DE ONVERGETELIJKE BEVRIJDINGSDAGEN UIT GROOTMOEDERS ANSIGBTENALBUM 'IKLEINE KEAHTSJE BIJ'TSTATION:"KOFFERMENEER"- "PAKJEMEVROUW" Ij FOTO PRIJSVRAAG lil VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Weet u het nog, de bevrijdings dagen na die verschrikkelijke Tweede Wereldoorlog? Ach ja, natuurlijk - voor de se nioren onder ons behoeven we die vraag niet te stellen. De ge beurtenissen uit die april- en meidagen van '45 staan onuit wisbaar in hun geheugen ge grift. De hele wereld leek in feestvieren uit te barsten; over al werden met veel vlagvertoon festiviteiten op touw gezet. Een van de vele toen georgani seerde uitingen van vreugde en dankbaarheid was het "Bevrij dingsfeest Achter de Hoven", dat plaatsvond op woensdag de dertigste mei. Het directe gevolg ervan was het oprichten van de Buurt- en Speeltuinver eniging Achter de Hoven, die nu, vier en veertig jaar later, als een onderdeel van het Wijkcen trum 't Knooppunt nog altijd be staat. Van de energieke heren, die het initiatief tot dat Achter de Hovenfeest namen heeft onze abonnee D. Lamsma een aan tal paperassen met betrekking tot dat evenement bewaard. Hij bracht ze ons in de hoop, "dat een en ander nog aangename herinneringen zal oproepen". Wel, er zijn indertijd honderden buurtbewoners bij dat Bevrij dingsfeest betrokken geweest en van hen is natuurlijk een aantal op 't Kleine Krantsje ge abonneerd - wanneer zij dit le zen zullen zij het zich herinne ren als de dag van gisteren. Het feest vond grotendeels plaats op het Kaatsterrein, waar voor de kinderen wedstrij den waren en een poppenkast stond en waar ook een gooche laar optrad. Er werd gedanst (Tiroler dansen en Fryske folks- dounsen) en er was een gecos- tumeerde optocht. Voor de ouderen was er een avondfeest met o.a. een polo naise door verschillende stra ten, gecostumeerd voetballen, een stoelendans (voor gehuw den) en, vanzelfsprekend dan sen na, ofwel "vrij bal", zoals er in het programma stond. Ook was er nog een fakkelop tocht en het gehele feest werd besloten met een groot vuur werk, ook alweer op het Kaats terrein. Dank zij de door de heer Lam sma bewaard gebleven stukken De initiatiefnemers van het Achter de Hoven buurtfeest, allemaal keurig in stijl, dus: in het donkere pak. Van links naar rechts de heren Jorna, Zandkuil, S. Sevenstersr., D. Lamsma en H. Wadman. weten we nu ook nog welke kosten er met het organiseren van het feest gemoeid zijn ge weest. Voor het Bal Champê- tre", van 's avonds acht tot 's nachts twee uur en verzorgd door het zeven man sterke Dansorkest Piet de Vries moest honderdzestig gulden worden betaald. Een schijntje dus, al kwam er nog wel vijftien gulden voor het huren en het transpor teren van de piano bij. Ook zijn er nog kwitanties voor 160 rollen beschuit (negentien gulden) en 100 liter melk - nóg goedkoper: achttien gulden. Al leen wat het vuurwerk gekost heeft weten we niet - daar is zeker geen nota van bewaard gebleven. "Koffer, meneer?" "Pakje, mevrouw?" Er is een tijd geweest, dat er nog kruiers waren. Mensen, die zich bij het spoorstation ophiel den om daar aan binnenko mende en vertrekkende reizi gers hun kortstondige diensten aan te bieden. Pakjesdragers dus. Of koffersjouwers. Er zijn legale en illegale kruiers geweest. De legale kruiers had den van de politie toestemming om dit werk te doen, de illegale kruiers hadden die permissie niet. In tegenstelling tot de "zwarte" kruiers droegen de of ficiële kruiers een penning, net zoals honden die wel hebben gehad. Het pakjesdragen was een heus beroep - de echte kruiers moesten er hun brood mee ver dienen. Vandaar, dat zij fel ge beten waren op concurrenten- zonder-penning, die probeer den hen het brood uit de mond te stoten. Soms leidde dat tot politieingrij- pen en zelfs tot zittingen voor de Kantonrechter. Dat beteken de dan nog niet, dat zo'n illega le kruier zich zonder slag of stoot gewonnen gaf. Toen in het laatst van de derti ger jaren een zeker P. R. te recht moest staan als vrijbuiter in deze branche verdedigde hij zich door te zeggen, dat hij zijn diensten niet had aangeboden, maar dat ze hem in plaats daarvan hadden gevraagd. "De mensen willen mij gebrui ken," zei hij. "Ik sta daar en ze roepen mij aan. Ik ben zelf al twintig jaar kruier bij het sta tion!" Hij had zelfs een reiziger zover gekregen om mee naar het po litiebureau te gaan om te zeg gen, dat hij niet was gevraagd, maar zich zelf had aangebo den. Maar voor de Kantonrechter kwam een echte kruier met een penning verklaren, dat men hier te doen had met een beunhaas in het vak. "Hij probeert de pakjes voor onze neus weg te nemen," betoogde hij. "Sedert wij een penning hebben missen wij de steun en moeten we van het pakjesdragen leven." Toen ook nog bleek, dat de verdachte tevergeefs bij de au toriteiten om een penning had aangeklopt, was het voor de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en voor de Kanton rechter helemaal een beklon ken zaak: "Zes gulden boete of zes dagen hechtenis." Daar had de arme bliksem heel wat pakjes voor moeten sjou wen... (Vervolg van pag. 3) na de oorlog was er nog wel liefhebberij voor de kiosken, o.a. van de heer Thomas Hen- kes, die daar een soortement koek en zoopie tent exploiteer de. Hij had een vaste klanten kring, omdat hij eerder al zo'n eettentje had in de Pier Pan derstraat achter de apotheek. Henkes noemde zijn bedrijf "De Negerhut van Oom Tom" en veel Leeuwarders kwamen er geregeld een gehaktballetje, een eitje of een flesje fris nutti gen." Tot zover de heer Poel stra. "Kom nou Fenno, maak de op gaven van 'Leewadders, waar is dit?' niet te makkelijk" aldus de heer Wim Postma te Spijke- nisse, van wie wij met meer dan gewone belangstelling een oplossing tegemoet zien van de prijsvraag, die in dit nummer verschijnt Nu de winnaar van het prijsje, een winnares en wel mevrouw G. J. Eenshuistra-Hoekstra, Boerhaavestraat 8 te Leeuwar den. - - - v We weten niet precies in welk jaar het is geweest, maar het was na de laatste oorlog, dat de firma Van Kampen en Zn. te Leeuwarden deze prentbriefkaart uitgaf van de Voorstreek met het Hotel De Nieuwe Doelen er op. Op het moment van uitgifte was de kaart weinig spectaculair, maar nu er al lang niets meer van dit eens zo befaamde hotel De Doelen over is, heeft de kaart een speciale betekenis. De jonge garde heeft dit punt van de Voorstreek natuurlijk alleen maar als "gat" gekend, maar de ouderen onder ons weten het allemaal nog best: ach ja, De Doelen, zo was het

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 9