LtLudsfa 'T KLEINE KRANTSJE VIJFTIEN JAAR JOODS LEVEN IN LEEUWARDEN 1930 -1945 f VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 £SL Ondanks heldhaftig verzet en zelfs enkele plaatselijke over winningen ziet het Hollandse leger gëen kans de opper machtige Duitse troepen een halt toe te roepen: na slechts vier dagen strijd is de vijand heer en meester in een letterlijk en figuurlijk verslagen Neder land. Aan beide zijden hebben de korte, maar felle gevechten honderden dodén gekost. Van de Nederlandse gevallenen zijn er twintig afkomstig uit Leeu warden. Een van hen is de on gehuwde Joodse 1e Luitenant Andries de Metz, die op de laatste oorlogsdag sneuvelt bij Den Haag. Hij is vooral bekend geworden in de kringen van de voetbalvereniging Frisia, waar voor hij zich als archivaris bij zonder verdienstelijk heeft ge maakt. Het droeve nieuws kan nog niet eens doorgedrongen zijn tot de familie De Metz in Leeuwarden, wanneer er, een dag na het sneuvelen van Andries, een zoontje geboren wordt in het De strijd is gestredenDuitsers bij de graven van gevallenen op de Grebbeberg. gezin van diens broer Mozes de Metz en Jeanette Suzanna Lezer, die aan de Wissesdwin- ger wonen. Dat kindje, broertje van de vier jaar oude Mina, komt Max Andries te heten en van hem moet worden gezegd, dat hij onder -een wel heel slecht gesternte geboren is. Gebeuren er in Amsterdam on middellijk na de Duitse overval met betrekking tot de Joodse inwoners van die stad al din gen, die te denken geven, in Leeuwarden laten de bezetters de Israëlieten voorlopig nog met rust. Hebben wij niet voor bon 1 nog dezelfde kwaliteiten en groote keuze als vroeger? En is bon 2 nu zoo moeilijk te krijgen en Kuut U daarvoor niet een paar fijne pantoffels, rubberlaarsjes of kinder schoenen koopenï En dan.U loopt misschien nog op een paar van die prima Schoenen, die U al vóór den, oorlog bij ons kocht. Weest daar zuinig mee. Twee weken is de bezetting oud, wanneer er een - landelij ke - bepaling komt, dat Joden geen functie meer mogen ver vullen bij de Luchtbescher mingsdiensten. In juli wordt het zogenaamde Madagascarplan weer actueel. Het is een plan, waarover voor de oorlog al ge sproken is en waarbij door de Duitse nazi's gedacht wordt alle Joden uit Europa onder te brengen in een "Grossgetto" op dit verre Franse eiland. Nog diezelfde maand wordt voor ons gehele land het rituele slachten verboden en ook komt er een oproep voor uit Duits land naar hier gevluchte Joden om zich te melden bij de Vreemdelingendienst. Dan gaat er geen maand meer voorbij of er volgen bepalingen, die voor veel Joodse Nederlan ders hoogst onaangenaam zijn. Er komt een verbod tot het be noemen of bevorderen van ambtenaren in publieke dienst, die geheel of ten dele van Joodsen bloede zijn, elke on derneming, waarin Joden in vloed hebben, moet zich melden, waarna er bewindvoer ders, Verwalter, worden aange steld, Duits dienstpersoneel mag niet meer voor Joden wer ken en Joodse ambtenaren worden uit hun functies onthe ven. Een Duitse maatregel, die beoogt alle Joden uit de kust strook te verwijderen, doet de Joodse bevolking in Leeuwar den stijgen met rond tachtig zielen. Zodat er op de laatste dag van het eerste oorlogsjaar 1940 volgens een opgave van de gemeente ruim zeshonderd Joden in de Friese hoofdstad zijn, 603 om precies te zijn. Het nieuwe jaar is nauwelijks begonnen of er komt een mel dingsplicht voor alle personen van geheel of gedeeltelijk Jood se bloede. En dat is het begin van een registratie, die het de Duitsers aanstonds mogelijk moet maken de Joodse inwo ners uit