MYSTERIEUZE BUURTSPOKEN LEEWADDERS, WAAR IS DIT? UIT fiROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM DENKEND AAN VROEGER pagina 13 Ut spookt anne Drooge Haven! De broers Anne Kruuk en Gjalt hevwe ut seis sien. Dat was doe se op un someravend, heel genoegluk, saten te vissen op skele posjes voor ut snoeken. Die milde stemming kwam uut ut platte fleske dat tussen hun in ston, naast ut bakje met broaddeeg. O, niet soamar wat deeg, niks hoor! Elke visser had derover soa sien mening. De één seit gewoan ves broad kneedde met water, want dat hoort bij vissen, mar weer un ander nimt volle melk of - voor de snoeperkes onder de posjes -, wat suker der deur. Trou- wes, un paar drupkes uut dat platte fleske wil oek wel's hel- pe. Der kan'k inkomme, eerst dronken voere en dan: hup! Ophale jonges! Platterkes met de hik. Van plesier! Nou ja, hoe dan oek, ineens waren der uut'e nevels die soa, na un warme dag, over ut wa ter drieve, un paar skimmen oprezen die op de beide broers andwarrelden. Skrokken en skietens benauwd was ut stel had vutlopen en bij boer Hannes binnenskoten en hadden se hun verhaal veteld. Doe se, skoftsje later, nog's met mekaar, omme skuur heen, der heen slopen, was der niks meer te sien. Mar de hengels lagen half in ut water, ut emmerke met visjes was omvallen én, - oh wonder -, ut fleske met van - dattum was weg. Doe ut verhaal deur de buurt gong, was al gauw klaar wie dat wel weest waren, die twee skimmen. Want un tiedsje leden hadden sich der twee jonge meensen, - met touwen anmekaar vast- bonnen -, vedronken. Se ge loofden beide wel an deselde Lieve Heer, mar se hadden elk un andere kerk. Dus mochten se, van hun ouwelui niet met mekaar omgaan, laat staan van met mekaar trouwe! Oppe jas vanne jonge, die der anne wal lag, - soa wudde veteld -, had un briefke leit waarop skreven ston: "Onze Lieve Heer zal het ons wel vergeven. Als wij niet samen mogen leven, willen wij toch voor eeuwig samenzijn". Beide skimmen binne later nog dikkels deur dees of gene waarnomendat wel HADPRATE "Dou must", sei mien skoal- kammeraad, Geale Kooi, die nog ver voorbij de Houtpolle woande, "Dou must, astou sa ves laat langs de Polle loopst, heel had prate, singe of flui- te. "Werom dat nou?", wu ik wete. Nou, omdat ut der spookt en as't no mar un boel lawaai maakst, dan skrikke se en komme se niet tevoorskien. "En wie spookt der dan?" vroeg ik vedder. "Kleine Siep die der vedronken is. Soms sit-ie der op één van ne stammen die der in't water lége en dan roept-ie en wenkt ie en a'je der dan naar kieke dan mutte je oek ut water inlo- pe. Siep en lep waren tweeling- broerkes en de jongsten van Akke Knoop, die der nog un achttal boven had. Mar deze broers waren de boefkes vanne buurt. Altied rotsooie! Mar al te vaak wudden se deur un boaze buurman, of soms seis deur de pliesie, thuusbrocht. Ja, Akke had der héél wat met te stellen en'rveul vedriet van. Soa waren se, op un dag, weer doende oppe Houtpolle. Der sprongen se van stam op stam, die der inne viever voor de mo len in ut water drieven. Freark, die der werkte, had se al waarskouwd dat ut gevaarluk was op die gladde stammen en datte se opdondere musten. Mar de broerkes wuden niet luustere en doe, opeens, was Siep tussen de stammen ved- wenen en sat lep, skrijlings, op un boomstam om hulp te skreeuwen. Freark was der met de skouw en un pikhaak op af gaan, mar doe was der de plie sie der bij met dreggen en soa, mar ut het nog lang duurt aleer se Siep vonnen hadden Doe de pliesie bij Akke anne deur kwam om te sêggen dat' één vanne tweeling vedronken was, vroeg Akke waar dan die ander bleven was. "Wel, assie niet thuus is, sal ie wel erges rondstrune, sekers bang om thuus te kommen," aldus de pliesie. "Jammer datte se niet alletwee vesopen binne", skreeuwde Akke en sloeg de deur voor de neus vanne veraltreerde plie- sieman dicht. Mar un paar mi nuten later sat se bij buurvrouw Boukje hur hat uut'r lief te gu- len en liet se de andere kien- ders soeke naar hun bange broerke. In 't Klooster, vlak teugen de Ee an woande Biebelsje Broer met sien huushouster Minke. Broer was beroepsvisser en Minke un pront wiefke die de boel thuus himmelde dat ut un lieve lust was. Broer was un bitsje nuver en un seer geloveg meens. Mar hij kon ut nerges echt goed viene, niet bij un Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. kerk, noch bij ut Leger des Heils of ut Reddingsleger. Nou had-ie un eigen geloofsge- meenschapke opricht. Sun stuk of zeven maten. (Vrouwen wa- Hebt u dat nou ook, dat u zich bij het vinden van een oude schoen op het strand altijd even afvraagt van wie dat schoeisel kan zijn geweest? Wij doen dat wel en wanneer we nu achter op deze kaart van de Druifstreek zien staan 'Zwaga' en 'Mej. J. Cornelussen, Da Costastraat 88 II Amsterdam' denken we eveneens even speciaal aan deze twee voor ons onbeken den. Zouden ze nog ergens zijn? Deze kaart van de Druifstreek, met links de eens zo bekende 'Geertse School' is uitgegeven door de firma T. van Kampen te Leeuwarden. ren niet gewenst). Broer had de avenddiensten wel graag inne huuskamer houden, maar Min ke wu al die manskerels niet in'r proper kamerke. Dus sat dat stel saves inne skuur anne Ee, waarin oek ut visgerei lag. Singe, prate en bidde. Se noemden sich: "De Heilige Broeders van ut Kruus". Soms, saterdagsaves, hielden se wel un butendienst. Dan las Broer un kapittel uut sien biebelsje, - dat-ie altied bij sich had en songen se, bij un harmonika en un tamberijn, hun psalmen. Mar op un avend kwam de vrouw van de turfskipper Mun sterman, die anne Ee in ut Panbakkerspoortsje lag, heien dal overstuur bij Minke binnen- stuven. Se vetelde, nog buten adem, dat 'r man, inne middag un klomp en vuut uut ut water steken sien had en dat, toen-ie d'r an trok bleek dat Broer der an vast sat en al doad was oek. Doe sei Minke: "Meens, dat be- stéét niet, want Broer kwam hier un ketierke leden met un paar natte futen binnenstappen en seuren dat-ie sien biebelsje vegeten had, of dat-ie ut kwiet was. Un wonder of un mysterie Dat was un verhaal voor de buurt om van te watertannen. Maar hoe dan oek, sinds die dag, - bij hadde westewien -, kwam de geest van Broer gu lend om ut huus, bonkte op deuren en ramen of spookte inne skuur rond waar hij alles overhoop skeurde, op soek naar sien biebelsje. Atze.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13