GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE Uut ut ferre Australië is Bonne Sera weer es in ut ouwe stee, waar de son dizze seumer heel wat uren maakt hèt. Der is nef- fens hem heel wat feranderd. Trouwes Us Mem is oek fer- huusd en om ut stasjon is de boel al soa feranderd. De man nen hewwe oek nocht an smoute praatsjes en dus is er wel wat te lezen bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman en as seer, seer bie- zondere gast Bonne Sera. Minne Mager: Ik denk dat Fok ke as ie komt, wat later weze sal. Hij struunt de stad deur met hem uut Australië. Bonne Sera seit Sientje dan. Die binne hier een week of wat. Dat hoor je wel meer: even overwippe naar 't ouwe land. Lange Marlen: Ja, ik hoorde suks fan meensen op Snakker- buren. Hur fader wad daar bak ker weest. Sitte al jaren in Au stralië en nou even hier. Son Bonne is oek niet jong meer, mar goed, daar salie wij niks fan segge. Wat seit Geert? Sonnenborg? Groate Geert: Nou, daar had den wij ut laassen over, dat ut afbraken was, en de meensen overplant waren naar andere plakken, foor soafer se der nog waren, wik mar segge, sak mar segge. Mar se gane daar al weer an't bouwen. Wiebe Poatsje: Se salie toch niet soa idioat weze om eerst "Och heden, nou nog 135 kilometer!" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN sien. En wat ik nog wel es sien wu, is foetsie, pleiten, fut! Nim nou alleen mar de winkels. Die ouwe saken fan froeger. Loop es over de Wurdummerdiek. Wiebe: Jou kenne overal wel lopen gaan. Ut Vliet, de Voor streek foor un part, nim de Nij- stad an beide kanten. Der bin ne mar een paar saken, soa seit mien ene swager dat dan wel: die de tied fan de tand, nee, de tan fan nou ja, jim snappe ut wel. Bonne: Kunde fan ons hadde daar, in Australië dus, een oud- Liwwadder troffen, die op 'e Nij- stad woand had. Hij was nou tachtig jaar wudden. Se noem den sien "fan" oek, wat met brug of burg. Ut hooide wat op een graat kenaal. Sterk, Ik bin die naam kwiet. Fokke: Dat hewwe jou soms met namen en gesichten. Op 'e tillefizie: kiek daar is eh Daar hew je hur fan eh seg ut mar. En soms herken je de stem, sonder ut gesicht. Ham- pie Roeland seit Sientje dan. Of Pietsje Diekstra. Tabe: Ja, hur met die duudlijke mon. Pia fan 't sjoernaal. Siet altied wat boazer as hur fan froeger. Just Maartje. En hij is er oek al jaren bij. Nee, niet Fred Tobber, nee Emmer. Die is al jaren fut. Jopie Sielstra su Sientje muskien segge. Joop van Zijl. Die houdt altied tien foor half negen op. Bonne: Daar weet ik netuurlijk niks fan. Ik weet wel dat ik een tiedsje werom hier es uut ut stasjon kwam, dat ik docht, waar bin ik hier? Wat hewwe se daar de boel feranderd. Mar ut ouwe stasjon is nog krekt geliek. Dat mut oek soa blieve! Marten: Wielste een soat stas- jons helemaal nij binne. Oek gien wonder want de spoorwe gen hewwe duzend jaar be staan. Nee? Nog maar hon derd. O, honderd en fieftig. Das oek al een hele loop. Honderd en fieftig jaar! Minne: Ik weet nog wel as groate jonge, dat mien broer savus daansen gong in de wachtkamers. Dat was flak foor de oorlog denk ik. Ja, sien je wel, in september negen-en- dertig. Toen hestonnen se dus honderd jaar. Geert: Daar staat mij niks meer fan bij. Wel dat er in die tieden mobelesaasje was. Die Skelte die hier wel es even anloopt, had toen oek een pakje an. Ik loof met een paar strepen op 'e mouw. Wiebe: Dat liekt mie stoef. Son gochemerd is dat anders niet. En een nuvere spreker. Soms belt ie ouwe kunde op, die hij in gien jaren sproken hèt. Och here, seit ie dan, leve jou nog? Das een skoft leden. En dan begint ie te ouwehoeren. Tabe: Mar se fertelden mie oek, dat ie dat es met één uut- hale su, en die kon die grappen wél. En Skelte begon: och here jonge, leve jou nog? En toen brulde die andere: Nee, hewwe jou de adfertensie niet lezen? O nee, dou kenst niet leze hé. En uut was ut!! pagina 13 een knap gebouw af te breken, en der dan een nij gefal del te setten? O, wat woangen foor ouwe meensen, en der sal ser vies anboaden wurre? Tabe Ruutsje: Soa hew ik ut begrepen. En der is al weer heid. Ik reed met mien dochter in de auto deur de stad, en dan sien jou nog es