VnbbMUb GOUDEN TIENTJES VOOR TWEE GULDEN VIJFTIG LEEW ADDERS, WAAR IS DIT? VOOR DE RECHTER pagina 13 Weer eens snuffelend in onze Grote Doos met Sniepsnaren, troffen wij dezer dagen een knipsel aan uit het blad Ons Noorden van 24 juni 1939, waarin melding wordt gemaakt van een meneer, die in Amster dam gouden tientjes te koop aanbood tegen de prijs van een rijksdaalder. "Gistermiddag", aldus de krant, "werkte op het Damrak te Am sterdam een man, die met een reclamebord liep, groote sensa tie. Op dat bord stond namelijk te lezen: "Ik verkoop gouden tientjes voor 2,50". De man werkte met dit fenome nale aanbod als een rattenvan ger van Hameien. Velen liepen Dit is de nieuwe opgave voor onze (otoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. achter hem aan en van die ve len waagden het eenigen zelfs op de transactie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrieger moest worden gelanceerd, in te gaan. En zoo waarzij kregen voor hun rijksdaalder een gouden tientje. De meesten echter vertrouw den het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat geleidde om dezen vreemden koopman eens even te ontmas keren. Op het bureau ontpopte hij zich als een medewerker van een bekend weekblad, die in den komkommertijd, welke blijkens dit bericht zoo langzamerhand schijnt aan te breken, op jacht was naar kopij voor een artikel in zijn blad, waarin de reacties van het publiek bij een dergelijk aanbod moesten worden ver werkt. Zijn eerste ervaring was een proces-verbaal wegens venten zonder vergunning. Tot zover het krantenbericht uit dat jaar 1939. Het verhaal deed ons denken aan de affaire van de radioverslaggever Tom Schreurs, die in de vijftiger ja ren op de drafbaan te Hilver sum een soortgelijke stunt uit haalde. Benieuwd naar de reacties van het publiek bood hij daar, als we ons niet vergissen, rijks daalders aan tegen de prijs van een kwartje of een dubbeltje. Ook dat was in de ogen van de politie natuurlijk buitengewoon verdacht en, net als die meneer in Amsterdam, werd ook deze radioverslaggever prompt door de Heilige Hermandad in de kraag gevat en gevankelijk weggevoerd. Nou zullen we toch eens zien, wat er gebeurt, wanneer wij van't Kleine Krantsje straks op een zaterdagmorgen op de drukke Nieuwestad munten van vijf gulden te koop aanbieden tegen het civiele prijsje van een gulden... EEN MAND VOL BIER H. Z. te Leeuwarden, zijn zoon en mej. J. de V. werden op een avond waargenomen na slui tingstijd, toen zij met een mand vol bier tusschen hen in 't loge ment van Douwe Vrieswijk aan het Sint Jobsleen verlieten. En wel door een hoofdagent Gatze Spoelstra, die heden als getuige optreedt. „Beide man nen waren boven hun bier", zoo zegt hij en daar zij in de richting van het politiebureau gingen, dacht hij: „Ik kan eerst den logementhouder wel onder handen nemen en dan de klan ten. Die haal ik onderweg wel in, want ik ben op de: fiets, 't Was namelijk na elven en V. zoowel als zijn afnemers had- In vroeger jaren, toen de stad nog zoveel kleiner was, heeft het Leeuwarder politiecorps altijd een aantal bijzonder po pulaire figuren gehad, ledereen kende ze, of bij de werke lijke naam of bij een bij- of scheldnaam, waarmee ze door het leven moesten. De oudste veteranen onder ons herin neren zich mannen als pliesje Brandsma, pliesje Hoog met zijn lange witte baard, pliesje Van der Heide, de recher cheurs Stevan en Turksma, pliesje Koopal, die algemeen bekend was als De Knop of Het knopke vanne wandelstok. In later jaren waren figuren als pliesje Dekker, dikke pliesje Tolman, inspecteur Hombrink, Thomas "Diekstra", alias Rooie Thomas en "Gocheme Jan" halve beroemdheden, die door letterlijk iedereen in de stad werden herkend. Wie in deze laatste reeks ook thuishoorde was pliesje Fetter, de kleine tuunpliesje van het Rengerspark. Fetter, officieel agent derde of vierde of vijfde klas, daar mogen we afwe zen, was een vermakelijk klein mannetje, dat op gevorderde leeftijd de orde moest handhaven in het park aan de Span jaardslaan. Dat ging hem niet altijd even gemakkelijk af, omdat er zo nu en dan wel eens wat ontbrak aan de eerbied van de jeugd voor deze bejaarde stadgenoot. Van daar dat de kreet "Pliesje Fetter gaat voor alle jonges oppe kletter" een bekend zegje werd in de stad. Onze abonnee de heer F. A. Roosenstein te Vleuten, internationaal bekend als de cartoonist Felix, heeft de herinnering aan de bijzon dere figuur van pliesje Fetter én de herinnering aan zich zelf "als een jochie in een matrozenpakje" opgehaald in deze voortreffelijke tekening. Het is of de tijd heeft stilge staan: waarempel daar is ie weer, de kleine tuunpliesje van het Rengerspark! den dus een strafbaar feit ge pleegd. Zoo gezegd zoo gedaan. Hoofdagent Spoelstra zette den caféhouder op de bon en ging daarna de bierdragers achter na, die hij gelastte mee naar het bureau te gaan. Het bier werd op de fiets geladen en het drietal werd het identiteitsbewijs afgenomen. „En dat was maar goed ook", zegt getuige, „want toen ik het bier op de fiets had ging het drietal er van door". Alle drie verdachten houden stijf en strak vol, dat zij vóór 11 uur 's avonds de inrichting van Vrieswijk reeds verlaten en dus geen strafbaar feit gepleegd hebben. Wat niet weg neemt, dat Z. en Johanna de V. overeenkomstig den eisch worden veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen hech tenis en V tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. (1942)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13