LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE JUBILEERT VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Willem Postma uut 'e ouwe In- diese buurt bij het Vliet ston bij ons brugmaten. Hij had ut over het opknappen fan de huzen daar. Soms kenne ouwe huzen lang met, krekt as ouwe meen- sen. Se hadden ut al lang over ouwe Kommeinie had en nou fiel de naam Méthusalem. Toen was de pollitiek al even weest. Affijn, skuuf mar an en luuster naar Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en as gast Willem Post ma. Tabe Ruutsje: Wie Wiebe daar bij em hèt weet ik niet. Kanne jimme die man? Wat seist Min ne? Nee, ik loof niet dat ut Kuundersma is. Nou ja, we merke ut aanssen wel. Lange Marten: Ik ken niet seg- ge, dat ik em kan. Mar hele maal onbekend, nee. Se stane nou stil. Hij wiest wat an. Och heden, wat binne wij nijskierige Aagjes niet? Fokke: Niet nieuwskierig, mar wel graag alles wete wille. En Wiebe is niet een man, die met eikeneen anpankoekt. Se steke hier hene, dat we merke ut wel. Wiebe Poatsje: Morren man nen. Ik bin niet alleen. Nee, niet dat ik flooien hew. Mar kiek, hier is Willem Postma. Hij woant eigenlijk in 'e Indiese buurt, mar hij huust nou op een ander plak. Nee, niks met trou wen hor. Willem Postma: Nee, niet fan- wege de liefde, mar ons hele buurt wurd rénovereerd. Dat wij binne suver ferjaagd. As jou even leden deur de straten lie pen, leek ut wel een spookstad, sei mien jonge bufrouw Aaltsje. Minne Mager: As de huzen der fan opknappe, nimme jou ut ongemak foor een skoftsje op 'e koop toe. Mar ja, ut duurt faak langer as se eerst denke. Denk mar an die buurten fan Ongelegen, nee Welgelegen. Klein grapke. Willem P.: Der is eerst heel wat over affergaderd. Foor der één spieker slagen wurdt, is der al mooi wat af ouwehoerd. Mien ome Hannes sei dan: Woorden as wusten mar niet soafet! Groate Geert: Ut geeft niks, mar ut is daar altied een gesel- lige buurt weest. Ik hew een ome, die daar as jonkje woand hèt. Die speulden in een af- brande febriek loof ik. Ken dat? Tabe: Ja, dat ken. Dat sien ik nog foor mie. De oalieslagerij seiden se dan. Ik fon dat son nuver woord. Jou hadden sla gerijen daar was flees en wust te koop. Mar dit was een oa lieslagerij. Groate Geert: En mien ome hat ut oek over een trapkebrug, daar konnen je over en dan kwamen je bij de Kanaalsbrug en de Nieuwe Weme wik mar segge, sak mar segge. Mar die was der nog niet. Willem: Nee, dat klopt. Daar was 't melkfebriek. Mannen uut 'e buurt gongen over dat brugje naar 't kisjefebriek, en 't blikfe- briek, en de Kondens en 't melkfebriek. Een ouwe frouw, fer over de tachtig weet suks te melden. Fokke: Dat is een mooi skoft leden. Ik weet nog wel fan Ap peldoorn. Die leefde fan de nat tigheid. Jou konnen der een slukje kope en een boatsje hure. Sien seun Joop, die fle- den jaar overleden is, sat oek in 'e boatsjebeweging. Minne: Suden jou fandaag de dag nou sukke buurten hew- we? Gesellig en de meensen helemaal met mekaar? O, ik sien Willem al met de kop skudden. Dat is bij jimme oek al niet meer soa. En fletten skiene oek hun uutfallen te hewwen. Marten: De meensen hange niet meer soa an mekaar. Te- meensen as dat echt in froeger jaren soa geweldig was. Mus- kien in bejaardentehuzen. Ee- sicht