'T KLEINE KRANTSJE VIJFTIEN JAAR JOODS LEVEN IN LEEUWARDEN 1930 -1945 Concentratiekamp Oranienburg' In twintig afleveringen, versche nen sinds het meinummer van 't Kleine Krantsje van 1987, hebben wij nu het Joodse leven in Leeuwarden in de dertiger jaren belicht. Daarbij sprongen wij, zoals ook de bedoeling was, van de hak op de tak. De ene keer namen wij een kijkje in het welvarende gezin van een middenstander aan de Nieuwestad in bijvoorbeeld 1932, een andere maal be zochten wij een arm gezin in de Blokhuissteeg in, zeg maar, 1938. Wij schreven over buitenge woon populaire, maar ook over veel minder bekende stadge noten, we doken zo nu en dan in het Joodse verenigingsleven en we namen af en toe een kijkje op de markten om ons te verbazen over de taalvaardig heid van de Joodse kooplieden. Laten we nu meer chronolo gisch te werk gaan om de ge beurtenissen te belichten, die voorafgingen en uiteindelijk leidden tot de catastrofe aan het eind van het tijdvak van vijf tien jaar Joods leven tussen 1930 en 1945. In de tien jaar vóór dat tijdvak hebben zich in het naburige Duitsland ontwikkelingen voor gedaan, waarover in Nederland niemand zich nog warm of koud heeft gemaakt. In de herfst van 1919 is een zekere Adolf Hitler lid gewor den van de Deutsche Arbeiter Partei, die een jaar later wordt omgedoopt in National Socialis tische Deutsche Arbeiter Partei. In de zomer van 1921 wordt diezelfde Adolf Hitler van deze N.S.D.A.P. de eerste voorzitter met dictatoriale bevoegdheden. In november 1923 doet hij al een greep naar de macht, maar zijn "Putsch" wordt neergesla gen: in januari 1924 krijgt hij VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 We schrijven 1933-oproep aan het Duitse volk: "Koop niet bij Joden! daarvoor vijf jaar vestingstraf. Maar nog in hetzelfde jaar wordt Adolf Hitler vrijgelaten en in februari 1925 wordt de N.S.D.A.P. opnieuw opgericht. Vijf maanden later verschijnt van de hand van Adolf Hitler het eerste deel van "Mein Kampf", kort daarna gevolgd door het tweede deel Er staan verontrustende dingen in, maar wie gelooft die proleti- ge politicus met dat belachelij ke zwarte snorretje? En boven dien: wie, buiten Duitsland, leest dat boek eigenlijk, wie in Nederland wordt er werkelijk door verontrust? Toch marcheert die Adolf Hitler verder in de richting van zijn doel. In januari 1933 wordt hij door de oude staatsman en veldheer Paul von Hindenburg als Rijkskanselier beëdigd en vrijwel onmiddellijk beginnen zich angstwekkende ontwikke lingen ten aanzien van bepaal de bevolkingsgroepen af te te kenen. Op de eerste april van dat jaar, en een aprilmop is het beslist niet, begint in Duitsland een boycot van Joodse onderwij zers, vijf maanden later worden de Duitse Joden uit het culture le leven gebannen. Zelfs begint het dan al vast te staan, dat Duitsland er naar zal streven "Judenrein" te worden - het Rijk wil zich, hoe dan ook, in een verre of minder verre toe komst van zijn Joden ontdoen. Maar Duitsland is, in deze ove rigens gezapige tijd, nog heel De aan de macht gekomen nazi's beginnen meteen met het oprichten van concentratiekampen. "Als gekken sloegen ze op ons los" aldus het getuigenis van een van de eerste slachtoffers. Deze tekening van het concentratiekamp Oranienburg verschijnt op 17 februari 1934 in het politiek satirisch weekblad De Notenkraker. ver weg en er zijn nauwelijks mensen in ons land, die zich er voor zich zelf angstig om ma ken - het moet nog allemaal blijken, wat daar wordt beweerd en wat daar al kan gebeuren, gebeurt hier zeker niet. Waar heel Nederland - in maart 1935 - wel door wordt geschokt is het bericht van een gruwelijk drama in een bana- nenpakhuis in Amsterdam. Daar wordt het jonge Joodse meisje Sara Beugeltas ver moord. De dader is een zekere Sally Z., ook een Jood. De tra gedie schokt het hele volk en er wordt dagenlang in ons land over weinig anders dan over deze moord gepraat. Sally wordt ervoor veroordeeld tot le venslang en hij zal zijn straf in de gevangenis in Leeuwarden moeten ondergaan. Terwijl Sally Z. zijn intrek neemt in het sombere gebouw aan de Zuidergrachtswal, wor den in Duitsland de Joden als "ongewenst" verklaard in open bare gebouwen, winkels en ca- fé's. En wat worden er september 1935 afgekondigd? De beruch te Neurenberger Wetten, die de Joden onder andere hun bur gerrecht ontnemen en die ook zware straffen stellen op huwe lijken tussen Joden en onder danen van "Duits of aanver want bloed." Een paar maanden later ver schijnt er in het Nederlandse blad Het Volk een tekening, waarop de heer Adolf Hitler als een niet zo heel erg brave boy wordt afgebeeld. Er komt een rechtzaak van en de hoofdre dacteur van het blad krijgt een veroordeling aan zijn broek. Wegens belediging van de Führer. Een "bevriend" staats hoofd. Nog steeds.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 7