'T KLEINE KRANTS JE Schandelijke toestand oude begraafplaats VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN 't Kleine Krantsje trok al lang geleden aan de bel Eindelijk begint het erop te lijken, dat er wat aan de werkelijk deplorabele toestand van de Algemene Begraafplaats aan de Spanjaardslaan zal worden gedaan. De sinds enkele jaren bestaande "Stichting Begraafplaats Spanjaardslaan" is nu druk bezig herstelplannen uit te werken, waarmee zij de vorige maand in de publiciteit is gekomen. Intussen zijn er bijna acht jaren verstreken sinds 't Kleine Krantsje de kat de bel aanbond en de schandalige toestand op deze oude Leeuwarder be graafplaats in een geruchtmakend artikel signaleerde. In ons nummer 393 van 26 september 1981 maakten wij de treurige situatie onder de koppen "Hier moet wat gebeuren - Oude Begraafplaats een grote puinhoop - en - Begraafplaats stort in: het wordt hier een troep" openbaar. Even leek het erop, dat er naar aanleiding van deze publicatie actie zou worden ondernomen - daarna viel er weer de stilte van het graf. Maar nu lijkt het er dus op, dat er eindelijk toch wat gebeuren gaat. Het is frappant, maar wat wij acht jaar geleden schreven kan vandaag letterlijk weer worden gezegd. De dodenakker aan de Spanjaardslaan, laatste rust plaats van duizenden Leeuwar ders uit een voorbije tijd, ver keert nog steeds in dezelfde desolate toestand, die wij ook toen al signaleerden. Van honderden graven, eigen lijk op alle afdelingen, zijn in de loop der jaren de doodskisten ingestort, waardoor ettelijke grafstenen verzakten, omvielen of doormidden braken. IJzeren hekjes, heel vroeger gebruikelijk rond de graven van lieden uit de betere stand, zijn doorgeroest, hangen er ook scheefgezakt bij, of liggen net als verscheidene grafstenen, plat op de grond. Van de ronde of ovale trom mels met kransen, door onze voorouders vaak als een laat ste groet op de graven gelegd, heeft nog maar een enkele z'n glazen dak - overal liggen glasscherverL de kransen zelf zijn er al lang niet meer. TREURIGE TROEP Kortom, het is een treurige troep op de Algemene Begraaf plaats aan de Spanjaardstaan en het zal nog wel erger wor- dep ook: het proces van de verzakkingen zet zich voort; stenen, die vandaag nog over eind staan, kunnen morgen al beginnen te verzakken - vol gend jaar liggen ze wellicht ook gebroken op de grond. De begraafplaats aan de Span jaardslaan, "de Oude" zeggen we, sinds er ook een nieuwe is, dateert van 1833, ze is dus al anderhalve eeuw oud. De be graafplaats werd aangelegd naar een ontwerp van stadsar chitect L. P. Roodbaard, die kans heeft gezien er wat moois van te maken - waar in onze omgeving vinden we een twee de begraafplaats, waar zoveel rust van uitgaat? In 1919, toen de Noorderbegraafplaats ge reed kwam, nam het gemeen tebestuur het besluit de Alge mene Begraafplaats per 31 december 1939 te sluiten, maar pas dertig jaar later kwam het werkelijk zo ver: na 1969 von den er geen teraardebestellin gen meer plaats. In de twintig jaar, die sindsdien verstreken, is de ordentelijke begraafplaats verworden tot een lugubere verzameling ste nen, schots en scheef door el kaar, op sommige plaatsen overwoekerd door de natuur. Merkwaardig daarbij is het, dat de gemeentelijke plantsoenen dienst dit ereveld toch wel on derhoudt: geregeld bijvoorbeeld wordt het gras tussen de gra ven geschoren. Maar aan de graven zelf komen de plantsoe narbeiders niet; het is niet hun taak een omgevallen grafsteen terug te brengen in de oor spronkelijke stand. Voor veruit de meeste mensen, die hier hun laatste rustplaats vonden, geldt dat hun nabe- standen niet meer omzien naar hun graf. Het aantal graven, dat duidelijk nog wel onderhou den wordt, kan worden geteld; op sommige afdelingen zijn het er maar enkele. Bij verschillende bezoeken, die wij er de laatste maanden heb ben gebracht, bleek er op geen enkel, maar dan ook op geen enkel graf een vers bloemetje te staan. Behalve de plantsoen arbeiders troffen wij er ook helemaal niemand aan. De oude begraafplaats aan de Spanjaardslaan lijkt een verge ten oord - slechts voor de vo gels, die de graven bevuilen, moet het hier een dorado zijn. "Wat kan de gemeente Leeu warden nu doen om aan de onterende toestand een eind te maken?" zo vroegen wij ons acht jaar geleden af. "Er zijn twee mogelijkheden," aldus onze visie toen. "Punt 1. Ze zou alle niet onder houden grafmonumenten zon der meer kunnen verwijderen. Dan blijven er op de verschil lende afdelingen nog maar een klein aantal stenen staan. Punt 2. Ze zou de hele be graafplaats weer terug kunnen brengen in een ordentelijke staat door de ingestorte graven op te vullen en de stenen weer recht te leggen en overeind te zetten. De eerste mogelijkheid brengt betrekkelijk weinig, de tweede brengt zeer veel kosten met zich mee. Het wordt een moei lijke keus. Maar.moeten we deze laat ste rustplaats voor duizenden Leeuwarders, van wie tientallen in een recent verleden heel veel betekenden voor de stad, niet beschouwen als een cul tuurmonument, dat we dienen te behouden? Zo ja, dan sluiten we de eerste mogelijkheid al bij voorbaat uit en zullen we krachtig moeten streven naar een spoedig eer herstel van dit ereveld." Aldus ons verhaal uit 1981. Het is nu nog net zo actueel als toen. Scheefgezakte stenen: een treurige troep. Zelfs de zwaarste dekplaten breken middendoor.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 6