of Greunshiem of soa. O ja, daar su ik hast oek Sonnen- borg segge, mar dat duurt oek niet lang meer. Geert: Dat duurt niet lang meer. Ut is al fut! Plat. Afbra ken. Al een mooi skoft. Wat hoopkes stenen. Ut liekt wel soa raar daar op die Stienser- diek. Der sal wel weer wat nijs komme, mar op 't stuit. Weer wat ouds naar de barrebiesjes. Willem: Nou kiek, dat gebeurt bij ons niet. Net ak sei: ons hu zen wurre rénovereerd. Mar ge- liekese huzen an 't Cambuur- sterpad en soa binne afbraken. Daar stane al eén paar nije hu zen. Je kanne ut niet werom. Hogere politiek seker. Tabe: Die pollitiek dat is wat. Mien ene skoandochter en een paar kleindochters binne altied an 't bekfechten. De ene is foor de Vrouwenpertij en een ander foor Links en Groen. O, Groen Links. Is daar een Ria Bremer bij? Fokke: Nee, even anders. Ria Beckers. Ik hoor Sientje der oek wel es over. Ja, over soa- feul tied mutte we weer stem me. Ik fien ut mar niks al die pollentieke drukte in 'e seumer. Se hewwe ut oek al es over een bejaardenpertij had, loof ik. Wiebe: En dan mutte se de ouwste bejaarde mar bovenan 'e lijst sette. Der was een man fan honderd-en-elf jaar. Ut was een Belg ston in 'e krante, dat ut ken oek nog wel een mop weze. Staan 't es uut, fer over de honderd jaar! Marten: Sukken sagen al naar de meiskes, toen poepten wij nog in de pampers. Óf waren ons luiers niet soa sacht? Ja, die hewwe nog skoane lucht inademd, en dat is hard minder wurden. Of su ut allemaal flau wekul weze dat geseur over ut mileu en al soa meer? Geert: Ho, ho, Marten, as Sjaalmans in 'e buurt was, su die hard brulle: ut komt niet goed. En jonge, as jou soms die plaatsjes sien op de tee vee en de kranten leze, dan mutte wij al op ons openst weze wik mar segge, sak mar segge. Willem: Son bejaardenpertij is muskien toch wel goed. Der komme steeds meer ouwe meensen. En mien ouwe bu frouw seit dan: straks wurre we allemaal soa oud as Jeruzalem. En dat hèt sien goeie en sien minne kanten. Tabe: Se sal Méthusalem be- doele. Daar ken gien Belg teu gen op. En minne kanten, se ker. Hard traplope? Nee. Op een draf naar de bus? Een neef fan mie, Leendert, docht even een putsje bij de ledder op. Bats. Pols stukken! En ja, faker hoge waterstanden. Minne: Ik kan één die is fan Tabe sien leeftied of even jon ger. Die kon altied heel wat wa ter kwiet. Nee, niks afwaaid praat. En een heel skoft wu ut niet, mar ut sal weer heve. Ja, as ut pleinopslutende winkelge bouw opengaat. Just, hij hiet Mercuriusü Vlga. Nog een paar maanden en 't Kleine Krantsje bestaat 25 jaar: in oktober verschijnt ons jubi leumnummer. In deze speciale krant willen wij onze lezers graag de gelegenheid geven te zeggen, wat 't Kleine Krantsje voor hen betekent of betekend heeft. Dat hoeft niet te gebeu ren in een lang verhaal (hoewel dat best mag!), het kan ook, stellen wij ons voor, in enkele woorden of zelfs met één enkel woord. De inzendingen, die ons het meest aanspreken zullen wij publiceren en honoreren met een exemplaar van ons boekje 'Populaire Leeuwarders'. Er ligt al een hele stapel ter verzen ding gereed! U kunt uw pennevruchten rich ten tot de redactie van 't Kleine Krantsje: Vredeman de Vries straat 1,8921 BP Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13