ONZE NIEUWE GEVANGENIS: "GRANDIOOS SPORTCENTRUM' OPMERKELIJKE UITSPRAKEN Woongenot pagina 11 "Een lustoord!" "Een luxe hotel!" "Een grandioos sport- en ontspanningscentrum!" Dat zijn wel de meest opmerkelijke kwalificaties van de nieuwe Leeuwarder Straf gevangenis, die wij konden optekenen uit de mond van stadgenoten, op excursie in deze Penitentiaire Inrichting. Dat is ook de benaming van het nu pas in gebruik genomen gebouw tussen Holstmeerweg en Aldlansdyk: wij worden geacht niet meer te spreken van strafge vangenis, maar van penitentiaire inrichting, wat wel wat vriendelijker klinkt. met arbeid in de hypermoderne werkplaatsen en voor de helft met sport en ontspanning wor den gevuld. Er is een fantastisch geoutil leerde fitnessruimte, er is een biljartzaal met uiterst comforta bele stoelen voor de spelers, die niet aan stoot zijn, er is een welvoorziene bibliotheek en het werkelijk enorme complex be vat verder een aantal voortref felijk ingerichte zalen en velden voor het bedrijven van sport. Telefoon is er vanzelfsprekend ook: elke dag krijgen gedeti neerden gelegenheid te bellen met wie buiten deze inrichting in vrijheid leeft. Verder is het interessant te weten, dat de he ren gedetineerden een speciaal vertrek ter beschikking staat voor het bedrijven van de lief de. Veel mensen hebben moeite met de gedachte, dat dit alles ook bestemd is voor de zwaar ste criminelen, die de meest weerzinwekkende misdrijven op hun geweten hebben en waar van we bijna dagelijks met af schuw kennis nemen in de krant. Rust gevende kleuren in pasteltinten, een mooi ka mertje met modern sanitair, televisie, koffiezetapparaat en wat al niet meer. Mooie werkzalen, een bibliotheek, een medische staf, veel hulp verleners, goed te eten, regel matig bezoek en af en toe met verlof naar huis. Wilt u dit ook, bijstandsmoeder, AOW'er of werkloze? Breek dan in bij uw buurman en wordt crimineel. In de nieu we Leeuwarder gevangenis heeft u het beter dan bij u thuis. HAELEIM, T. Wiersma Vriendelijker dan vroeger is in deze tijd ook de houding van Vrouwe Justitia ten opzichte van onze medemens, die ont spoort. De weinige Leeuwar ders, die de gelegenheid heb ben gehad het nieuwe gebouw te bezichtigen, hebben ervaren, dat er naar gestreefd is om het de toekomstige bewoners zo aangenaam mogelijk te maken. In dat streven lijkt men wel te zijn geslaagd. Een beeld uit de oude Strafge vangenis: nauwe gangen en veel traliewerk. Het is er nu al lemaal niet meer bij De cellen, tien vierkante meter groot en onder andere van mo dern sanitair, van radio en t.v. en van een openslaand raam voorzien, zijn uitsluitend voor de avondlijke en nachtelijke uren bestemd. De dag kan voor de helft doorgebracht worden IN DE WATTEN In vergelijking met de behande ling van gevangenen in vroeger eeuwen kan gezegd worden, dat de gedetineerde van van daag op een nauwelijks voor te stellen manier in de watten wordt gelegd: er is wel heel wat veranderd in de zienswijze hoe de maatschappij met haar cri minelen dient om te gaan. Dat niet iedereen de huidige opstelling voor de volle hon derd procent waardeert mag dus duidelijk zijn en blijkt ook wel uit de uitspraken, die we in het begin van dit verhaal heb ben geciteerd. Evenzeer is het duidelijk, dat niemand terugverlangt naar de behandeling van gevangenen, zoals die gebruikelijk was in een ver verleden tijd. Eeuwen geleden werden zware misdrij ven als moord en doodslag en verkrachting en brandstichting met veel vormen van ter dood brenging bestraft, al of niet in het openbaar en vaak na gru welijke folteringen. De beul kon maar kiezen: ter wijl de een werd onthoofd, werd de ander levend begra ven, geradbraakt of opgehan gen. Ook het koken in een gro te ketel, het verdrinken of het wurgen van veroordeelden werd lange tijd als een toepas selijke straf beschouwd. Wie voor minder zware misdrij ven in de gevangenis beland de, dikwijls voor tien- en tiental len jaren, kon zijn lol ook wel 1 Een ingezonden stuk in het dagblad De Telegraaf: "woon genot op, want er diende stevig te worden gewerkt, een eeuw ge leden nog minstens tien uren perdag. DOODSTRAF AFG ESCHAFT In 1860 werd in Nederland de doodstraf afgeschaft - in Leeu warden was het de moordenaar van zijn vrouw, Ype Baukes de Graaf uit Harlingen, die als laatste werd terechtgesteld, ja wel, publiekelijk, op het Plein voor het Paleis van Justitie, het huidige Wilhelminaplein. Het is zeker sinds die tijd, maar vooral ook na de laatste we reldoorlog, dat de ideeën voor een meer humane behandeling van gevangenen in ons land meer en meer ingang vonden. En nu zijn we dus zo ver geko men, dat we onze gevangenen, behalve hun vrijheid, alle goeds toewensen. Het kan verkeren, zei Bredero. (Vervolg van pag. 5) Heel vroeger stonden er kleine koemelkerijen in de buurt van de Boterhoek, die deze naam dan ook dankt aan de boertjes van toen - die karnden daar al boter. Ook elders in de oude binnen stad hebben boerderijen ge staan, al hebben zelfs de oud sten onder ons daar geen herinnering meer aan. Maar sommige boerenplaatsen aan de rand van het oude stads centrum herinneren velen zich zeker nog wel. Zoals de boer derij van Klopma, die gestaan heeft op de plaats van het hui dige Frigasgebouw aan het be gin van de Groningerstraatweg. De plaats werd pas afgebro ken, toen er al hele woonwijken ten oosten staan. ervan waren ont- En we weten natuurlijk allemaal hoe heel veel andere boerderij en het veld hebben moeten rui men voor de steeds voortschrij dende stadsuitbreiding, boerderijen bij de Ruyterweg, bij de Poppeweg, langs de Gro ningerstraatweg, aan de Span jaardslaan, in de Leeuwerik straat, langs de Troelstraweg, bij de Harlingerstraatweg, nou ja, waar niet al. Tot de laatste boerderijen, die plaats moesten maken behoor den die van Wijlaarderburen - ook daar is nu geen boerderij meer, die ons nog herinnert aan de hier uitgeoefende vee houderij. Nog een foto van de oude gevangenis. Gedetineerden marcheren over het binnenplein. Let op de witte banden om de broekspijpen - ook die zijn nu verleden tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 11