hellema 'T KLEINE KRANTSJEi in de /ten Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 NOG EENS DUO HOFMAN(N) Mevrouw D. Reisiger, die al eerder reageerde op mijn arti kel over Sipke Castelein en het Duo Hofman(n) schreef mij een uitvoerige brief. Wat is het Klei ne Krantsje toch een prachtig middel om met elkaar in kon- takt te komen! Ik wil hier niet alle familie-gege- vens mededelen, maar toch even vermelden, dat mevrouw Reisiger volhoudt, dat de naam met één n geschreven wordt. De familie zal het wel weten! Volgens mevrouw Reisiger is die tweede n er aan toege voegd, omdat de meeste platen in Duitsland gemaakt werden. George Hofman was heel erg gesteld op familiebezoeken. Zijn vrouw Truus minder. Na de dood van George werd het kontakt dan ook verbroken. Er waren twee dochters, die ook mee optraden, vandaar ook de naam Familie Hofman. Truus Hofman heeft George ja ren overleefd en stierf in het Rosa Spierhuis. Mevrouw Rei siger nogmaals heel hartelijk dank voor de uitgebreide brief en de bijgevoegde foto, die misschien nu afgedrukt kan worden. Dan schonk de heer Van der Zee mij twee albums met artis- tenfoto's rondom 1929, die de familie Hager, die een pension op de Oosterkade hebben ge had, geschonken kregen van die artisten, die bij hen woon den. Allemaal met handteke ning en opdracht. Ik zal later eens enkele foto's in een artikel opnemen. De heer Hager is ook huismeester/portier in die jaren bij "Spoorzicht" geweest. Geweldig zo'n aanwinst uit ei gen stad. Heer Van der Zee nogmaals hartelijk dank. Een prachtig jubileum-geschenk. De laatste tijd heb ik veel over "Spoorzicht" verteld. Voor die stadgenoten, die buiten Leeu warden wonen, nog het volgen de. Het Koninklijke Friese Rundvee of Stamboekrundvee, ik kom niet op de juiste naam, want dat is mijn vak helemaal niet, is inmiddels naar een nieuw ge bouw in de Pelikaanstraat ge gaan. Het gebouw, dus het Ca baret van Sipke Castelein, staat nu leeg. Er wordt be weerd, dat het afgebroken zal worden. Ook daarmede zou dan een historisch stukje Leeu warden verdwijnen. De Sta tionsweg is al verprutst. Het verkeer wint het ook hier van de romantiek! Historisch Variété Archief Leeuwarden Ritsko van Vliet senior N.L.IJ. HONDERD JAAR U schrijft over het honderdjarig bestaan van de Nieuwe Leeu warder IJsclub in het Krantsje, waarbij ook de namen van ver schillende besturen worden genoemd. Hierbij enkele namen van bestuurders die ik mij nog herinner. Panhuis, had een bloemenzaak in de Beyerstraat, Giezen, meubelzaak Voor streek, Hoekstein, drukkerij Ee- wal, en als ik me goed herinner Zwerver, had een textielzaak, hoek Voorstreek-Korfmaker- straat. Ik bezit een unieke ver zameling van 1360 speldjes van de sport, waarbij drie ver schillende zilveren speldjes van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub. Leeuwarden B. Douma FOTO'S NIEUWESTAD In het laatste nummer van 't Kleine Krantsje staan op pagi na 10 twee foto's van de Nieu- westad. Een van de oude situa tie en een van de tegenwoordige tijd. De schrijver heeft het hier over "den goe den ouden tijd", en trekt een vergelijking met vroeger en nu. Dit beeld stond mij ook voor ogen toen ik in de jaren 1982-1985 ruim honderd dia's maakte op punten die ik verge leek met de opnamen van oude ansichtkaarten uit de jaren 1880-1930. Van deze ansichtkaarten heb ik ook dia's gemaakt en zo pro jecteer ik de beelden van vroe ger en nu naast elkaar. Dit tot groot genoegen van oud-Leeu warders onder familie, vrienden enkennissen. De twee foto's in 't Kleine Krantsje vielen