REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR 'T KLEINE KRAHTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina' 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 KSdéCmiUèiLZk De politiedienaar Hasz telefoneert bij de Verlaatsbrug, dat aan Schenkenschans een drenkeling is opgevischt. Politiedienaar Posthuma rapporteert, dat ten 3 ure de zoon van den Heer Bloembergen, wonende Tweebaks- markt, bij de Gasfabriek van het paard is gevallen, doch zonder eenig letsel bekomen te hebben. Het paard, dat op hol is gegaan, is spoedig gevat door den Heer Van der Molen, knecht bij den eigenaar van het paard, Schaap, wonende Eebuurt. De politiedienaar Van der Leest rapporteert, dat de leer lingen van de Hogere Burgersschool Postma, Hofplein, Kalverboer en Krof, Tweebaksmarkt, Burg, Zaailand en Wilhelm, Heerenwaltje, touwen of draden onder de Oude Waag hebben gespannen, zoodat de passeerende wan delaars de hoed van het hoofd wordt gelicht. Zullen wor den onderhouden. Hedenmiddag ten 4 ure waren 4 jongens aan de Stien- serstraatweg in de daarlangs lopende sloot geheel ont kleed aan het "baden" en bovendien liepen zij de wan delaars na en gaven daardoor aanstoot. Hunne namen zijn: Johannes Visser, oud 8 jaar, wonende Bagijnekloos- ter, Cornells de Vries, oud 11 jaar, wonende Hofstraatje, Dominicus Ferwerda, oud 9 jaar en Jan Mink, oud 11 jaar, wonende Zak. Nachtverblijf in de wacht verleend aan Frederik Molijn, oud 29 jaren, arbeider, geboren en wonende alhier in de Torenstraat, die door zijne ouders geweigerd werd om binnengelaten te worden en geen geld had om onderdak te krijgen. De politiedienaren Botter en Taatgen brengen aan het bureau Pieter van Dam, oud 32 jaar, orgelmaker, wonen de Grachtswal, dien zij in bescherming hebben genomen tegen eene bende jongens, die hem achtervolgden en beweerden, dat hij zich achter de Harmonie aan onzede lijkheid tegenover hen had schuldig gemaakt. Kennisgegeven door Germ Postma, koemelker, wonende in de Romkeslaan, dat een hem toebehoorend paard hedennacht is gestorven. De pol. dr. Van der Leest rapporteert, dat 's avonds te ongeveer 11V2 ure twee schoten zijn gelost in de laan achter de Veemarkt en dat zulks waarschijnlijk is gedaan door Ruurd Boonstra en zekere Span, die hij aldaar heeft aangetroffen. De Inspecteur-titulair Keiser rapporteert, dat Wijtze Kla- zes Dijkstra, oud 58 jaren, thuishorende alhier, verdron ken is gevonden. Hij werd reeds gedurende een paar weken vermist, maakte misbruik van sterken drank en heeft vermoedelijk zelfmoord gepleegd. Het lijk is naar de Stedelijke Begraafplaats vervoerd, terwijl dokter Mein- dersma wordt uitgenodigd de dood te constateren. Verloren door Johannes Zanting, wonende Zwitserswal- tje, twee zilveren signetten en een zilveren sleutel aan een dito ring. Vermist door den heer Bruinsma, wonende Nieuwestad, een bruin cardoeshondje, half geschoren, halsband om, waaraan penning No 154. Te 8 ure in bewaring overgenomen A. J. van der Wal. Te9V2ureVan der Wal heengezonden. Te 10 ure Van der Wal door P. Stevan wegens bedelen in het openbaar aangehouden en weder aan het bureau gebracht. Marie Stolzenberg, publieke vrouw, wonende Blokhuis- steeg, klaagt over Johannes Breidenbach, haar buur man, die haar molest aandoet. Verloren door den Kapitein der Infanterie Troost, wonen de Nieuwestad boven Doodkorte, een gouden Officiers kruis van 15 jarigen officiersdienst. KRUISEN IN DE SNEEUW Op de voorpagina van nummer 540 stond een foto afgedrukt met een zestal kruisen in de sneeuw. Zoals de bijbehorende tekst ons vertelde "Een maca bere herinnering aan de donke re oorlogsjaren. Graven van Duitse soldaten, die zelfmoord pleegden of die wegens deser tie of andere vergrijpen door de Duitsers zelf werden gefusil leerd". Achter elk kruis schuilt een naam, een tragedie, waar niet dieper op werd ingegaan. We zijn in ons archief gedoken en kwamen de volgende namen en aanvullende gegevens te gen. Johan Schmarje was matroos en werd op 7 mei 1941, als eerste, eerloos begraven. Op 5 juli van hetzelfde jaar volgde Willem Rommel. Verder werden er op resp. 2 augustus en 3 november Albert Langestör en Heinz Kuchler ter aarde be steld. Over al deze vier militai ren zijn helaas geen nadere gegevens bekend. Ook over de twee in 1942 be graven soldaten is niets be kend. Ernst Rumpf werd op 3 mei en Franz Drimal op 27 de cember bijgezet. Over de drie in 1943 begraven personen is wel het e.e.a. ach terhaald. In Duitse archieven te Berlijn staat over Heinrich Klei- ne-Vogelpoth geregistreerd, dat hij op 24 november 1904 te Oberhausen werd geboren. Hij was reeds vijf dagen voort vluchtig, toen hij op 7 april om ongeveer vijf uur 's middags zelfmoord pleegde in de Grote Kerkstraat. De vermoedelijke reden was, dat hij bang was om straf te krijgen. Heinrich was wachtsoldaat en als zoda nig bij de 6e Staffel van Jagd Geschwaderl ingedeeld. Franz Ober pleegde op 23 juni zelfmoord en werd op de 26e begraven. Ook hij was bij Jagd Geschwaderl ingedeeld. August Czogalla werd op 16 fe bruari 1907 in Ratibor geboren en stierf op 4 november. Hij werd de 8e van dezelfde maand begraven. August be hoorde tot de "Landschütz Zug 12/VI" en was als wachtsoldaat op de vliegbasis Leeuwarden gestationeerd. Onder welke omstandigheden hij is overle den is ons niet bekend. In 1944 werd er nog een zeke re Naumann eerloos begraven en op 13 april 1945 een onbe kende. Mochten er lezers zijn die wil len reageren, dan graag aan het adres: Friesche Luchtvaart Documentatie 1939-1945, Ulbe van Houtenwei 34, 8915 JZ Leeuwarden. Telefoon 058 - 151183. Leeuwarden D. S. Drijver "Vader kan nou de vinger wel van 't lek nimme hoor" "O, is de loodgietereral?" "Nee, het huus staat inne fik.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 15