LEEUWARDER CO URANT OVERGENOMEN DOOR 't KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 21 (Van onze speciale verslaggever) Leeuwarden, 1 april 1977. Na besprekingen, die op de kop af een jaar hebben geduurd, hebben de directie van Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor (uitgever van 't Kleine Krantsje) en de directie van de BV. Friese Pers (uitgeefster van de Leeuwarder Courant) overeen stemming bereikt over het overnemen van de Leeuwarder Courant (hoofdblad van Friesland) door 't Kleine Krantsje. Er is geen krant, die haar le zers nooit eens probeert bij de neus te nemen op de eerste april. Wij, met ons Kleine Krantsje, hebben dat ook ge daan. Herinnerend aan de meerval, die ooit in de Kleine Wielen zou zijn gesignaleerd en waarvan we ons nu nog altijd afvragen, of die er in werkelijkheid wel is geweest, schreven wij in ons nummer van februari 1988: "Geen meerval maartoch monstervis in Kleine Wielen". En over die monstervis wisten wij te berichten, dat deze "de vorige zomer" uit het water van de Kleine Wielen te voorschijn was gekomen en door de vang ers, "die op dit moment nog niet in de publiciteit willen tre den" gedurende één dag en wel op vrijdag 25 maart zou worden tentoongesteld op de Konings- of Vismarktpijp. Als overtuigend bewijs van de waarheid van het verhaal was er een foto bijgevoegd van een reuzevis op een karretje, ge maakt op het moment, dat die bij de Wielen op het droge werd gereden. "De zeldzame vangst", zo schreven wij, "wordt tentoonge steld op de Konings- of Vis marktpijp, een historische plaats, want in vroeger jaren zijn hier visbanken geweest, waar de Leeuwarder vrouwen hun vis konden kopen". In het daarop volgende maart nummer moesten wij melden, dat het prepareren van de monstervis langer duurde dan was voorzien, waardoor de ten toonstelling niet op de 25e maart kon plaatsvinden, maar een week moest worden uitge steld. "De zeldzame vangst zal dus deze week vrijdag over twee weken (gratis) te bewonderen zijn en wel van 's morgens tien tot 's middags vijf uur. De reu zevis wordt daarna naar Ameri ka verscheept, waar het kolos sale dier in de grote steden tegen betaling wordt tentoonge steld. De gelukkige eigenaar verwacht er een groot fortuin aan te verdienen," zo wisten wij te melden. DRUKKER. Wel, tot onze grote voldoening mochten wij die vrijdag-over- twee-weken ervaren, dat het nogal wat drukker was dan an ders daar in de buurt van de Vismarktpijp Een jaar eerder hadden wij be richt, dat een gedempte stads gracht opnieuw zou worden ge graven en wel die van de Tweebaksmarkt voor het Pro vinciehuis. Commissaris van de Koningin Hans Wiegel en bur gemeester van Leeuwarden John te Loo zouden de eerste spade in de grond steken in een wedstrijdje, waarbij het er om ging, wie van beiden de eerste halve kuub grond naar boven haalde. Ook deze keer moesten tal van nieuwsgierigen ondervinden, dat ze waren gefopt, hoewel het lang duurde, eer ze besef ten, dat de heren Wiegel en Te Loo het zouden laten afweten. Immers, de eerste voorberei dingen voor het graafwerk wa ren al getroffen door het verwij deren van de bestrating voor het Provinciehuis! Dat was een toevallige bijzonderheid, die we zelf niet hadden voorzien In ons nummer van 2 april 1977 kwamen wij met het sen sationele nieuws op de voorpa gina,dat de Leeuwarder Cou rant was overgenomen door 't Kleine Krantsje. "Na besprekin gen, die op de kop af een jaar hebben geduurd, hebben de di rectie van Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor (uitgever van 't Kleine Krantsje) en de directie van de B.V. Friese Pers (uitgeefster van de Leeu warder Courant) overeenstem ming bereikt over het overne men van de Leeuwarder Courant (Hoofdblad van Fries land) door 't Kleine Krantsje. Wij berichtten daarbij, dat het overnemen voor het personeel van beide bedrijven geen direct merkbare gevolgen zou heb ben: "Er zullen geen ontslagen vallen; evenmin volgen er ver plaatsingen van personeelsle den van het ene naar het ande re bedrijf". Fenno Schoustra spreekt het personeel van de Friese Pers toe: "Vanaf nu een andere baas. De monstervis uit de Kleine Wielen Voorlopig zou de overneming ook niets aan het uiterlijk van de Leeuwarder Courant veran deren, maar "mogelijk, dat dit over een jaar wel het geval zal zijn. Gedacht wordt namelijk aan het terugbrengen van het formaat van het Hoofdblad van Friesland tot dat van 't Kleine Krantsje. Ook het aantal pagi na's per dag zou dan terugge bracht worden tot twaalf. Daar bij zal de inhoud van de Leeuwarder Courant niet ver minderen ten opzichte van de inhoud van nu, maar noodzake lijk is het dan wel van een zo klein lettertype gebruik te ma ken, dat het afgedrukte zelfs met een gewone bril niet meer te lezen is. Een speciale lees bril van ongewone sterkte zal de lezers dan te hulp moeten komen. Het aanmaken van deze bijzondere leesbrillen en het distribueren ervan onder de abonnees zal, naar verwacht wordt, precies een jaar in be slag nemen." Tot zover ons bericht, waarbij een foto was afgedrukt van onze redacteur-uitgever Fenno Schoustra, gemaakt "tijdens het uitspreken van zijn rede voor het personeel van de BV Friese Pers, waarin het overne men van de Leeuwarder Cou rant door 't Kleine Krantsje werd bekend gemaakt". Er waren niet weinigen, die dit nieuws inderdaad voor waar aannamen en de allermooiste reactie voor ons kwam zeker vande oud-directeur van de Leeuwarder Courant, een van onze abonnees, die ons opbelde om ons, notabene, eerlijk te vertellen, dat hij het bericht aanvankelijk had ge loofd. Pas later drong het tot hem door, dat het hier een één-aprilgrap betrof BINNENPRET En nauwelijks minder binnen pret bezorgde ons een mede deling van een van de opvol gers van deze directeur, een directeur van de Friese Pers van dat moment, die ons gnui vend in het oor fluisterde, dat de hoofdredactie van de Leeu warder Courant "razend" was geweest. De heren hadden het grapje niet weten te waarde ren

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 21