LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KKANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Gedragen kleding, schilderijlijsten, potten en pannen, borden en schoteltjes, oude stoelen en tafeltjes, je kunt het niet zo gek bedenken of het is op de Leeuwarder vrijdagmarkt altijd wel te koop geweest. Dit is een foto van een jaar of dertig geleden, toen de handelaar in tweedehandspulletjes Lammert Beuneker nog een bekende verschijning was in de stad. Hij "stond" niet alleen op de markt, maar hij dreef ook nog een minuscuul winkeltje in de Bollemanssteeg. Dat is nu allemaal al lang weer verleden tijd - het winkeltje is er niet meer, de heer Beuneker zelf leeft ook al niet meer. wurdt hieter en hieter. Ut komt niet goed, o heden nee!! Groate Geert: Mar nou traag ik mij af, waarom hèt dizze man son groate sjaal om. Ik snap dat niet. Jou segge self: ut wurdt al hieter en hieter, dus mutte jou je daar neffens klede, wik mar segge, sak mar segge. Fokke Vutman: Ho, ho, Geert, even sereneus weze. Dizze persoan denkt over de saken na. Ik hou daar fan. Mag ik een fraag stelle? Mooi. Wat dochten jou fan, wat sal ik noeme, ja, fan de réageerbuisbebies? Ken dat soa mar? Minne Mgger: Ut ken best, Fok ke. Ut is al weet hoe faak ver- toand. Laassen hier oek in Friesland. Der binne gien na men fan ouders noemd loof ik. En daluks al twee. Bij ut sieke- fons seiden se: Twee hale, één betale. Klein grapke! Sjaalmans: Jim binne poepflau- we grappemakers in een leeg huus. Hier, dizze Fokkema of soa, wil wel anders, mar fer- ders. Ik had docht dat jim ouwe kerels wiezer weze suden. Bruuk jim hasses toch wat be ter. Ut komt niet goed mannen Wiebe: Mar nou even anno- men, wij wurre ut met jou eens. Mutte wij dan oek op de meen- sen aflope en roepe: Ut komt niet goed? Wurre wij dan een eh klub fan jou as die Ajatolla? Kommeinebroad seit mien frouwdan. Sjaalmans: Der mut alarm sla gen wurre. Deur soa feul mo gelijk meensen. Eikeneen mut ut hore. Nim nou die pings wings daar op 'e Suudpoal. Oa- lie uut een lekkend skip. Das fer weg, goed, en Groaningen is dichter bij, goed. Tabe: Praat mij niet fan Groa ningen. Wat dat anbelangt staan ik achter ons burgemees ter. Ik hew docht an froeger an Oosterloo met sien korps "Klein maar dapper". Ik weet beter wat een knoopsgat is as van der Loo sien knooppunt, mar we mutte hard knokke. Weg met die Molleboanenü Fokke: Ho, ho, Tabe, dou slaast er mar hard op. Aassen wuustou de burgemeester in .Groaningen noch ter dood fe- roordele. O, soa raar niet. Mooi. Mar bereike we niet meer met eendrachtigheid? Soa as froeger wel faak een spreker per ongeluk sei: Mannen, met ferkrachte eenden op de barre- kaden! Sjaalmans: We dwale af. Ik hew ut over de pingwings en dizze Fokkema bedaart bij de eenden. O, was 't een ferspre- king? Nou, jim redde jim kont mar. Hulde. Mar ut komt niet goed! Minne: Och, och, wat hèt ons Lieve Heer nuvere kostgan gers. Kiek, daar gaat ie weer op wat lui af. Wil ie oek bij sien klub hewwe seker. Alarm Sjaal mans. Joenaitid mut ie ut mar noeme. Oek as grapke be doeld. Wiebe: Der blieft wel fan over, dat ut weer ut soms raar doet. En al die groate weermannen hewwe ut oek faak mis. Hij middus fan de Friese