Jou hellema 'T KLEINE KRANTSJE., Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 EEN AFSCHEID Je leest het de laatste tijd nog al eens in de dagbladen: "Huis arts stopt met zijn praktijk". Een paar simpele woorden, maar voor veel ouderë stadge noten van een diepe betekenis. Want door de jaren heen was deze arts een vertrouwde per soon geworden in menig huis gezin. Waar hij eerst bij de ou ders, later bij de kinderen en soms ook nog bij de kleinkinde ren kwam. Daar had ik onlangs een ge sprekje over met enkele patiën ten, die ik kende en die ik in de wachtkamer van dokter Van der Woude trof. Daar hoorde ik hoeveel jaren hij al bij verschil lenden van hen aan huis kwam. Onwillekeurig ging het ook over vroegere jaren, toen het alles nog zo romantisch en gezellig toeging. In gedachten zagen we dokter Van Staveren nog in zijn koets met paard plus koetsier langs de patiënten gaan. En dokter Coster op zijn grote fiets met versnelling door de Leeuwarder straten tuffen. Prachtig! Ik zelf denk dan aan onze vroe gere dokter Van Rooijen, die, als 's winters zijn wagen niet wilde starten, mij bij een klant van me aanriep: "Is Van der Heide hier ook?" Dan wist ik het wel weer en moest ik hel pen de auto aan te duwen. Als die dan weer liep werd voor de hulp met een armzwaai uit het raam bedankt. Aan deze arts bewaar ik nog mooie herinne ringen. Hij is, zo ik hoorde, eni gejaren geleden overleden. Tja, zo gaat het in het leven. Alles verandert in onze stad; niet alleen voor wat de huisart sen betreft, maar ook verschil lende specialisten en tandart sen gaan het wat rustiger aandoen. En een nieuwe gene ratie doktoren biedt zich weer aan. Dokter Van Staveren in z'n jon ge jaren Alleen 't Kleine Krantsje, dat ook in de wachtkamer van dok ter Van der Woude ter inzage ligt, houdt de romantiek van vroeger jaren nog wat in herin nering. Leeuwarden Rinze van der Heide WALLEGA/DE WINTER In 't januarinummer van 't Klei ne Krantsje staat een herinne ring van de heer H. Witteveen aan Herman Wallega, zijn over buurman in de oorlog in de Bosboomstraat, die als jood door de Duitsers werd opge pakt, toen hij in de Schrans 'in verboden tijd' fruit kwam kopen. Hij was toen in gezelschap van Samuel (Sally) de Winter, die eveneens werd gepakt. Samen zijn ze afgevoerd en ze hebben hun vrouwen nooit meer ge zien. Een tijd later kreeg mevrouw Wallega bericht dat zij haar huis moest verlaten, s' Nachts zijn toen de beste spullen er uitgehaald en door slechtere vervangen. De volgende dag werd het huis door de Duitsge- zinden bezet. Mevrouw Walle ga is toen ingetrokken bij me vrouw De Winter, die met haar vier kinderen, Lini, Isje, Sjakie en Ida in de Ruysdaelstraat woonde. De twee vrouwen hebben daar met hun zes kinderen tot hun gevangenneming en afvoering naar Westerbork gewoond. Vrij kort daarvoor ben ik nog bij hen geweest en ontmoette daar toen een collega van de heer Wallega, waarbij het thema on derduiken ter sprake kwam. Voor de Wallega's zou dat niet zo moeilijk zijn geweest, want die waren blond. Vooral het dochtertje had prachtige blon de pijpekrullen. De reactie van de vrouwen op dat voorstel te gaan onderdui ken? "O nee, want de joodse raad heeft ons gezegd dat onze mannen in Polen in een werkkamp zijn en daar gaan wij ook naar toe en dan zijn de ge zinnen herenigd. Als we onze eigen mensen niet kunnen ver trouwen, wie dan wel?" Ik zie mevrouw De Winter daar nog staan en hoor haar met een triest gezicht zeggen: "Ze kunnen ons toch allemaal niet dood maken. Wij hebben een jaar naast de familie De Winter gewoond, maar kenden elkaar al veel lan ger. Het was een fijn gezin, gastvrij en hartelijk. Ik denk er nog vaak in dankbaarheid aan terug. Rotterdam