DEINING ROND INVITATIE NAAR SOESTDIJKTE KOMEN Koninklijk verlies pagina 27 Koningin Juliana heelt woensdag bij haar bezoek aan Leeuwarden een gouden broche verloren. Zij moet het sieraad zijn kwijtgeraakt in of in de onmiddellijke omgeving van het Beursgebouw, waar zij 's avonds een concert mn het Frvsk Or kest bijwoonde. De commissaris der Koningin in de provincie Friesland heeft thans een oproep gericht tot de vinder van het kostbare klei nood om zich met hem of met de politie in verbinding te stellen. De broche is van goud en be staat uit twee over elkaar ge plaatste sterren met vijf pun ten. Het geheel is bezet met diamanten en briljanten. In november 1957 bracht Ko ningin Juliana een bezoek aan Friesland.- In Leeuwarden woonde ze toen - in het Beurs gebouw aan de Wirdumerdijk - een uitvoering bij van het Frysk Orkest. Bij het verlaten van de Beurs verloor de vorstin een zeer kostbare gouden broche: twee over elkaar liggende vijfpuntige sterren, met diamanten en bril janten bezet en ter grootte van een zilveren rijksdaalder. De Koningin was bijzonder aan deze sierspeld gehecht. Een ijlings door de Leeuwarder recherche ingesteld onderzoek bracht de broche niet boven water. De Koningin liet toen een tekening van de speld naar Leeuwarden sturen, waarna de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland via de Friese kranten een oproep tot de vinder richtte om zich met hem of de politie in verbinding te stellen. Op dat moment lag de speld in een doosje op de schoorsteen mantel van een huis in de Claes Bockes Balckstraat in Leeuwarden. De echtgenote van de chef redacteur van een Friese krant had de broche na het concert van het Frysk Or kest gevonden in het Beursge bouw. In het gedrang van de mensen, die de concertzaal verlieten, zag ze het kleinood liggen op de trap. EEN SPELDJE "Ik vind hier een speldje" zei ze tegen haarman. "Geef het maar aan die man met de pet, beneden aan de trap" antwoordde de journalist. "We gaan eerst onze jassen halen." Een momèflt later bleek de man met de pet, de onder marktmeester, verdwenen te zijn. De vindster liet het speldje toen achteloos in haar zak glij den en thuis verdween het in een doosje op de schoorsteen mantel. De volgende morgen vroeg de journalist een van zijn kinderen naar het politiebureau te gaan om het gevondene aan te ge ven. Maar het meisje vergat de boodschap en de broche bleef op de schoorsteenmantel lig gen. Door drukke bezigheden kwam het journalistenechtpaar op de vrijdag na het Koninklijk bezoek aan Leeuwarden niet aan het lezen van kranten toe, zodat ook de oproep van de Commis saris der Koningin aan z'n aan dacht ontsnapte. Pas 's avonds, op dansles, hoorde het dochtertje, dat de speld had moeten aangeven, van deze publicatie in de krant. Ze bracht de vondst van haar moeder met het verlies van de Koningin in verband en snelde naar huis om haar ouders te waarschuwen. Die belden de politie en ver na het middernachtelijk uur kwam een rechercheur de kostbare broche halen. Zaterdagochtend werd de sier speld per expresse naar Soest- dijk gezonden. Het journalisten- paar kreeg uit Amsterdam een telegram van de Commissaris der Koningin, waarin deze dankte voor het terugbrengen van de broche. Later op de dag werd deze dank door een tele foontje van de kabinetschef van de Commissaris nog onder streept. UITNODIGING Maandagmiddag werd er in de Claes Bockes Balckstraat een brief bezorgd van het Kabinet van de Koningin. Tot haar grote verrassing las de vindster daar- jn, dat Koningin Juliana de Oproep in de Friese kranten wens te kennen had gegeven haar persoonlijk te bedanken. Samen met haar man werd ze zaterdag op Soestdijk ver wacht. De reis naar Amersfoort zou het echtpaar per trein moe ten maken; een hof auto zou zorgen voor het vervoer van Amersfoort naar Soestdijk. Het schrijven droeg de handte kening van een adjudant van de Koningin. Het nieuws van deze vorstelijke invitatie verspreidde zich in de Friese hoofdstad snel. De hele dag rinkelde nu in de journalis tenwoning in de Claes Bockes Balckstraat de telefoon. Ver slaggevers van tientallen bla den vroegen inlichtingen, foto grafen lieten de stralende journalistenvrouw voor hun ca mera's poseren. "Mevrouw X. Y.-Z. uit Leeuwar den zal zaterdag haar beste jurk uitzoeken om op visite te gaan. Gister arriveerde name lijk aan haar adres een brief van het Kabinet van Koningin Juliana, waarin zij en haar echtgenoot werden uitgenodigd om zaterdagmiddag op het Pa leis Soestdijk te komen. De reden van het bezoek? Mevrouw X. Y.-Z. moeder van acht kinderen - vond woens dagavond de gouden broche, die de Koningin had verloren tijdens haar bezoek aan de Friese hoofdstad. En nu wil Ko ningin Juliana de vindster van de kostbare sierspeld zélf be danken. Daarom zal mevrouw Z. zaterdag haar beste jurk uit zoeken!" Op het Provinciehuis in Leeu warden verwekten deze publi caties verwondering. Want Soestdijk had verzuimd de Frie se Commissaris der Koningin over de uitnodiging van Hare Majesteit in te lichten. Een telefoontje van Leeuwar den naar Soestdijk bracht toen aan het licht, dat ook het Ko ninklijk Paleis niets van deze invitatie wist. Hier moest van een merkwaardig misverstand sprake zijn. Een dag later bezorgde de post in de Claes Bockes Balckstraat een tweede schrijven van het Kabinet van de Koningin. Hierin deelde de adjudant van Hare Majesteit mee, dat de Koningin had gehoord dat mevrouw X. Y.-Z. nog drie respectabele zwagers had in Harlingen en Amersfoort - broers van haar man. (Vervolg op pag. 77)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 27