radio, dat gaat nog wel. Paulus Pieters- ma. Uut Frensjer. Seit ie: we mutte mar eefkes troch de pre- vinsje. En dan begint ie met Zoutkamp. Staan 't esuut! Marten: Hou op met dien boe- refries, Wiebe. O ja, die weer man sei Zoutkamp oek niet op sien fries. En alle namen mutte neffens overgedreven lui in ut boerefries op 'e borden bij elk dorp. Watseistou Tabe? Tabe: Dat se daar tied en geld an fergrieme, wielst ut om groate saken gaat. Net ak sei, Liwwadden fecht foor sien be langen en eikeneen mut met- doen. Son Wiegel wil wel in goedens, mar su die wel op kenne teugen die Dik Trom uut Groaningen met sien groate bek? Geert: O kiek, Sjaalmans loopt deur. Die jongkerels komme dit op. Se lache hur doad. Ja, 't is oek een freemde stoethaspel met sien ferhalen. Ut komt niet goed. Nee mannen, ut komt niet goed. Jongkerel: Beginne jimme oek? O, jim beslane ut oek met 'e gek. Wat een nuvere apostel is dat niet? Nou, dat is 't goeie woord muskien wel. O, daar fliegt mien maat heen. Ik mut er achter an. Geert: Ach laat mar drave niet? Hij liekt mie oud en wies ge noeg, wik mar segge, sak mar segge. Nou ja, niet soa botte oud nog. Jongkerel: En oek niet soa bot te wies. Sien moeke sei: hou em goed in 'e gaten want hij fertillefoneert soms kaptalen. An die nul-ses-troep hé? Ik mut achter em an, anders komt ut niet goed. Ut komt lang niet goed! Passérende Sjaalmans (allenig ut laaste opfangend): Hoor jim ut oek es fan een ander, ouwe sakken. Nee, niks nul ses. Je suster met een eekf les Der komt ouwe kunde fan de brugmannen en fan de faste le zers langs. Hij seit nog steeds dat ut niet goed komt. Allemaal swarigheid in 'e wereld. Toch is er oek nog tied om over ut oor logje tussen Liwwadden en Groaningen te praten. Ons bur gemeester, klein mar dapper! En ja, nog even de nul-zes-lijn op ut aljement bij Tabe Ruuts- je, Lange Marten, Wiebe Poats- je, Minne Mager, Fokke Vut man, Groate Geert en de anloper met de sjaal. Wiebe Poatsje: Mut jim es kie- ke, nee, daar de kant fan de Tunen op, waar Bokma eerst zat. Wat een ampart feguur met sien gele sjaal. Heden, he den. Fokke Vutman: O, mar die hewwe hier een tiedsje leden oek al es had. Was dat niet die fent, die ons waarskouwde foor rampen en rare dingen, want de wereld wurdt soa ferrekte slecht? Sjaalmans: Dag mannen fan ut rustige leven. Stane jimme nog altied hier en miene jim nog al tied dat ut jim tied wel uut dure sal? Ut komt niet goed hor. Ut komt niet goed! Tabe Huutsje: Jou hewwe ons dat wel faker ferteld, mar och wij hier soa bij mekaar, wij red de ut nog wel op. Ut gaat ons oek niet altied naar 't sin, mar ja om daar nou son drukte over te maken. Sjaalmans: Let op 'e tekens. Sniw op de Kanebraniese ei landen in Spanje. Een droge riete sonder end in Italië. Over al fergif in 'e gron. Een gat in 'e Ozonlaag. Ozon mannen, ozon dat is. Lange Marten: Geen last, als Ozon wast. Ja, dat ston froeger op die wasserij achter de Tram straat. En op hun autos en in hun adfertensjes. Nee, dat is gien grapmakerij, dat is soa. Geen last, als Ozon wast. Sjaalmans: En dan ut broeikas- effekt. Daar wur jim stil fan hé? Nooit fan hoord seker. O, toch wel. Ut broeikas-effekt. Ut Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13