1 LLLlllL Lit Ail 13 JL VIJFTIEN JAAR JOODS LEVEN IN LEEUWARDEN 1930 -1945 V rep°Rta®choustba fenno l' at- feSliiüi Ei Leeuwarden, 19 Augustus 1^4-1 Bij dezen deelen wij U mede,dat Uw naam is afgevoerd van de ledenlijst der Vereeniging De Friesche Club" te Leeuwarden. H.NI D.D Tj.l VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 "Nu ligt 1941 achter ons. Het was een jaar van de belangrijk ste besluiten en van de bloe digste gevechten. Het zal in de geschiedenis worden geboek staafd als het jaar van de grootste overwinningen aller tij den." Aldus de Führer Adolf Hitler als opperbevelhebber van het Duitse leger in een dagor der tot zijn soldaten. "In 1942 willen wij met alle voorbereidin gen die zijn getroffen de vijand der mensheid opnieuw aanpak ken en zo lang slaan tot de ver- nietigingswil der Joods kapita listische en bolsjewistische wereld gebroken is." Met vette letters komen deze dreigende woorden in de kran ten te staan. Waar niemand iets van verneemt is een bij eenkomst, drie weken na Hit- Iers brallende woorden, van hoge S.S. officieren aan de Wannsee in Berlijn. Daar wor den, onder het genot van een goed glas wijn, de besluiten be kend gemaakt alle joden in speciale vernietigingskampen in het oosten te vermoorden. De gruwelijke bepaling is niet alleen bestemd voor de duizen den Joden, die al in Duitse handen zijn; zij zal ook gelden voor de kleine Hartog Louis Granaada uit de Slotmakers straat, voor de kleine Marie Krammer uit de Arendsstraat en voor de kleine Judith Re becca Keizer uit de Breed- straat, die respectievelijk op 10 februari, op 28 februari en op 19 maart van dit jaar het leven zullen zien. Eind maart wordt het alle Jo den in ons land verboden ge bruik te maken van personen auto's. Bij een begrafenis zal alleen het lijk met een auto ver voerd mogen worden - volgau to's worden niet toegestaan. De negende april wordt een grote dag voor alle N.S.B.'ers en Duitsgezinden in Leeuwar den, want wie komt er naar hier om te spreken? Anton Mussert, de leider van de Nationaal So cialistische Beweging. Hij zal wel even uit de doeken doen hoe het komt en hoe het ko men moet. Sommige stadgenoten stellen zich nieuwsgierig op in de hal van Zalen Schaaf aan de Breedstraat, waar het zwarte volk samenkomt. Een van hen: de jonge Arthur Mendels, een zoon van de Joodse gods dienstonderwijzer van de Put. Hij kan niet nalaten meewarig te glimlachen, wanneer hij ziet hoe de nationaal-socialisten met ernstige gezichten de zaal binnentreden. Twee dagen later, op een za terdagavond om zeven uur, worden er plotseling in de stad tien Joodse ingezetenen in hun woningen door de Duitsers ge arresteerd. Waarom? Omdat een scholier van de M.T.S. in het Westërpark, het Vossepark- je, van een zitbank een bordje verwijderd heeft met de gehate tekst: "Voor joden verboden". Met ontsteltenis verneemt de Joodse gemeenschap, wie de gearresteerden zijn: Simon Benninga van de Vetsmelterij, 65 jaar oud, de populaire Arie Dwinger van de Noordersingel (54), Mozes Dwinger uit de Eerste Koestraat (52), de be kende Appie Feitsma van de schoenenzaak De Uitkomst (40), Sam van Gelder uit de Transvaalstraat (56), Abraham de Jong van de Bleeklaan (48), Jacob Krammer uit de Arends straat, de vader van de kleine Marie, die we net hebben ge noemd (44), David Simons, een veekoopman uit de Seynstraat (53), Izaak Speijer, een gros sier in manufacturen uit de Vre deman de Vriesstraat (53) en ir. Aran Cats van de Harlinger- straatweg, de directeur van de Lijempf, die deze week drie en vijftig hoopt te worden. Deze laatste is het, Aran Cats, die op het