wat. Hele sjie- ke, dure huzen op 'e hoeke fan 'e Pelikaanstraat en soa. Minne: Das foor lui met een best inkommen. Een dik pus- joen. Poeh, poeh. Wat seit Tabe? Ja, dat klopt. Us Mem staat daar nou oek op 'e hoeke fan 'e Massumerdiek, Siet over 't water naar de Oldehove. Roept fan boeh as de klok slaat. Klein grapke. Tabe: Mar nou alleen nog maar de halve uren hew ik hoord, anders wurdt ie skor. Of is 't een sij? En de meeste boatsjes binne al weer fut. Daar hèt heel wat leid. En die bouwerij op ut plak fan ut Djakkenessenhuus is oek nog niks weerd. Fokke Vutman: Hallo, hallo, wie swetste hier so? Tabe netuur lijk. Kiek es an, Bonne, de goudploeg is kompleet. Dou kenst se allemaal. O, dizze Geertesteert niet. Nou, die is niet krompen deur de leeftied, siestwel. Bonne Sera: Even uutruste. Die Fokke sleept mie overal hene. Mar ja, der is oek heel wat te Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Bonne: Skitterend, sukke fieten. Dat mis ik wel es bij ons. Dat smoute Liwwadder praat. As je dat leuk fertale konnen, su dat nog meer toeristen trekke as tropiese swemming-poels of nog meer leeks, ja meren. Geert: Hew ik goed begrepen, dat se der over denke de Hem- penser kusten uut oek land on- derlope te laten. Meren om Liwwadden heen? Of binne dat nuvere anslagen fan één of an dere nuteling, wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Ik loof dat B. en W. dat self uutfonnen hewwe. En ik loof dat se op andere plakken suks oek uutheve wille. Dan is der faak te min geld bij de ge meente, en dan smiete se 't in 't water. En een nij kammenet sal oek niet foor elven skiete as ut om waterstaat gaat bij Hem- pens. Fokke: Soa hoorde ik in de stadsbus één seggen teugen de sjuffeur: Hewwe se dij al fraagd foor menister? Dat meens fan Smit gaat toch fut. Seit die sjuffeur: och, ferkeer su wel gaan, mar de waterstaat hé? Mut ik oek nog deurlere foor brugwachter!! Vlga. Leeuwarder echtpaar C. is al tientallen jaren zeer gelukkig getrouwd, maar politiek nog al tijd volstrekt tegengesteld. Haar maakt het niks uit, Joop den Uyl of Wim Kok, zij stemt P.v.d.A. En hem is het om het even wat Hans Wiegel en Joris Voorhoeve doen of laten, hij stemt V.V.D. In elke verkiezingstijd lopen de spanningen ten huize C. toren hoog op, omdat man en vrouw maar niet kunnen nalaten el kaar te overtuigen van hun ge lijk en ongelijk. Het is de enige tijd, waarin de heer en me vrouw C. elkaar bij wijze van spreken naar het leven kunnen staan. En opmerkelijk is het al leen, dat de verkiezingsbiljetten van beide partijen bij de familie C. nog niet naast elkaar voor de ramen hangen. Broederlijk bij elkaar blijven wel altijd de beide oproepkaarten voor de verkiezingen - die wor den onveranderlijk achter de klok op de schoorsteenmantel gezet in afwachting van het grote moment. Op de morgen van de dag van de verkiezingen, deze maand, besloot mevrouw C. al vroeg naar het stemlokaal te gaan. Dat trof zij als uitgestorven aan - alleen de drie heren achter de tafeltjes zaten gereed voor het verrichten van hun plicht. Om de tijd te doden hadden ze kennelijk een gezellige boom opgezet; ze hadden het ge woon druk met elkaar. Mevrouw C. overhandigde nu de eerste man haar oproep kaart, waarop een volgende de vraag stelde: "Bent u mevrouw C.?" "Inderdaad," antwoordde, naar waarheid, mevrouw C. Toen kreeg zij een stembiljet en mocht zij haar stem uitbren gen. P.v.d.A. natuurlijk. "Wat dacht je anders?" voegde ze haar man verbeten toe, toen zij terugkeerde naar huis. "Dan zal ik nu ook maar even gaan," zei haar man, "de V.V.D. zal m'n stem nu meer dan ooit nodig hebben." Toen pakte hij de overgebleven kaart van de schoorsteenman tel, bekeek die en schreeuwde fel: "Maar hoe kan dit nou, dit is jouw oproepkaart!" En na een bijna slaande ruzie werd het duidelijk, dat mevrouw C. de verkeerde kaart had in geleverd en dat de kans om te stemmen voor meneer C. dit maal verkeken was. "Maar hoe hebben die sufferds dat dan niet gezien," vroeg de heer C. zich nog tierend van woede af. Maar het gaf alle maal niks meer. Eén ding was nu zeker: de V.V.D. had een stem gemist.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13