikaan? Rintsje: Stop Tabe, joe aar rong. Jou binne mis. Dizze Rintsje is en blieft een Liwwad- der. Gien Ammérikaan, gien Fries, nee, een Liwwadder. En 't Was op un saterdagmiddag, we waren een jaar of tien, elf, en op 'e Lekkemerdiek an 't speulen, toen der opeens een zeemeeuw ütte lucht vallen kwam, en anne andere kant fan 'e sloat in't land viel en oek leggen bleef. Gauw derheen fanself, un mooi end fedder was der een hekkedam, omlo- pe en kieke. De vogel was nog warm, mar der sat gien leven meer in. Met suks binne je dan begaan, suks gooie je niet fut, der mut wat met gebeure. De stad der met in, nar de Sint Jacobsstraat, nar De Jong, de poelier. "Kiek wij hewwe een meeuw fonnen, hij is nog mar krekt doad, kenne jim die oek hewwe om op te setten of su?" "Nee jonges, dat doene wij niet, wij kenne der niks met, en we wille'm oek hier niet houwe, nim mar gauw weer met!" Werom dus, vogel onder 'e trui, en - op 'e Lekkemerdiek der was ons de geest vaardig wur- den - we sette 'm self op! 'n Sootsje kramdraad opskarrele, 't dooie beesje overend helpe, vleugels wieduut, 't dunne kramdraad tussen de veerkes, krekt as su die so weer futvlie- laat mie ut soa segge: ut ruukt niet meer naar ut Liwwadden fan froegerü Fokke Vutman: Ut ruukt niet meer naar Liwwadden. Ik loof dat ik son bitsje anfoel wat Rintsje bedoelt. Wat weest is, is, wat jou an ut gefoel raakte, daar hoorde een luchje bij. Ik hew een sterk foorbeeld: pp 'e Wurdummerdiek ruukt ut nou naar die dikke Hamburgers fan Donald Sluk, en nooit weer naar de snert fan Siderius. Groate Geert: Dat is sterk, soa as we nou prate. Ik su bij kun de een nije bril op eh.op 'e plee sette, wik mar segge, sak mar segge. En wielst ik bezig bin, ruuk ik.nee, nee, nee, niet wat jim denke. Lange Marten: Dou weest hele maal niet wat wij denke. En as Rintsje bedoelt as dat de grachten weer stinke mutte, of dat de tontsjes werom komme mutte, dan ken ie om mij met die hele rukerij de pot op!! Geert: Nou maakst ut self oek mooi, lange. Nee, ik docht an jaren werom; an mien groatfa- der, die altied de piep an had.En ut hele huus rook naar die piep. Oek op 'e doas, en dat kwam mie in 't sin met die bril en soa. Rintsje: Praat mie niet fan pie pen. Wij hadden fleden week een rewiene fan ons ouwe daansklub. Temeensen mien frouw en ik gong met. Ferrie nais! O, soa gesellig. Dat komt soa: mien frouw en een stuk of wat frieodinnen skrieve mekaar nog geregeld. ge. Nou was der anne andere kant fan 'e diek een heel laag stuk land, en dat bruukte Rood-Geel als foetbalveld, dus sundags- morgens stonnen der altiet een soatsje mensen op 'e diek te kieken, je konnen 't hele veld oversien. We hewwe de opzet te vogel weer in't land set, krekt tegenover dit foetbalveld, en waren sundagsmorgens al foor de wedstried op ons post om te kieken hoe't gong. Nou, 't sukses was groat. En kelen kregen de vogel in 'e ga ten en al gauw was der een hele ploeg die't allegare met de armen swaaiden, en mar roepe van ks-ks, mar hij verroerde zich niet. Toen begonnen un paar jonges met kluten en ste nen te gooien, mar hij was niet in 'e hoogte te krijen. We hew we ons enorm fernüvert, an't een paar omliepen over de hekkedam, ut spul oppakten en siên lieten dat er allemaal kramdraad om un dooie meeuw sat. 