laatste moment uit de klauwen van de Duitsers wordt gered. Zijn bedrijf, de Lij empf, vervaardigt celwol uit de bijproducten van melk en de economische belangen van de bezetters zijn niet met een ar restatie van de heer Cats ge diend. Maar wat gebeurt er dan? De Duitsers nemen een andere Jood voor hem in de plaats, de zevendertig jaar oude Emile van der Heijden van de Emma- kade, een zoon van de beken de schoenenfabrikant. Zo ko men zij toch weer op tien. De volgende dag worden de ar restanten als zware misdadi gers twee aan twee geboeid naar het "Polizeiliches Durch- gangslager Amersfoort" ver voerd, ondanks het feit, dat de M.T.S.-er zich intussen bij de politie heeft gemeld en het wegnemen van het verbods bordje uit het Vossepark heeft opgebiecht. Al twee weken later krijgt me vrouw Dwinger van de Noor dersingel het droeve bericht van de dood van haar man: hij is het eerste slachtoffer van wat we het "Incident Vosse- parkje" zouden kunnen noe men. Maar hij zal niet het laat ste zijn. Op de dag van Arie's overlijden houdt Hitier een rede in de Rijksdag, waarin hij verklaart: "Het resultaat van deze oorlog zal niet de uitroeiing der Euro pese rassen zijn, maar de uit roeiing van het jodendom in Europa." Een belangrijk hulpmiddel bij het ten uitvoer leggen van die massa-vernietiging zal de zoge naamde Jodenster zijn: drie da gen na Hitiers redevoering wordt de Jodenster ingevoerd - alle Joden dienen de ster te dragen op de linkerborst. Nóg ontbreekt de echte Joodse hu mor niet, wanneer sommigen berustend opmerken: "Nu wor den we gedecoreerd." Andere vernederende maatre gelen volgen: de Joden moeten hun fietsen inleveren, zij mogen niet meer in het openbaar aan sport doen, geen enkele Jood mag meer dan tweehonderdvijf tig gulden aan vrij vermogen bezitten. Voor het halen van boodschap pen zijn de Joden gebonden aan een bepaalde tijd. Wan neer Herman Wallega uit de Bosboomstraat en Samuel de Winter uit de Ruysdaelstraat zich daaraan niet houden en buiten die tijd groente gaan ha len bij de firma Terpstra in de Schrans worden zij gepakt en weggevoerd. Op de elfde juni is er, ondanks de benarde tijden, toch nog vreugde in het gezinnetje van de koopman in dames modear tikelen Jo Sanders en zijn vrouw Martha Feitsma, die een zaak in dameshoeden drijft aan de Nieuwestad. Hun jongetjes Philip en Salco Hans krijgen er dan een zusje bij, dat Judith Sara Mirjam komt te heten. Was Casper Philip Cohen, de man van Leentje Broekhuysen van de Put, zoals we eerder al hebben gezien het eerste Jood se slachtoffer uit Leeuwarden, dat om het leven werd ge bracht, tegen het eind van deze maand zullen nog twee van onze stadgenoten in het be ruchte concentratiekamp Maut hausen worden vermoord: de handelsreiziger Izaak Velleman van de Eewal, achtendertig jaar oud en de drieendertig jaar oude expeditieknecht Jacob Valk, een bekende atleet, die ook wel Jacob Brouwer werd genoemd. Het is in deze zelfde dagen, dat de B.B.C. en Radio Oranje omroepen, dat er in Polen door de Duitsers al meer dan zeven honderdduizend Joden om het leven zijn gebracht. De Neder landers, die deze berichten van de "geheime zenders" opvan gen kunnen het eigenlijk niet geloven. De Duitsers zijn tot veel in staat misschien, maar ook tot een zo onvoorstelbare massamoord? Zouden die be richten vanuit Engeland niet zwaar overdreven zijn? De Joden mogen van de Duitsers geen lid meer zijn van de Friesche Club. De tientallen Joodse leden van deze sociëteit krij gen van het bestuur dit meer dan schandalige briefje thuisge stuurd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 7