VIER GEVANGENEN AAN DE HAAL 'T KLEINE KBAHTSJE F> POPMA Lzn PROFESSIONELE LIEFDE WOON- en ^EDRIJFSMAKELAARDIJ GROOT SPECTAKEL IR 1854 brand. dezejagt. onwaar. alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058 -121480 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN geroep kwamen eenige aan dien weg wonende perzonen buiten's huis, van welke de gaardeniers H. en P. Botke en G. Brink zich bij hem voegden. pagina 6 Er hebben zich in de vorige eeuw vanuit de Leeuwarder Strafgevangenis enkele zeer geruchtmakende ontvluchtin gen voorgedaan, waarbij verscheidene gevangenen betrok ken waren. Aan zo'n massale uitbraak in de zestiger jaren hebben wij al eens uitvoerig aandacht besteed. Het was een spectaculaire vlucht, waarbij helaas ook doden vielen. In het jaar 1854 hebben ook een viertal gevangenen een vluchtpoging ondernomen en de Provinciale Friesche Cou rant heeft daar toen kleurrijk over bericht. Een van de 'wak kere overwinnaars', die er voor zorgden, dat deze gevluchte boeven weer achter de tralies kwamen, was Hendrik van der Meer, arbeider op Rustenburg. Diens zoon, Abraham Hendriks van der Meer, heeft dat krantenverslag later overgeschreven in een schrift en nu is dat verhaal, met schrijffouten en al, nog weer eens overge typt door een kleindochter van Abraham van der Meer, onze abonnee mevrouw E. van der Zwaag-de Jong, te Rijperkerk. Op onze beurt schrijven wij het artikel nogmaals over, zon der er een woord in te veranderen - zo is het een kostelijk stukje lectuur. J.l. Woensdag namiddag te 4 uur zijn uit het Huize Rechusie en Tuchtiging alhier vier gevan genen (wier gezamenlijke straf tijd circa 80 jaren beloopt) ont- vlugt die na eenige pannen van het dak te hebben genomen, zich aan een touw langs den muur, aan den kant van de Grachtswal, hebben nedergela- ten. Zij zijn daarop over de stads gracht geloopen en maakten aan de schippers, die zich al daar op het ijs met eenig spel onledig hielden, wijs 'dat er brand in het Tuchthuis was. Drie van de vluchtelingen sloe gen toen in aller haast den weg naar Achter de Hoven doch de vierde begaf zich aan de ande re zij door een poortje, dat naar een tuin geleidt, welke ook Achter de Hoven uitkomt. Hij werd echter dadelijk opge merkt en nagezet door Cristi- aan Schoof, soldaat van de 1ste komp. 1ste bat. 7 reg. in- 'fantarie en oppasser bij den 'Majoor Bathaerd, die geheel al- 'leen er in slaagde den gevan gene, welke bij een sprong over een hek struikelde, te grij pen en na langdurige worste ling, waarbij beide om het zeerst hunne krachten inspan den, meester te worden en te blijven, tot dat hij hem aan de Militairen de gevangeniswacht, die na eenigen tijd aankwamen, heeft over geleverd. De kloekmoedige daad zal den wakkeren krijgsman voorzeker geen geringe voorspraak zijn bij zijne supipieeren en bij al len die eenigen invloed ten goede op zijn volgend levenslot kunnen uitoefenen. De zich op het ijs bevindende schippers bemerkten al spoedig dat ontvluchten het doel der gevangenen was, en toch, mis schien terug gehouden door een groot mes dat een der vlugtelingen hun toonde, lieten zij na hen te achtervolgen. Een der aanwezigen echter, Jan Beers, van beroep turfschipper, volgde het laakbaar voorbeeld zijner medespelers niet, doch zette de gevangenen na, die op de weg Achter de Hoven meer malen bleven staan en hem met hunne instrumenten be dreigden. Hij liet echter niet af hen na te loopen en door zijn Deze jagt heeft geduurd tot een eind weegs achter de herberg, de Froskepolle, daar wierp zich één in de sloot, genoemde Beers op den grootste en sterk ste gevangene, die in het bezit van het mes was, ontwrong hem met behulp van H. Botke dat werktuig met ongeloofvelij- ke moeite, zoodat de vlugteling zeide zich te zullen overgeven en, zoodra ze aan wal waren te laten binden. Maar eerst toen begon een veile strijd tussen den wanhopige gevangene en zijne vervolgers, wier getal in middels