VIJFTIEN JAAR JOODS LEVEN IN LEEUWARDEN 1930 -1945 'T KLEINE KRANTSJE OBTlASCHOUSTRA iMOL.St-" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Twee jaar zijn de Duitse bezet ters nu in ons land. In die tijd hebben zij de Joodse bevol kingsgroep gevangen in een net, waarvan de draden steeds strakker worden aangehaald. Van eind juni 1942 af moeten Joden van 's avonds acht uur tot 's morgens zes in hun wo ningen zijn, ze mogen niet meer uit de ramen leunen, moeten de ramen om acht uur sluiten, mogen niet meer bij niet-Joden op bezoek gaan, mogen zich geen goederen meer laten thuisbezorgen, mo gen niet-Joodse winkels alleen betreden 's middags tussen drie en vijf uur, mogen geen gebruik meer maken van niet- Joodse kappers, noch van openbaar of particulier vervoer en mogen geen straatventer meer zijn, behalve in lompen en oude metalen. worden door de steeds toene mende Duitse druk, heeft besloten zich het leven te be nemen. George Stephan de Kadt (44), scheikundige bij de Lijempf en Bertha Polak (41), voeren hun kinderen Paulina Esther (12), Esther Ribka (10), Ruth Hanna (7) en Abram Mi chel (4) door het openen van de gaskraan mee in de dood. Maar het jongste kind, een jon getje, David Jan, acht maanden oud, hebben zij in z'n wiegje voor een open raam gezet en dat wordt gered. De huishoudster van het gezin ont fermt zich over de baby en zal het kindje verder opvoeden. Nog voor het eind van de maand vallen de eerste Leeu warder Joden als slachtoffers in Auschwitz: Mozes Dwinger, een handelaar in lompen van de Emmakade en Izaak Speij- Op de eerste juli nemen de Duitsers het door de Nederlan ders gebouwde kamp in Wes- terbork over, oorspronkelijk be doeld als opvangkamp voor uit Duitsland gevluchte Joden. Het wordt, net als het kamp in Amersfoort, een zogenaamd "Polizeiliches Durchgangsla- ger". Nu ook worden verschillende stadgenoten geconfronteerd met het verschrikkelijke schouwspel van hele Joodse gezinnen, die zomaar van huis worden gehaald en, bepakt met een paar tassen of koffers met spulletjes, naar het station wor den gebracht. En nóg is het zo, dat de ernst van de situatie niet alom wordt ingezien: met een grap nemen sommige Joden afscheid van hun buren, die wellicht al het ergste vrezen. "Wij gaan met de sneltrein, jul lie volgen met de boemel" zeg gen ze. Toch zijn er ook al Joden, die gaan onderduiken en hier en daar blijkt plotseling een huis van Joden niet meer bewoond te zijn - .zijn de bewoners al gepakt of, in alle stilte, onder gedoken misschien? Op 15 en 16 juli vertrekken vanuit Westerbork al de eerste transporten met Joden naar het Poolse Auschwitz om daar te worden vergast: het realiseren van de Endlösung is begonnen. De twintigste van die maand voltrekt er zich bij ons een dra ma in een huis in de Willem Lodewijkstraat. De Joodse fa milie De Kadt, wanhopig ge Ook de bekende fotograaf Joseph Dwinger en zijn vrouw Kaatje vallen als slachtoffers van de Duitse jodenhaat er, een grossier in manufactu ren uit de Vredeman de Vries- straat, beiden vijf en vijftig jaar oud. Intussen zijn er in Mauthausen nog twee jonge Joodse stadge noten vermoord, Marcus Co- hen, vier en dertig jaar oud en Jacob Velleman, drie en twintig jaar oud. Jaap was de oudste zoon van de handelaar in rij wielen Jacobus Velleman uit de Steijnstraat. Van hem gaat het verhaal in de stad, dat hij de afgelopen winter, ondanks de waarschuwingen van zijn moe der, met vrienden is gaan schaatsen naar