't Was un prachtige sundag- morgen Jetze Wiebe Poatsje: O, die waren oek op die daansklub. O, bij Boompie. Nee, ik hew nooit daanst, dat wu mien ene poat niet lije. Mar hoe komme we nou fan ut ruken op ut daan- sen? Hèt dat wat met piepro- ken te maken? Rintsje: Och here ja, ik dwaal af. Op die rewiene was een ke rel, Hielke loof ik, die wu mar met mien frouw prate. En se sei later: ik kon em fan froeger, en ik rook de lucht fan sien piep, wielst ie fertelde, dat ie al jaren fan 't roken afwas. Tabe: Sukke dingen blieve han gen. Oek as er gien kraam in 'e buurt is, ruuk ik soms een oa- liekoekelucht as ik deur de Bar- gesteeg loop. O ja, en Rintsje ruukt soms siepels as ie op 'e Kaai loopt, bij drukkerij Eisma om 'e hoeke! Marten: Soa rook ut bij ut pak- huus fan Timmer op 'e Kaai, de andere kant uut, oek soa lek ker. En ferderop bij Sterk de smid hong oek son appatte geur. En soms roken je docht ik de gasketels, of ferbeel ik mie dat? Fokke: Ho, ho, mannen, dit wurdt allemaal nostalgieséren, sei Sientje dan. Nostalgieséren. De gasketels bin fut en in ut ouwe kantoorgebouw salie se dit nije jaar woaningen make. Nou, dat sal daar lang niet gek woane. Geert: Temeensen beter as daar in die hoge flet an ut Hempenserdiekje. Die AVRO- flet wik mar segge, sak mar segge. Ik loof fan negentien hoog. Jou hewwe gien weet meer fan de wereld. Suver een wolkeklauwer, nee krabber. Minne: En foor de dertiende ferdieping geve se geld toe, want daar wil gien meens woa ne. Klein grapke. Mar ja, wie bedenkt suks. De gemeente fient seker alles goed. Straks oek een toren bij de Lange Marktstraat. Rintsje: Nee, die bouwerij hier staat mie lang niet altied an. Ik hou ut er wel op dat se degelijk bouwe. Niet soa as daar in Ar- remeniê. Poe, poe, wat erg al lemaal. Mar sukke huzen as daar bij de Dokkummer Ee. Dat is swaar foor de bakker. Nee, Vierzen niet, dat ken niet meer. Tabe: Feitwaar. Wij waren daar te nij-jaarafwinnen naar ouwe kunde, die daar oek woane. En o soa naar't sin. Flak bij hun woane meensen, ik loof uut Tietjerk, die na jaren toch wer om komme naar ut ouwe stee. De Wit, nee Van der Veen, nee, ik weet ut niet krekt. Je siene uut, seg mar op 't Pierse- liewaltsje. Wiebe: Mar nou nog es wat an ders, Rintsje. Dou hast ut over die fent op 'e rewiene, die soa uut sien straatsje stonk, wielst er niet echt stonk. Ferbeelding seg mar. Mar troffen jim nog meer kunde? Rintsje: Kunde, wat is kunde, joe no. Ja, een frouw die met een Mof trouwd was, en nou in Duutsland woant. Betsje. En de weduwe fan Hein Hobbelpeerd seiden wij dan. Fanwege sien moeke hè? En Minke die nou in Nij-Seeland woant. Meest frouwen. Marten: Soa is de praktiek. Frouwen wurre ouwer as ke rels. En der binne haaibaaien bij. Mien ene kleindochter sei een poaske leden nog: wij gane staken fan skoal teugen Janke van Vliet of soa. Dat bleek een wethouwer te wezen, die ut de lieve jeugd niet naar 't sin deed. Mar wel een knaap loof ik. Tabe: Dat hindert niks. Want ferder is ut toch al den donder mannen die an 'e touwtsjes trekke. Hest daar die Gorbats- jof. Mien swager seit dan: ut is allemaal peerdestrooisel en glaspost. Mooi, mooi, mar frou wen, ho mar! Fokke: En toch mannen, en toch, even deürdenke. We had den het al over die knaap fan een wethouwster. Vlietstra. Best haar op 'e tannen. En wie komt op een heel hoog baantje bij de gemeente? Wie wurdt gemeentesikretaris? Nou? Een frouw! Asjeblieft. Straks wurre we regeerd deur hoge tantes, niet meer hoge omes. Minne: Mooi seid, Fokke. Mar nog één ding. Ons fader moest froeger fan sien moeke altied persee koffie en thee fan die arme weduwe hale, anders gong die naar de barrebiesjes. Ut hèt niks holpen hew ik be grepen, want nou freet die grouwe Douwe uut de Joure hur toch nog op. Smakelijk bak je!! Vlga.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13