Jou hellema 'T KLEINE KRANTSJEi Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 LAMMERS Yn alle jierren dat ik (mei grutte niget en nocht!) it K.K. fan A oant Z lês, is dit foar 't earst wol 'k leauwe dat ik reagearje. It giet oer it léste nümer (juny dus). It is it neamen miskien net wur- dich, mar dochsOp pag. 13 'Wie heeft ze nog gekend', wurdt ü.o. Fransoos Exaverius Lammers neamd. Myn oanfolling: hy wie yn syn goeie tiid net allinne learaar Duts, mar by myn witten ek Frans, yn alle getallen wol In- gels, want ik ha by him lesrün foar myn korresp.diploma's In- gelsk (èn Duts) yn '33 resp. '35. Syn stee wie doe oan it Ruterskertier, as 't my net mist deun neist it hoekje Doelestege (fuort njonken toskedokter Van Kollem): in boppe-wenning mei 't sicht op it Gerjochtsgebou 't Kan verkeeren, sei Brede- ro Ljouwert LAMMERS T. Beintema de heer Lammers het kontakt niet meer heeft voortgezet, moet ik de veronderstelling op peren dat er bij hem reeds iets sluimerde. De schepper van het Esperanto, dr. L. L. Zamen- hof, was nl. een jood. De tweede ontmoeting vond plaats in het tweede jaar van de oorlog en wel in het toen malige Burger Weeshuis, waar de S.D. zich genesteld had. Vanwege een bepaalde hou ding en daad met nog iemand werden wij ter verantwoording geroepen op een afdeling waar uiteraard een Duitser maar ook Lammers (ik schrijf nu niet meer "de heer") blijkbaar be paalde zaken regelden - en af wikkelden. We kregen een ste vige uitbrander van de Duitser, die met de vuist voor ons ge zicht een krachtig betoog hield. Een minder prettige situatie ui teraard. Vooral toen Lammers - quasi of niet - naar iets zocht, wat de Duitser aanlei ding gaf tot de vraag: "Waar zoek je naar?" en als antwoord kreeg: "Ik zoek naar een for mulier voor het Huis van Bewa ring." Het draaide tenslotte uit op een door Lammers getypte verkla ring, die ons ter tekening werd voorgelegd en waarin o.a. de waarschuwing was opgenomen dat bij herhaling van het ge beurde andere maatregelen het gevolg zouden zijn. Ik heb mij in dit artikel onthou den van details, omdat er in de oorlogsjaren meer minder pret tige herinneringen zijn blijven hangen. Maar Lammers heb ik dus gekend. Amersfoort H. Rijpstra In het juni-nummer met de ru briek "Wie heeft ze nog ge kend" wordt ook aandacht be steed aan de beruchte Fransoos Exaverius Lammers. De in de kop van de rubriek gestelde vraag kan ik bevesti gend beantwoorden. Ik heb tweemaal met hem kontakt ge had. De eerste keer had een geheel andere betekenis dan de tweede, die ook een heel andere Lammers liet zien. In beide gevallen ging het initiatief niet van mij uit. In het artikel staat reeds, dat de heer Lammers leraar was. Dit was voor hem aanleiding zich tot mij te wenden met de bedoeling mij op zijn adres in te schakelen als leraar Espe ranto. Mijn bekendheid op dit gebied was blijkbaar tot hem doorgedrongen. Ik werd uitge nodigd tot een onderhoud. Toen ik mij op op de Tuinen vervoegde was mijn indruk niet bepaald van "wat een luxe". In tegendeel! Eerder die van ar moede troef. Het is niet tot een samenwerking gekomen en wel om de vermoedelijk volgende reden. Dit onderhoud vond plaats een paar jaar vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Ais ik een vermoeden mag uit spreken waarom en waardoor Roossien Beem, geboren op 28 september 1912, was de oudste dochter van de pak huisknecht Joseph Beem van de Nieuweburen. Van haar weten wij alleen, dat zij in 1930 vertrok naar Culem- borg. Het is ons niet bekend of ze de oorlog heeft over leefd. Vader Beem, kwam in december 1942 in Ausch witz om het leven, tegelijk met zijn kinderen