uit de omliggende boe renwoningen was aangegroeid, en het was niet dan na den on gelukkige van alle kanten ver scheidene gevoelige slagen te hebben toegebracht, dat zij meester werden. Een tweede, die zich op eenige afstand bevond, gaf zich op den eersten slag dadelijk over, doch met den derde, die ook met een scherp werktuig gewa pend was, was de kamp weer heviger en wel tusschen de vlugteling en de hem achterha- lenden Hendrik van der Meer, arbeider op Rustenburg, die, ofschoon geheel alleen, echter hem overmand heeft. Toen allen gekneveld waren, hebben zij, na bij een boer een dronk karnemelk te hebben ge had, waar Beers die in de wor steling door zijn vervolgde in de hand gebeten was, zijn wond uitwiesch, den terugtocht aan genomen. In het dorp Huizum hebben de wakkere overwinnaars den overwonnenen nog een borrel laten schenken en Beers heeft zelfs zijn eigen wollen das den gewonden gevangene, die over koude klaagde, om den hals geslagen, waarop deze hem bedankte met de woorden: "Straks hebt ge mij hard aan gepakt, maar nu zie ik toch dat ge 'n mensch zijt". Zonder dat een enkele policie- bediende of millitair zich aan hen vertoond heeft, is de op- togt voortgezet tot aan de Hoofdwacht, waar de gevange nen aan de daar aanwezig zijn de soldaten zijn overgeleverd, die hen weder hebben terug gebragt naar dat verskrikkelijke Huis dat ze een paar uren te voren zeker met hoop en blijde verwachting hadden verlaten. De Leeuwarder Courant van gisteren meldt dat de Millitaire magt de vlugtellingen over het ijs nazette en op den Grachts wal dadelijk een hunner weer in handen kreeg, en dat de drie anderen ook terstond door milli- tairen en gevangenbewaarders achtervolgd werden; dat is on waar; er is tusschen de ont- vlugteling en de vervolging ze ker 3/4 uur verloopen, en de "He, wat mut dat daar bij dat raam?" "Ach, leg niet te emmeren man, ik nim een sonnebad. vervolgers zijn onverrigter zake terug gekeerd. Wat reden de L.C. heeft om enkele verdien stelijken personen den welver diende lof te onthouden en dien aan anderen onverdiend toe te zwaaiijen, begrijpen wij niet; Wij althans doen liever de waar heid hulde, dan dat wij met ver krachting van de zelvde eenige autoriteit welke het ook zij, trachten te believen. Overgeschreven uit de Profvin- ciale Friesch courant van Zon dag 15 Janiaary 1854 no. 5 te Huizum den 12 Sept. van het jaar 1921 door Abraham Hen driks v.d. Meer zoon van bo vengenoemde Hendrik v.d. Meer arbeider Rustenburg. In vroeger jaren is de omgeving van Wolvesteeg tussen de Nieuwestad en de Haniasteeg een berucht oord voor de pro fessionele liefde geweest. Hier woonden en werkten verschil lende dames met een sterke voorkeur voor horizontale ver richtingen. Op een zondagnacht is daar eens zoveel heibel ontstaan, dat het een zaak voor de Ka- tonrechter ten gevolge had. Vijf jonge kerels uit Hardegarijp hebben de boel er toen zo op stelten gezet, dat de dames niet eens bij machte waren hun beroep ongestoord uit te oefe nen. Popje B„ de vrouw van de met selaar Anton S., voelde zich zelfs gedwongen haar sponde te verlaten om de politie te waarschuwen. En ook Lam- michje H. beklaagde zich bitter, omdat een van de vijf kerels wel tweemaal luidruchtig aan haar deur kwam zonder tot za ken te geraken. Burengerucht dus, maar vol gens de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie niet be wijsbaar voor vier van de vijf - wél voor de vijfde, een café houder, die duidelijk was her kend - hij was zeker wel eens vaker in deze buurt gezien. "Zijn handelingen en lawaaieri ge drukte doen mij voor zo'n nachtelijke excursie de maxi mum straf eisen" sprak de ambtenaar gestreng. Alzo: vijf tien gulden boete of tien dagen hechtenis. De Kantonrechter, die conform deze eis vonniste, voegde er nog een duchtige uitbrander aan toe. Alleen de dames ver lieten voldaan de zittingzaal. *vele referenties.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 6