LEUK HOEKJE BINNENSTAD \l 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 "Naar mijn mening zullen vele goede oplossingen binnenstromen. Dit hoekje met het uit 1738 daterende pand moet toch wel in de oude binnenstad worden gezocht. En op welke andere plaats in 't centrum dan op de hoek Eewal-Slotmakersstraat vinden we deze mooie gebogen raamkozijnen met versiering in de gevel. Het zou best eens kunnen zijn, dat vele Leeuwarders hier niet voor uit de gemakkelijke stoel behoefden te komen. Aldus berichtte ons onze abon nee de heer A. J. Pietersen te Tietjerk als reactie op onze laatste fotoprijsvraag. En hij had gelijk, want er kwamen in derdaad heel veel goede oplos singen bij ons binnen. Maar of zoveel inzenders in de gemak kelijke stoel hebben kunnen blijven zitten wagen we te be twijfelen - zeker is het, dat een aantal van onze trouwe inzen ders wel degelijk op pad moest gaan om het gefotografeerde puntte vinden. Of de heer Rinze van der Hei de te Leeuwarden dat ook heeft moeten doen wordt uit zijn brief niet duidelijk, maar hij is met het oplossen in ieder ge val begonnen op de bank in de huiskamer thuis: "Ik heb hem deze keer samen met mijn zoon weten op te lossen. U kunt zich wel indenken hoe wij daar met z'n tweetjes op de bank zaten uit te zoeken, waar dit plaatje destijds is gemaakt. Prachtig! Enfin, we zijn er weer uitgekomen. Wat kun je daar toch een plezier mee beleven. EEWAL De foto is gemaakt vanaf de Eewal en het is een hoekje met veel herinneringen voor mij. Daar was Janusch, de koeke- bakker, waar ik bij de bestellin gen van mijn vader altijd een lekker dik stuk kustekoek kreeg. Een fijne man, die later nog jaren aan de Emmakade heeft gewoond." De heer W. P. G. Rijpstra te Leeuwarden sprak ook al over de bakker Janusch en noemde ook diens naaste buurman, die Piersma heette. De heer Willem Postma te Spij- kenisse berichtte ons, dat de geveltjes rechts op de foto hem niet zoveel zeiden, maar de halfronde raamafsluitingen links hielpen hem over de brug. "Wij lezen uw Kleine Krantsje altijd met veel genoegen" voegde hij nog aan zijn oplossing toe. Een goede oplossing kwam er ook van mevrouw T. A. Zand- stra-Jager, die ons schreef, dat zij vijfentwintig jaar in Sneek had gewoond, maar een half jaar geleden weer terugkeerde naar Leeuwarden. "Maar de stad is in die kwarteeuw wel veranderd" berichtte zij ons. "Ook van dit punt, op de hoek van de Slotmakersstraat, kan men al van de "jodenbuurt" spreken", aldus de heer Ritsko van Vliet senior. "Vele nering doenden en winkeliers van Joodse afkomst woonden in die Slotmakersstraat. Op de hoek van de Eewal zat vroeger de firma Maas, rechts, net niet te zien, was de drankenhandel van Piersma en ook juist niet te zien, naast het links afgebeelde pand, bevond zich het huis van de Joodse familie Akker. Vader Akker werkte op de Frico, moe der deed de winkel in galante- riën. De vader woonde er bij in en er was een zoon, Izaak. Hoe vaak bracht ik hier voor onze grossierderij niet een be stelling!" "In augustus 1944" vervolgde de heer Van Vliet zijn brief, "kwam er bij ons op de Eewal een auto voorrijden uit het doorgangskamp Westerbork. Akker was inkoper voor het kamp. Een marechaussee ging als chauffeur en begeleiding mee! De heer Akker vroeg een artikel, dat wij niet hadden. Hij moest nog naar meer zaken in Leeuwarden. Wij zeiden: "Smeer hem, door de achter deur bij de expeditie of door de garage naar de Speelmans straat." Maar dat wilde de heer Akker niet. Hij had een leuk baantje en de anderen waren toch ook nog in Westerbork. Een maand later zou de slag bij Arnhem plaatsvinden en daarop werden alle Joodse in woners naar Polen gebracht. Ik moet daar altijd aan denken, als ik het huis van de Akkers voorbijloop". (Vervolg op pag. 8) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 3