hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 JOSLUSSENBURG In 't Kleine Krantsje van juni 1988 werd door mij in de ru briek "Opsporing verzocht" ge vraagd naar het boek "De ster vende Zuiderzee" van Jos Lussenburg. Dit boek heb ik, dank zij de be reidwilligheid van een Leeuwar der ingezetene, tegen een klein prijsje gelukkig kunnen be machtigen. Het leuke van het geval is evenwel, dat ik later werd ge beld en de zoon van Jos Lus senburg aan de lijn had. Hij was nieuwsgierig waarom ik dat boek graag wilde hebben en de oproep in 't Kleine Krantsje had geplaatst. We hebben een leuk gesprek gehad, waarTn hij mij o.a. me dedeelde, dat hij in 1989 een tentoonstelling hoopt te organi seren van schilderijen van zijn vader, ter gelegenheid van de herdenking van diens honderd ste geboortedag. Deze tentoon stelling wordt waarschijnlijk in Oldenbroek gehouden. Zo zie je maar weer, dat een simpele vraag in 't Kleine Krantsje allerhande reacties kan oproepen. Leeuwarden R. K. Dijkstra En laat er nu nóg wat grap pigs bijkomen! Als verzame laar van reproducties van schilderijen en in het bezit van een serie prachtige pla ten van schilderijen van een zekere Jan Lussenburg had den wij ons al enige malen afgevraagd wie die Jan Lus senburg kon zijn geweest. Dat is nu dus meteen opge lost! Red.'tK.K. VAKANTIEONTSPANNING Er werd onlangs in 't Kleine Krantsje geschreven over de vroegere Vakantieontspanning. Daar wil ik nog even op reage ren, want bij het lezen ervan kwamen de herinneringen weer boven. Het ging over dat liedje: "Laat allen samenwerken, op dat onze jeugd geniet (Zwarte Piet), de juf en meester staan al klaar en wachten op de kin- Maktlaardij sfnda 1898 Leeuwarden - Drachten derschaar, de kleintjes bakken taarten in 't zand, hoort en ziet wat Vakantieontspanning biedt". Zo ongeveer was het. Misschien zijn er wel, die het beter weten. Ik weet nog heel best, dat er een wandeltocht was naar Sneek en met de trein terug. Wat een feest was dat: voor het eerst van mijn leven in de trein, om nooit te vergeten! Er werd wel getrokken en ge stompt om maar met de kop uit het raampje te kunnen kijken - die raampjes kon je laten zak ken met behulp van een leren riem. Na zo'n treinrit was je zo zwart als een Moriaan, maar dat was te Moeke wel weer schoon. Luchtverontreiniging was toen nog onbekend - stoken maar, die locomotief. Je kreeg ook nog een stenen beker met op schrift, die ik nog jaren heb be waard. Wat was het altijd mooi georga niseerd; nog steeds waardeer ik de organisatoren van deze Vakantieontspanning. Enschede W. van der Harst HENK ZIJLSTRA in het decembernummer las ik het artikeltje van Henk Zijlstra uit Castricum over zijn ervarin gen als werknemer in vroeger jaren. Ook ik moest na de schooltijd (Vervolg op pag. 15) ERGERNIS Ik heb laatst de stad weer eens helemaal doorkruist; daarbij er gerde ik me en tenslotte stond het huilen me nader dan het lachen. Waarom, denk je dan, moet de stad zo verwaarloosd worden? Over de Oude Be graafplaats schreef u al - de Joodse mag trouwens ook wel eens worden nagezien. Ik dacht, zouden de bestuurslui van de gemeente dit allemaal maar zo laten, omdat zij de boel hier willen opruimen? Van daag de dag weet je het maar nooit met die mensen. Dan de Groote Kerk; prachtig gerestaureerd hoor, maar kon er geen mooi boompje af op het plein? En het Joodse mo nument, het is toch schandalig waar dat op lijkt en dat van de