Mevr. Versluys-Kuiken NOGMAALS DUO HOFMANN Nooit gedacht dat er zoveel re- akties zouden komen op het ar tikel over Duo Hofmann. Ook een teken dat ons Kleine Krantsje "gespeld" wordt. Mevrouw Reitsema-Hofman belde mij. Zij woont in het ver bouwde Ritske Boelema Gast huis en nodigde mij uit om eens haar trouwboekje te ko men bekijken. Op de eerste plaats om te bewijzen, dat de naam Hofmann wel degelijk met één f en met twee n's ge schreven moet worden. Op de tweede plaats omdat zij en haar dochter eens met de schrijver van de artikelen over artiesten kennis wilde maken. Nu, dat is inmiddels geschied. En nu het korte maar juiste ver haal. De vader van mevrouw Reitsema-Hofmann was een volle neef van George Hof mann. Zij vertelde ook, dat de vader van George Hofmann uit de buurt van München kwam en daarom zijn de twee n's wel juist. Veel familie woonde in de stad Groningen. Misschien zijn deze gegevens ook weer van belang voor mevrouw Reisiger uit Am sterdam, die mij reeds een lange brief schreef met de af gebeelde foto van ons vorige nummer. Inderdaad in het trouwboekje staat de naam juist gespeld. Leuk al deze reakties. Maar, we zijn er nog niet! De heer Zondervan, nu al weer 85 jaar oud, oud-direkteur van de Vereenigde Leeuwarder Bio scopen, vertelde mij per tele foon, dat hij zich de Hofmann's nog heel goed kon herinneren. Zij traden geregeld als tussen- nummer op in de Leeuwarder Bioscoop-Variété. Over deze bioscoop-variété heb ik al eens een uitvoerig artikel gewijd. Ook wist de heer Zondervan zich te herinneren, dat George Hofmann onder zijn eigen naam, in Volendams costuum, alleen optrad en dan later met zijn vrouw Truus onder de naam Duo Frecson. Het leek dan voor het publiek, dat er drie artisten in het programma stonden. Ook mevrouw Reitse ma-Hofmann herinnerde zich deze artistennaam. Dit alles nog even als aanvul ling op het eerste artikel over Duo Hofmann en de Familie Hofmann. Ik ben bijzonder blij met reakties, die als aanvulling, en vaak ook als verbetering op geschreven artikelen volgen. Historisch Variété Archief Leeuwarden Ritsko van Vliet senior BIJ DE PUT Onlangs bracht de rubriek "Leewadders, waar is dit?" een foto van het hoekhuis Bij de Put-Monnikemuurstraat, dat be woond is geweest door de loodgieter Wijbenga en daar voor door de familie Vonk. Dat was mijn geboortehuis en we hebben er gewoond tot 1924, toen mijn ouders verhuisden KI Makatasrdij *lnd> 1098 naar de Spanjaardslaan. Ik ben met mijn vrouw jaren ge leden nog eens in het oude huis Bij de Put geweest. Ik weet niet meer, wie er toen woonde, maar ik heb aange beld en verteld, dat ik daar in mijn jeugd achttien jaar had ge woond en het aardig zou vin den om nog eens binnen te ko men. We zijn toen heel vriendelijk ontvangen. Er was wei het een en ander veran derd, maar het was toch leuk om te zien. Mijn grootvader Jan Vonk woonde al in dit huis en hij heeft het in 1866 verbouwd na dat zijn zoon David er een te kening van had gemaakt. Toen ik een kleuter van vier was, ik ben nu bijna drie en tachtig, heb ik nog een steen gelegd met inscriptie: "Eerste steen gelegd door Johan Vonk", maar dat is in de loop der jaren uitgewist; het was gewoon een baksteen. Hierbij gaat een foto van de te kening, die David Vonk van de oude toestand maakte. Er zal geen Leeuwarder zijn, die zich deze situatie vari de Put kan herinneren, tenzij die ouder zou zijn dan honderd drie en twintig jaar. Behalve het hoekhuis van grootvader zijn ook de andere percelen geheel veranderd. Alleen het pand links, waar vroeger professor Burger woon de, is volgens mij niet veel ver anderd, althans niet voor wat de gevel betreft. Waddinxveen J. Vonk

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 4