mij bijzonder op, omdat zij in mijn diabeelden voorkomen. LeeuwardenA. R. van Dantzig MERCURIUSFONTEIN Naar aanleiding van het stukje van de heer R. K. Dijkstra in een vorig Kleine Krantsje over een ingemetselde loden buis in de Mercuriusfontein het volgen de. Het verhaal van die loden koker in de fontein komt mij niet vreemd voor. Hetzelfde is mij in 1939 verteld door Chris Kerkhof, die als tim merman ook aan de fontein heeft gewerkt. Hij sprak over een loden koker met namen van medewerkers en enige geldstukken. Het is geen officiële gebeurte nis geweest en het is dus niet geregistreerd. Goor Henk Boersma VAKANTIEONTSPANNING Ook ik heb prettige herinnerin gen aan de vroegere Vakantie ontspanning. Onze moeder ging iedere dag uit werken en dan wist zij, dat de kinderen veilig waren. Ik heb eveneens een prestatiemars gelopen en wel maar Sneek. We gingen toen met de trein terug. Voor mevrouw G. Dijkstra-Sme- dinga het vers van Vakantieont spanning: "Daarom hoort en ziet", ging als volgt verder: "Wanneer de schooldeur zich weer sluit/ Dan trekken wij er fijn op uit/ Naar buiten vrij in de natuur/ Daar wacht ons menig prettig uur/ Daarom hoort en ziet wat Vakantieontspanning biedt" enzovoort. Ik zit altijd vol ongeduld te wachten op de komst van 't Kleine Krantsje. Het brengt her inneringen uit mijn jeugd terug. Al vierenveertig jaar ben ik uit Leeuwarden vandaan en ik woon al negenendertig jaar in Amerika. Maar mijn hart trekt altijd naar Leeuwarden en met familie en kennissen spreek ik dan ook nog altijd Leeuwad ders. Door 't Kleine Krantsje ben ik al in briefwisseling gekomen met kennissen en vrienden van vroeger. Als er nog oude be kenden van vroeger zijn zou ik van hen graag eens wat willen horen. Vriendelijke groeten aan allen! Roy Utah, U.S.A. 84067 3800 Sd 1900 WII25 Mevr. M. Scheer-Schot TREKHONDEN 'Mooi winterplaatje' stond er boven de foto, jaren geleden op de Voorstreek gemaakt en afgedrukt in 't vorige Kleine Krantsje. En dat was ook zo: wat een sfeervolle afbeelding! Ik heb die foto aandachtig be keken. Dik winter, zo te zien. En dan die zwaar beladen kar met de trouwe viervoeter er on der. Een voor ons onbekende Max of Hekkie, er op wachtend, dat zijn baas weer zal verschij nen. En zonder een plankje of kleedje, waar hij even op zou kunnen liggen en wat hij mis schien graag had gehad. Wat hebben die beesten vroe ger een werk verzet voor hun bazen en menig kostje ver diend. Ik schrijf dit, omdat mijn vader Bouke van der Heide, in zijn vijftigjarige loopbaan als broodverkoper heel wat trouwe honden onder de kar heeft ge had. Hele sterke trekkers wa- n Makaltardij tlnd» 1998 Leeuwarden - Drachten ren daar bij. Ze moesten eerst gekeurd worden. En menig traantje heeft mijn vader gela ten, wanneer ze werden afge keurd en hij zijn gang maakte naar het gebouw van de Ge meentereiniging, waar Tommie dan een jammerlijk einde vond in het daarvoor ingerichte gas- hokje. Als ik daar nu nog aan denk! Wat hebben de honden het nu dan stukken beter en trekhon den zijn er al helemaal niet meer. Nog hoor ik het geblaf van de honden als ze 's och tends vroeg voor hun dagelijk se route onder de zware melk- karren kwamen. Veel melkventers heb ik ge kend, van wie er nu niet zoveel meer in leven ziin. Namen noem ik niet, behalve een: Sjouke Spaanstra. Die woonde vroeger bij ons in de straat en je kon hem al van verre horen aankomen. Dan was het: "Nou, vooruit Hekkie, affesere!" En meer van die uitdrukkingen. (Vervolg op pag. 15)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 4