vrouwtjes Cohen, net geplaatst, dat lijkt ook nergens op. We hebben een Commissaris, die zegt "Friesland, dat is prachtig, dat is het einde" en een burgemeester, die roept "Leeuwarden moet gepromoot worden", maar waarmee? Als ik denk aan al die lelijke betongebouwen op de oude veemarkt en op het Zaailand en op de plaats, waar vroeger het hotel Amicitia stond, moe ten die twee heren dan niet eens met de vuist op de tafel slaan en zeggen: "Eerst het oude piekfijn in orde en dan pas verder denken? Sorry, dat ik al mijn gal hier uit spuw, maar dit kon ik niet la ten. Er is al veel bedorven en het zal wel vechten tegen de bierkaai zijn. Gelukkig, dat men in ons Kleine Krantsje nog wel ieens fijne dingen tegenkomt. Drachten Mevr. I. Zuiderveld-Halbesma LAATSTLEDEN Druk in gesprek bij een van mijn kinderen attendeerde een van mijn jongste kleinkinderen mij er op, dat ik soms zulke vreemde woorden uitspreek. "Ha, ha, Opa, wat is dat nou weer voor vreemd woord: laatstleden." Wij hadden het over de markt, toen ik zei: "Laatstleden was ik daar ook nog even." ROLPALEN In het decembernummer stond in de rubriek Uit Grootmoeders Ansichtenalbum een foto van de hoek van de oude Harlin- gertrekweg. Bij het zien van die foto viel mij de witte paal, rechts op de walkant, speciaal op. Die paal stond daar niet zo maarvoor paal! Dat was een zogenaamde rol paal - die stonden vroeger langs de trekwegen op punten waar de vaart een flinke hoek nam en de jaaglijn van het ge trokken schip de hoek werd omgeleid. Deze wijsheden leer den wij op School 13 bij mees ter Sixma in het begin van de twintigerjaren. Vakantieontspanning: wat was 't een feest! Lelijk gebouw op de plaats waar eens het hotel Amicitia stond. "Nou Pa," zei mijn zoon, "het wordt je maar weer gezegd." Ik zeg dan wel eens, dat dit Ne derlandse woorden zijn en dat ze dit hun leraar maar eens moeten vragen. Dat hebben ze intussen gedaan en ik kreeg het onverbloemd te horen: "dat laatstleden staat niet in het Ne derlandse woordenboek." Tja, zo gaat het dan, je heb je landstaal op school geleerd, maar het Leeuwarders aange leerd en zo verval je telkens weer in je stadstaal, waar je mee bent opgegroeid. Maar het Leeuwarders hoort bij onze oude stad en ik hoop dan ook, dat het Leeuwarder dialect nog tot in lengte van jaren mag worden gesproken. Leeuwarden Rinze van der Heide Opa kan wel tegen de klein zoon zeggen, dat meester er blijkbaar niet al te veel van weet. Het woord laatst leden is zo "Nederlands" als het maar kan en komt na tuurlijk voor in Van Dale's Groot woordenboek der Ne derlandse Taal. "Laatstle den vrijdag was ik nog op de markt". Door dat "leden" lijken de woorden op Lee- wadders: "Hoe lang is't nou leden, Rinze, dat we me kaar troffen oppe merk?" Red.'t KI. Kr. Om de beweringen van mees ter te controleren togen wij, als jongens, op pad en waarempel, hij stond er, die paal, voorzien van een meterslange rol voor het leiden van de jaaglijn. Die palen zie je hier in Fries land waarschijnlijk nergens meer; met de meeste trekwe gen zullen ze verdwenen zijn. Maar in noordelijk Groningen kun je ze nog vinden - daar staan ze keurig gerestaureerd langs de bekende "Maren", de plaatselijke trekvaarten. Ze staan nu op de Monumenten lijst en ik trof er ook nog een aan in het Noordelijk Scheep vaart Museum, toen ik dat on langs bezocht. Leeuwarden G. Brinck

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 4