Sophia (27 jaar), Meijer (13) en Sa lomon (10). Zijn tweede vrouw, Hester Kijzer, werd in maart 1943 in Sobidor vermoord. Ook het lot van de kinderen Sientje, gebo ren in 1916 en in 1938 ver trokken naar Apeldoorn, en David, geboren in 1925 en in 1940 vertrokken naar Am sterdam, is ons onbekend. Red.'t KI. Kr. REÜNIE JOODS LEVEN In een van de afleveringen van de rubriek "Joods leven in Leeuwarden 1930 - 1945" lees ik de naam van Beem, leraar aan de H.B.S. te Leeuwarden, en dat brengt mij terug naar mijn schooljaren. Op school 7 Arendstuin was namelijk ook ene Roosje Beem, een leuk lief meisje. Zij en ik waren bij de besten van de klas. Uit uw schrijven kan ik niet opmaken of de fami lie Beem aan de Duitsers is ontkomen. Zij zijn wel onderge doken maar hebben zij dat nog drie jaar volgehouden? Roosje was op school toen wij nog maar elf of twaalf jaar waren en dat moet dus in 1925 geweest zijn. Zelf ben ik nu 76 jaar. Mocht u of een der lezers hier over nog iets weten dan hoor ik datgraag. Leeuwarden Jac. Bakker er nog in leven? En daarom was ik zo blij met dit artikeltje en zou ik graag kontakt willen opnemen met mevrouw A. v.d. Zee. Ik woon Prinsekade 14 en mijn telefoonnummer is 05146- 3645. Lemmer Mevr. M. de Leeuw- Watschitschek HISTORISCH PAND Met belangstelling uw artikel gelezen over de Muggesteeg in 't laatste Kleine Krantsje. Ik ben in 1903 geboren en m'n ouders woonden in de Kleine Hoogstraat. Als de Muggesteeg kon spre ken, zou die heel wat te vertel len hebben over de kinderen die er speelden, vooral om er zich te verstoppen. In mijn geboortejaar was in het KI Mtkdaardij alnda 1898 pand gevestigd bakkerij Van den Berg, later Voorstreek, daarna loodgietersbedrijf Bijlen- ga. (Vervolg op pag. 6) Eind 1988 hebt u in een editie van 't Kleine Krantsje" een schoolfoto gepubliceerd, die door mij in 1986 was inge stuurd, betreffende een eerste klas van de M.M.S. Het is den kelijk leuk voor u om te weten, dat die foto reakties heeft ver oorzaakt. Reakties, maar met veel moeite omdat ik inmiddels ben ver huisd. Sommigen hebben ech ter volgehouden en niet alleen mij maar ook vele anderen ge vonden, met als resultaat een reünie op 7 mei j.l. van onze "oude" klas. In totaal een twee en twintig oud-leerlingen en mevrouw Schippers, onze toen malige klasse lerares. We hebben met elkaar een ont zettend fijne dag gehad, waar iedereen met heel veel genoe gen aan terugdenkt. Na ruim veertig jaren klikte het meteen weer tussen ons. Wat je in je jeugd met elkaar hebt beleefd vergeet je toch niet. Dankzij het "Kleine Krantsje" is dit tot stand geko men en zoiets is toch erg leuk. Hopelijk is 't Kleine Krantsje" nog een lang leven beschoren. Hoofddorp Mevr. A. Anema HERKENNING Met veel genoegen lees ik altijd uw "Kleine Krantsje". Niet in het laatst om het plezier en de herkenning van de vele foto's uit vroeger tijden. Het artikeltje geschreven door Annie v.d. Zee over het pand Tuinen 29-31 had wel mijn bij zondere interesse. In 1920 kwam ik als vakantiekind van negen jaar bij de familie Koor- ens, Groentezaak Tuinen 31. Ik heb het er heel fijn gehad. Mijn beste vriendin werd mijn buur meisje Saloma v.d. Zee, in de wandel "Sloma" genoemd, het jongere zusje van Annie v.d. Zee. We konden het héél goed vinden samen en ook haar ou ders waren erg lief voor mij. Door huwelijk en kinderen ver lies je het kontakt, maar bij het ouder worden denk je vaak weer terug aan die jeugdjaren en dan komt de vraag: Wie zijn Het karakteristieke pand op de hoek van de Kleine Hoogstraat en de Muggesteeg, dat indertijd moest verdwijnen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 4