'T KLEINE KRANTSJE VOOR EN TEGEN 'KLEINE KRANTSJE ONTWIKKELINGEN IN DE STAD VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 Verschillende malen is 't Kleine Krantsje in het ge weer gekomen om te age ren tegen onzalige plannen, die men beoogde uit te voe ren; verschillende malen ook heeft het gepleit voor zaken, die men juist van plan was niet te verwezenlij ken. "Raad van Leeuwarden, weet wel wat u besluit!" riep 't Kleine Krantsje plechtig uit, toen er serieuze plannen werden ge maakt de Zuidergracht bij de gevangenis te gaan dempen. Gelukkig bleken de dames en heren raadsleden dat inder daad te weten: zij stemden voor het behoud van de gracht. "Signaal weer op rood!" schreef 't Kleine Krantsje niet lang daarna: "Plein voor Olde- hove dreigt straks te worden vernield." Als plaats voor een nieuwe Openbare Bibliotheek had men het oog laten vallen op het Oldehoveplein. Een gro te maquette met een mon strueus gebouw pal voor de oude toren toonde de gevaarlij ke situatie duidelijk aan. Ook dit voornemen werd de grond ingeboord. BONIFATIUSTOREN Toen het er in 1969 op begon te lijken, dat de Bonifatiustorën aan de Voorstreek voor de stad verloren zou gaan kwam 't Klei ne Krantsje met een vurig plei dooi voor het behoud van dit monument: "Onze Opa's kon den de (Nieuwe of Sint Jacobs) Betje kreeg een beeld, maar wat jammer nou: dit is Betje niet. Het is haar tweelingzusje Roosje, die hier is afgebeeld. toren niet hooghouden - kun nen wij het wel?" Wel, we we ten hoe het is gegaan - de to ren is letterlijk geknakt geweest, maar staat nu inder daad weer fier overeind. Toen het oude Schilkampen werd bedreigd met het voorne- men het van de kaart te vegen door het aanleggen van een verkeersweg er dwars door heen heeft 't Kleine Krantsje betoogd, dat dit historische hoekje van de stad niet mocht worden aangetast. De weg werd wel aangelegd, maar Schilkampen bleef bestaan - het verkeer rijdt er nu aan de stadskant langs. "Het draaiorgel De Gouwe mag niet verloren gaan" schreef 't Kleine Krantsje, toen dit uit het stadsbeeld leek te verdwijnen. Het orgel blééf er, zij het niet voor altijd. Ujteindelijk ver dween het toch uit het beeld en werd het door een ander piere ment vervangen. Maar de oude traditie van orgelmuziek in de stad bleef dus wel bewaard. De mist boven de Zuidergracht is gelukkig opgetrokken - het vaarwater werd niet gedempt. OLDEHOVE Bij het leegkomen van het gro te pand op de hoek van de Westerplantage en de Boter hoek leek het 't Kleine Krantsje wenselijk dit maar af te breken. Er zou op deze plaats dan een ruimte ontstaan, die de Oldeho- ve veel beter zou doen uitko men. Vooral van de kant van de Harlingersingel af kreeg men dan een prachtig uitzicht op de vrijstaande, oude toren. Het plan vond geen gehoor. Het hoekhuis werd wel ge sloopt, maar er kwam, helaas, helaas, nieuwbouw voor in de plaats. Over honderd jaar een nieuwe kans misschien? 't Klei ne Krantsje blijft de zaak in de gaten houden. "De Oude Begraafplaats zakt in elkaar, het wordt een grote puinhoop - hier moet wat ge beuren!" riep 't Kleine Krantsje in 1981 alarmerend uit. Wel, er lijkt nu wat te gebeuren: er is intussen een stichting gevormd, die zich het verbeteren van de begraafplaats ten doel heeft gesteld. Heel wat oude Leeuwarder straatnamen zijn in de loop der jaren in het vergeetboek ge raakt. Het centrum van de stad bijvoorbeeld, dat we nu kennen als de Nieuwestad, droeg in vroeger tijden tal van typerende namen: de Vleeschmarkt, de Deinumer Zuupmarkt, Bij de Waag, het Harlingereind, Bij de Duco Martenapijp en zo meer. Het leek 't Kleine Krantsje zin vol deze historische namen in ere te herstellen door het aan brengen van bordjes, die na tuurlijk duidelijk zouden moeten afwijken van de officiële straat naamborden met de naam Nieuwestad. Ook oude aanduidingen als De Korenmarkt en Over de Koren markt voor het gedeelte van de Voorstreek tussen de Korfma- kersstraat en de Wortelhaven zouden dan weer moeten wor den aangebracht. Dit voorstel van 't Kleine Krantsje vond eveneens weinig gehoor. Sterker nog: er kwam, van wie dan ook, geen enkele reactie op Direct na de laatste zo ge slaagde Elfstedentochten be pleitte 't Kleine Krantsje het op richten van een museum, dat aan het fenomeen van de Elfs tedentochten zou zijn gewijd: "Wanneer krijgt Friesland zijn Elfstedenmuseum?" Dit voorstel vond wél gehoor, zij het dan dat er voor een spe cifiek Elfstedenmuseum geen mogelijkheid bleek te zijn. Op gericht werd het Museum De Fryske Winter, dat nu in het Fries Scheepvaartmuseum in Sneek is ondergebracht en waarin de Elfstedentochten een belangrijke plaats innemen. "Klein misverstand of grove blunder: Betje kreeg een monu ment, maar dit is Betje nietschreef 't Kleine Krantsje na de onthulling van het monumentje van het koop vrouwtje Cohen tegenover Wy- niaherne aan de Hollanderdijk. Het beeld, zogenaamd van Bet je Cohen, die op dit punt in vroeger jaren een vaste zit plaats had, was in werkelijkheid gemaakt aan de hand van een foto van haar tweelingzuster Roosje Cohen. Roosje kon men jarenlang in de binnenstad van Leeuwarden waarnemen met een -oude kinderwagen, "Betje", op het beeld afgebeeld zittend achter een kinderwa gen, heeft een dergelijk hulp middel bij haar handeltje nooit gehad. DIT KAN ZO NIET "Dit kan zo niet, dit moet ver anderd worden" constateerde 't Kleine Krantsje dan ook en de schenkster van het beeld, de Vereniging voor Volkshuisves ting/Woningvereniging Leeu warden, die het beeld had overgedragen aan de gemeen te Leeuwarden, toonde zich ge voelig voor de door 't Kleine Krantsje aangedragen argu menten. Zij nam het verstandi ge besluit de naamgeving van het beeld aan te passen aan de werkelijke situatie.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 17