'TKLEIHE KMHTSJE TWEE DOKTERS UFFELIE F.POPMA Lzn RAADSELACHTIGE VOORSPELLING WOON- en -BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Makelaardij voor FRIESLAND WIE WAS ONHEILSPROFEET? Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 *vele referenties. Zouden er veel goede oplossingen zijn binnengekomen, wanneer we dit plaatje voor onze rubriek "Leewadders, waar is dit?" hadden gebruikt? We denken van niet, maar je weet het toch nooit. Wat we hier zien is een hoekje van de groentemarkt, die er ooit op de Oosterkade is geweest. De foto is een dikke zestig jaar geleden gemaakt - alleen de alleroudsten onderons hebben er wellicht nog herinneringen aan. de bijnaam van dokter Uffelie was "Het Nachtpitsje" en die naam dankte hij natuurlijk aan het feit, dat men hem bij nacht en ontij in de stad kon waarne men. Heel Leeuwarden wist dus wie er met De Pepermuntsjedokter of met het Nachtpitsje werd be doeld, want dokter Uffelie ken de iedereen - er kan in de toen nog veel kleinere stad niemand zijn geweest, die nooit van deze arts had gehoord of die hem nimmer had gezien. Maar er was, merkwaardig ge noeg, nog een tweede dokter Uffelie in het oude Leeuwarden van voor zo'n veertig, vijftig jaar. En dat was geen huisarts, maar... een groenteboer! Was de echte dokter Uffelie in nach telijke uren beroepshalve veel op pad, de groenteman Sjerp Hoogterp was dat ook en daar om noemden de Leeuwarders ook hem "dokter Uffelie". Deze pseudo-dokter Uffelie woonde in de Kleine Kerkstraat in het smalste woninkje van Leeuwarden, dat de naam Het Fruithuis droeg. Zoals de echte dokter Uffelie zijn patiënten op de fiets bezocht, zo bezocht Sjerp Hoogtèrp zijn klanten eveneens op de fiets, bij nacht en ontij, inderdaad, want, hoe wel dat niet mocht, ventte hij bij wijze van spreken op alle uren van de dag en de nacht. Hij liep daardoor tal van bekeu ringen op, maar daar trok deze dokter Uffelie zich helemaal niets van aan. Later is Sjerp Hoogterp naar Amsterdam ver huisd, waar uiteraard niemand hem heeft leren kennen als Dokter Uffelie. Die naam zou de Amsterdammers niks heb ben gezegd. Maar voor de Leeuwarders is de aanduiding "Dokter Uffelie" tientallen jaren lang een begrip geweest. Voor wie die dan ook was bedoeld, voor Willem Fre- derik Jacobus, of voor Sjerp. Een van de bekendste artsen uit het oude Leeuwarden is dokter Uffelie geweest, Willem Frederik Jacobus Uffelie, die huisarts, maar ook "stadsarts" was. Dokter Uffelie, die leefde van 1872 tot 1952, woonde aan de Tweebaksmarkt in het op vallende huis met de trappen, pal tegenover het Droevendal. In een ver verleden moet hij zijn patiënten wel in een koets je hebben bezocht, maar latere generaties leerden hem kennen als de dokter op de fiets - overal in de stad kon men de geliefde arts tegenkomen, als een gentleman gekleed in drie delig costuum en altijd met een hoed, heel rustig peddelend op z'n fiets zonder bagagedrager, een ouderwets rijwiel, dat nog was voorzien van een "step", die de dokter altijd benutte bij het bestijgen van dit stalen ros. Patiënten, die hem als huisarts hebben gehad, zullen zich zijn opvallende handelswijze herin neren, wanneer hij een recept uitschreef. Hij las het wel drie of vier keer over, betastte het, alsof hij het had geschreven in brailleschrift en hield het soms zelfs tegen het licht. Er is wel eens gedacht, dat dokter Uffelie ooit narigheid moet hebben gehad bij het uit schrijven van een verkeerd re cept en daarom later buitenge woon zorgvuldig te werk zou gaan. Maar of dat een juiste veronderstelling is geweest? Dokter Uffelie, die al in 1927 zijn vrouw Jacoba Anna Sonne- ga door de dood verloor, werd wel "De Pepermuntsjedokter" genoemd, omdat hij dikwijls kinderen verblijdde met deze lekkernij, maar dat moeten in vroeger tijden meer artsen heb ben gedaan - zou het eens een goede gewoonte zijn ge weest, dat een doktersbezoek gepaard ging met het uitdelen van pepermunt? Een andere, algemeen beken- In vroeger tijden hebben er aan de oostzijde van de Wirdu- merdijk, pal tegenover de Nieuwestad, twee voorname her bergen gestaan. Op de hoek van de nog smalle Peperstraat stond de Keizerskroon en pal ernaast bevond zich het loge ment De Nieuwe Kroon. Vooral de Keizerskroon was bij de Leeuwarders van die dagen erg bekend. Dit logement had als gevelteken op het dakvenster een gestyleerde, beschilderde houten kroon - op oude foto 's is dat ornement nog duidelijk te zien. In later jaren kreeg het grote pand op de hoek van de Peperstraat bekendheid omdat stadsarchivaris Wopke Eek- hoff zich hier met zijn boekhandel vestigde. Het opvallende gebouw werd in de dertiger jaren afgebroken, toen men besloot de Peperstraat veel breder te maken dan ze was. In het midden van de achttiende eeuw is er met betrekking tot die Keizerskroon iets heel, heel merkwaardigs gebeurd, waarover stellig nog jaren later met grote verbazing werd nagepraat. De zaak werd toen geëxploiteerd door een zekere meneer Van Lingen, die er op de dertiende december 1752 in het gezelschap van vrouwen kinderen z'n verjaardag vierde. Of er toen al sluitingstijden bestonden weten we niet, maar het was precies twaalf uur 's nachts, dat een onbekende heer met een bijzonder ernstig voorkomen het etablisse ment betrad. Hij bestelde een kleine consumptie, die hij zwijgend nuttigde. Ook bij het afrekenen sprak hij geen woord. Maar toen, terwijl hij op het punt stond de herberg te verlaten, kwam hij plotseling met een mysterieuze opmerking, die te denken gaf. Want wat zei toen deze opvallend stille figuur? Wel, dit: "Over een jaar na heden op ditzelfde uur zult gij zo vrolijk niet bij elkander zitten. Niemand van de aanwezigen zag deze man ooit weer terug en het is volkomen onbekend gebleven, wie hij was. Maar op de eerstvolgende verjaardag van de kastelein, op de dertiende december 1753 dus, precies om twaalf uur 's nachts, stond in een oogwenk de hele Keizerskroon in lich terlaaie en.brandde tot de grond toe af! Op deze stokoude plaat is duidelijk te zien, dat De Keizerskroon een indrukwekkend gebouw is geweest.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 11