COMMERCIËLE CLUB VIERT VEERTIGJARIG JUBILEUM 'T KLEINE KRANTSJE NOG EEN FEEST VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Niet alleen 't Kleine Krantsje jubileert deze maand, ook de Commerciële Club Leeuwarden zal aanstonds een gedenkwaardige verjaardag vieren. Over twee en een halve week, op de vierentwintigste, bestaat de Commerciële Club, het vroege re Zakencentrum Leeuwarden, precies veertig jaar. De meer dan vierhonderd bij deze organisatie aangesloten leden zullen het jubileum op gepaste wijze vieren met onder andere een lustrumlunchbijeenkomst en een grote feestavond in het Oranjehotel, het traditionele trefpunt van de Commerciële Club. Een paar jaar na het eind van de Tweede Wereldoorlog, in 1949, zag de Commerciële Club dus het levenslicht, zij het dan onder de naam Zakencen trum Leeuwarden. Initiatiefnemers tot de oprich ting waren de heren Gerben Bonnema van het Oranjehotel, Hessel Pols, de directeur van de L.A.B., het Leeuwarder Au tobus Bedrijf en Wim Riemer- sma van de Leeuwarder Za- kendienst. De oprichting vond plaats in Spoorzicht, de befaamde dan cing van Sipke Castelein aan het Zuiderplein en we moeten haast wel aannemen, dat de energieke initiatiefnemers tus sen de eerste bestuursbeslui ten door de benen nog wel even van de vloer hebben ge had. Spoorzicht zou voor de jonge vereniging met aanvankelijk precies een dozijn leden niet de vaste vergaderplaats blijven. Het bleek al gauw, dat elke zaak, waar het Zakencentrum neerstreek tot een onvermijdeij- ke ondergang was gedoemd Amicitia, De Klanderij, de Nieu we Doelen, Dé Kroon, Belle- vue, nou ja, noem maar op, ze verdwenen allemaal zodat het bestuur van het Zakencentrum gewoon druk werk kreeg met het zoeken naar telkens weer een nieuwe vergaderlokaliteit. NOG MAAR TWEE... Kortom, van de tien verschillen de horecabedrijven, waarin het Centrum zijn plannen beraam de en uitvoerde, resteert er nu nog het schamele totaal van twee. Sinds het midden van de vijfti ger jaren hebben de leden van het Zakencentrum zich voor hun samenscholingen tot één zaak beperkt, het Oranjehotel, dat men, bepaald niet denigre rend bedoeld, als het Clubhuis kan betitelen. Slechts enkele malen kan het nog voorkomen, dat er naar een zaal in het be lendende restaurant Onder de Luifel moet worden uitgeweken. Twee jaar na de oprichting werd het Zakencentrum een Stichting; in 1972 volgde een nieuwe verandering, toen het Zakencentrum een vereniging werd. En drie jaar geleden, in 1986, besloot de organisatie nog eens tot een naamsverande ring: het Zakencentrum Leeu warden werd toen de Commer ciële Club Leeuwarden, in de eerste plaats om het karakter van de organisatie duidelijker aan te geven en verder om een logischer aansluiting te vinden bij verschillende zustervereni gingen. Ook in Groningen en Omme landen opereert een Commer ciële Club, net als in het Zuid oosten van Drenthe en dan is er ook nog de Commerciële Club Friesland,die zich met haar naam dus op dezelfde lijn bevindt. In de loop der jaren heeft er zich een traditie gevormd voor wat het jaarprogramma van de Commerciële Club betreft. De organisatie heeft zich ten doel gesteld jaarlijks ongeveer zes lunchbijeenkomsten op touw te zetten, twee of drie namiddag en drie avondsamenkomsten. Er wordt er daarbij altijd naar gestreefd als inleiders sprekers van hoge kwaliteit uit te nodi gen; daarin slaagt de Club wonderwel. Pommeranten als bijvoorbeeld ministers, hoogle raren en Commissarissen der Koningin komen graag naar Leeuwarden om de middaglun- ches luister bij te zetten. Maar ook lokale grootheden als een president van de recht bank, een commissaris van po litie en hoofddirecteuren van de grotere bedrijven zijn regelma tig als gast-inleider te beluiste ren. Hoewel de lunchbijeenkomsten m Een interieurfoto van Spoorzicht: in deze rieten stoeltjes beraam den de initiatiefnemers van het Zakencentrum hun oprichtingsplan nen. met een gemiddelde opkomst van zo'n zeventig leden goed plegen te worden bezocht, is het opvallend, dat sprekers met uitgesproken populaire onder werpen het meeste publiek trekken. Een man als de (voor malige) Amsterdamse politie commissaris Toorenaar, om zo maar een voorbeeld te noe men, mocht er zich op verheu gen, dat hij voor een duidelijk uitpuilende zaal kwam te staan. Ook bedrijfsbezoeken, zowel binnen als over de landsgren zen, zijn in het verleden door de Commerciële Club georgani seerd, terwijl als een zeer uit zonderlijke excursie een be zoek aan de nieuwe Penitentiaire Inrichting in Leeu warden moet worden genoemd. Wie het zou kunnen opbrengen om alle door de Commerciële Club in deze veertig jaar geor ganiseerde bijeenkomsten te tellen, zal op een totaal van zo'n zeshonderd uitkomen. Volslagen tegengesteld is het aantal bestuursleden, dat de Club in deze periode van vier decennia heeft gehad. Dat wa ren er slechts vijfendertig, waarvan vijf voorzitters en niet meer dan vier secretarissen. Wie eenmaal in dat bestuur is gehaald komt er dus niet zo gauw weer uit, dat is duidelijk. En een gezond teken, dachten we zo! Het oude hotel Spoorzicht in de tijd, dat-nu precies veertig jaar geleden - het Zakencentrum Leeuwarden werd opgericht.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13