Grouw - daar moet hij prompt door de Duit sers zijn gearresteerd. Ook in augustus en in het be gin van september moeten in Auschwitz Leeuwarder Joden het leven laten: Alexander Lion de Vries (31), de jongste zoon van de koopman in ongeregel de goederen Moos de Vries uit de Willem Loréstraat, Samuel van Gelder (56) uit de Trans- vaalstraat, Emiel van der Heij den (35) van de Emmakade en Jacob Kramer (41) uit de Arendsstraat, welke laatste drie behoorden tot de gearresteer den naar aanleiding van de be ruchte "Vossenparkincident", het echtpaar Nathan Keizer (58) en Saartje Wallage (55) uit de Breedstraat en Marianne de Vries-Walg (44) van het Jaco- bijnerkerkhof, een schoonzus ter van Alexander Lion de Vries, die we net al noemden. Dan slaan de Duitsers een gro te slag door het in één keer oproepen van meer dan hon derd jonge Joden, die zich op de 20e augustus, 's morgens om vijf minuten over half zeven precies" moeten melden in het Beursgebouw. Zij zullen wor den getransporteerd naar het "Werkverruimingskamp" Wes terbork om, zoals het heet, in gezet te worden bij het object "Aanleg weg en spoorbaan". Er wordt precies aangegeven wat ze dienen mee te nemen: "een koffer of een rugzak, een paar werklaarzen of werk schoenen, twee paar sokken, twee stel verschooningen, twee hemden, twee onderbroeken, twee wollen dekens, een over all, een volledig stel drinkgerei, een drinkbeker, een lepel, mes en vork, twee handdoeken en een pullover". Van alle opgeroepenen zijn er maar enkelen, die het aandur ven niet te verschijnen: zij vin den het nu de hoogste tijd te gaan onderduiken. Wat zij niet weten, maar slechts in de verte kunnen bevroeden, is dat wat er al heel snel gebeurt. Een aantal van de opgeroepenen wordt al na vijf weken naar Auschwitz gebracht om daar het leven te laten. Van de honderden Joden, die daar op de 30e september wor den vergast zijn er negentien afkomstig uit Leeuwarden. Ook de drie broers Bram (22), David (19) en Arthur (18) Mendels van de Put, ook Levi Joles (41) van de Oostergrachtswal, die zich voor de oorlog had aange sloten bij de N.S.B., omdat hem dat ook voor de Joden het beste leek, ook de negentienja rige Bernard de Vries, de sla gersknecht van Van der Kaars die op de Nieuweburen woon de, ook de net achttien jaar ge worden Izak de Jongh, de jong ste zoon van de koopman in bakkerswaren Israel de Jongh van de Spanjaardslaan, ook de negentienjarige Leo Jacob Co- hen, de enige zoon van de handelsreiziger Philip Cohen van de Put. Op de dag na dit drama wordt de kleine Betty Flora Velleman van de Eewal, zeven jaar oud, samen met haar moeder Wil- helmina Henderika Kats (32) de gaskamer binnengevoerd - haar vader, de handelsreiziger Izak Velleman van de Eewal, is drie maanden eerder al in Mauthausen vermoord. En op de 26e van die maand wordt het echtpaar Joseph Dwinger (65) en Kaatje Cohen (62) van de Oostergrachtswal in Auschwitz om het leven ge bracht. Joseph Dwinger heeft zich in de stad een grote be kendheid verworven als foto graaf - als schoolfotograaf heeft hij honderden en nog eens honderden kinderen op de kiek gezet. Ook daarna gaat het grote moorden door. Ver van hun va derland, ver van hun geliefde Leeuwarden zullen nog in dit zelfde jaar 1942 meer dan hon derd Joodse stadgenoten het leven laten De vier oudste kinderen van George en Bertha de Kadt uit de Willem Lodewijkstraat: Paulina, Abram, Ruth en Esther.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 7