Nederland te verwijde ren. Maar zijn er velen, die op dit moment het dodelijke ge vaar van die maatregel onder kennen? "Er zijn nog lichtpuntjes" adver teert de Joodse schoenwinke laar Nathan Woudstra van de Nieuwestad, maar die lichtpun tjes hebben dan betrekking op de prima schoenep en pantof fels, die hij nog kan leveren... moment de maatregelen, waar bij het verboden wordt plant soenen en badinrichtingen te betreden - overal verschijnen bordjes met de tekst: "Voor Jo den verboden". Eind juni vallen de Duitse le gers Rusland binnen; hun eer ste grote overwinningen wor den met fanfaremuziek en trompetgeschal bekend ge maakt. Geen bekendheid wordt gegeven aan het oprichten van vier S.S. Einsatzgruppen, die de opmarcherende militairen op de voet volgen en overgaan tot een systematische massa moord: er worden duizenden en duizenden Poolse en Russi sche Joden doodgeschoten. Ook van het bevel van de Reichsführer S.S. Heinrich Himm.ler om het concentratie kamp Auschwitz in te richten als vernietigingskamp krijgt de wereld geen weet. Op de drie en twintigste juli wordt het gezinnetje van de vethandelaar Herman Reindorp en Mietje Drielsma in de Lijster straat verrijkt door de geboorte van een dochtertje, dat Jet Anna komt te heten. Het is Herman en Mietje's tweede kind; het oudste, het jongetje Hartog is net vier jaar. In de augustusmaand van dit jaar 1941 volgen er nieuwe be palingen, die de Joden onaan genaam treffen. Zij moeten alle hen toebehorende gelden stor ten op een rekening van de, onder Duitse controle staande, bank Lippmann en Rosenthal in Amsterdam en voorts al hun effecten in depot geven bij deze zelfde bank. Drie dagen later volgt het besluit dat alle Joodse grondbezit wordt ontei gend. Dan, op de eerste september, wordt de allereerste Leeuwar der Jood door de Duitsers om het leven gebracht en wel in het concentratiekamp Mauthau sen in Oostenrijk. Het is Cas par Philip Cohen, de acht .en twintig jaar oude echtgenoot van Leentje Broekhuysen van de Put. Hij hoorde waarschijn lijk bij de honderden Joden, die in twee grote razzia's in Am sterdam werden gearresteerd. Zijn overlijden blijft onbekend in Leeuwarden, net als de experi menten, die er nu in Auschwitz worden gedaan - daar worden bij wijze van proef Russische krijgsgevangenen met het gas Zyklon B vermoord. En waar we in Nederland ook niets van horen is het om het leven bren gen in drie dagen van vier en dertigduizend Joden in Kiev. Al leen het nieuws van glorieuze Duitse overwinningen aan het front dringt tot ons door. Tenslotte: in het laatst van dit jaar een Duitse maatregel met verstrekkende gevolgen: iedere Nederlander krijgt een eigen persoonsbewijs. De persoons bewijzen van de Nederlandse Joden worden duidelijk herken baar gemaakt door het aan brengen van een letter J In februari lokt de beruchte W.A., de Weer Afdeling van de N.S.B., relletjes uit in Amster dam, er volgen gevechten met Joden, de Duitsers gaan tot razzia's over en slepen vier honderd jonge Joodse mannen naar de concentratiekampen in Mauthausen en Buchenwald. Begin maart voeren de bezet ters naar aanleiding van deze ongeregeldheden hun eerste doodvonnis uit; de vierhonderd gearresteerden wacht, op een enkeling na, eenzelfde lot. Nog diezelfde maand broeden de Duitsers plannen uit om te komen tot wat zij noemen "een eindoplossing van het Joodse vraagstuk - Endlösung der Ju- denfrage". Dat nieuws blijft natuurlijk ge heim - belangrijker in de ogen van de Joden zelf lijken op dit Drs. Andries de Metz: gesneuveld bij Den Haag.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 7