"LUDDEVEDU"DEUR EEN NIJE BROEK UIT GROOTMOEDERS ANSICRTENALBUM 'T KLEINE KRANTSJE DENKEND AAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Der sat ik nou die sundagmor- ren. Mien trieste kop inne han- nen, loadswaar van opkropt verdriet, de ellebogen oppe knibbels van mien - wat te lange - kotte broek (sun bitsje Abe Lenstrakoep, krekt te laag onder de knibbels). 'k Had be- hoorluk de pest in, just op die morren die soa mooi begon, mar na un paar uurkes veran derde in de rottegste dag van mien leven. En waarom nou soa sjagrijneg? Dat sa'k je nou vetelle. In mien jonge jaren, lang leden dus, kreeg un jonge pas un lange broek as'ie al un mooi pakje keken der inne etelage. Ut had un wat grauw-gieze kleur, wat weeshuusachteg von'k. Mar ja, wat wille jou voor sun pries en per slot is un lange broek un lange broek, niet dan? Moeke kwam mie aflossen en ik stapte naar mien werk. Doe ik die middag thuus kwam, was ut pakje d'r al en gauw eefkes passé netuurluk. En ja hoor, ut paste persies. Wel wat onwen- neg vansels, mar ik was 'r hat- stikke blied met. De gebroeders Van der Meer anne Eewal hadden un gros- sierderij in behang en maakten skoftsje de baard inne keel hadhun staleboeken inne winter en as d'r dan einluk oek wat ruugte anne butenkant te sien was, dan was het soaver. Dat was dan meest soa tussen ses- tien, achttien jaar. Doe ik die leeftied had, sei moeke op un avend: "Dou must morren om un uur of ses al bij C&A voor de deur staan, dan los ik dij, soa teugen half acht wel af." "En waarom," wu ik weten. "Wel," moeke weer, "ik sag vanmiddag der een pakje staan, met lange broek, jas en vest, voor ses en halve gulden, maat 46 en dat sal dij wel pas- se." Gossie... un lange broek! Der was ik wel voor te porren. Dus, soa seid, soa daan en ik ston dus de annere morren al om ses uur oppe Neistad. Ik had, soa teloops, al's eefkes naar ut maanden seis, heiendal met kaft en alles. Ómdat ut, na de drukte van ut maken van pries- kaartsjes en reklames voor de Sinterklaas- en Kestdagen, vrij stil was inne skilderij hielp ik der voor halve dagen. Best wel leuk en geselleg en weer's wat anders. Derbij kreeg ik twee gulden inne week en suks was mooi metnomen. Op un trans portfiets bracht ik dan die boe ken naar de beurtskippers en vrachtrieders en naar de skil- ders inne stad en omkrieten. Die fiets nam ik, na ut werk, met naar huus. En just die kar.. die pokkeklererotfiets was de oorsaak van mien bittere ellen de... "Neef en nicht vrijt licht," sei moeke altied as ik soa's un praatsje maakte met Tineke. Ti neke woande inne Kalverglop- pe en kwam elke morren - op weg naar hur diensthuus - langs de werkplaats. Dan had ik - kwaanskwies - altied krekt buten wei wat te doen en was'r wat praat, un grapke en un lachje en un: "Hoi, tot kiek.." Mar vedders niks, heiendal niks... Mar doe ik die sundagmorren al voor achten buten ston in mien neie klofje en mie inne etalageruut van ut winkelsje van tante Anne, naast ons, van alle kanten bekeken had, kwam Tineke langs en sei: "Goi..wat leuk..un pakje met lange broek- ..nou kanst mie mooi eefkes naar mien werkhuus brenge." En wat mut'je der nou op sêg- ge? Dus wij tegare op pad, naast mekaar in un wat anpas- te kadaans en ut gekke was; wij hevwe die hele tocht gien woord seid. Alleen maar stille- kes lopen met un wonderluk vol gevoel..soa..soa..nou ja niet te vetellen... Oppe hoeke vanne Korfmaker- straat sei Tineke: "Nou must mar niet vedder, ut laatste endsje gaan ik wel alleen, mar komst mie nou straks om twaalf uur weer ophalen? En ik kon alleen mar knikke en bleef nog eefkes staan toen se vedder stapte en bij de deur van'r dienst nog even keek en swaai- de. Op weg naar huus liep ik op roze-wolken. Alles was lichter, mooier en sonneger. "Dat jimme stake vien ik best, mar waarom nou uutgerekend op dit mement?" Doe ik thuus kwam sei moeke: "He jim' al un woninkje uut- socht? En die suskes van mie vroegen of ik nou échte veke- ring had en broer Tinus, met een der bovenop: "Dan salie jim' later wel knappe kienders krije." Mar se kregen mij niet oppe kast, lou-loene. "Ik gaan d'r nog even uut..seluu" en ik sweefde weer de trap af, pakte de fiets uut'e werkplaatsgang en met un whoep-swaai op ut sadel. Even lekker uutraze deur de buurt, lynbaan, slag omme Oldehove. "Mar bij de Toren straat gong ut fout..ston'k in eens stil met de broekspiep tussen kreng en ketting. Toen wij, een jaar of wat geleden, bladerend in Grootmoeders Ansichtenalbum deze prentbriefkaart van de Voorstreek tegenkwamen hebben we er geen moment aan gedacht de foto er voor deze rubriek uit te lichten. Maar intussen is het monu mentale Amelandshuis, dat we hier zien, roemloos ten onder gegaan en nu heeft de kaart, indertijd door het St. Bonifatius Hos pitaal uitgegeven, een geheel andere betekenis dan toen. Zo zien we maar weer, dat alles in waarde kan veranderen. Potver..ut was nog un hele be doening om die piep weer los te krijen..dat was rukke en trek- ke en de piep, smereg en vet, skeurde nog vedder kepot dan ie al was. Ik dust einluk niet naar huus mar der kom je niet onderuut en dus... Moeke sei niet veul mar da's des te slimmer. "Trek maar uut," sei se en nam de broek uut mien hannen, bekeek'm us; Niks meer van de te maken. Doe, de broek oppe tafel, de skeer d'r bij en knip, knip, bei de piepen d'r halfweg af... De naaimesiene op tafel en prrrrrt.-.prrrrrrt, un paar soom- kes der in en met un: "Hiersoa, trek 'm mar weer an", gooide se de broek in mien hannen. Vandaar dus dat ik der boven sat... Met mien "luddevuddu", soa'as moeke sei, toen se mie toch nog un kopke koffie bracht. Mar der sat ik niet bepaald op te wachten. Ik sat met miesels inne knoop.Soa kon ik Tine ke toch niet ophale, ik suu mie roiskame.Mar as ik nou niet kwam wat suu se dan wel niet denke. Ineens was de wereld triest en grauw, de son skeen oek al niet meer, hooguut wat knippe- re..an..uut..an..uut..an..uut..uut- uut..UUT... Atze... RITSKO VAN VLIET Tijdens een huldigingsmiddag in een tjokvolle Zalen Schaaf is onze medewerker Ritsko van Vliet senior bij zijn gouden jubi leum als kleinkunstenaar veel lof toegezwaaid. Ook werd hij royaal onderscheiden, onder andere met de erepenning in brons van de gemeente Leeu warden en met hoge onder scheidingen van de Magische Zirkel, waarvan hij al lid van verdienste was. Overigens is het nu al een en vijftig jaar, dat de net vijf en zestig jaar geworden Ritsko van Vliet op de planken staat. Het was in 1938, dat hij samen met wijlen Klaas van der Veer als het vrolijke Duo The Jolly Makers begon.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13