BALANS OPMAKEN ONBEGONNEN WERK 'T KLEINE KRANTS JE BOUWBEDRIJF FRIESLAND BV UTILITEITSBOUW WONINGBOUW RENOVATIE RESTAURATIE ONDERHOUD HET STOND IN 'T KLEINE KRANTSJE Leeuwarden Neptunusweg 3 Tel. 058-883555* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Bij het bereiken van de mijlpaal van het zilveren jubileum is de verleiding groot de balans op te maken van wat 't Kleine Krantsje in de achter ons liggende jaren voor zijn abonnees aan leesstof heeft gebracht. Maar dat is eigenlijk onbegonnen werk. Waar te beginnen, waar te eindigen? Wat wel en wat niet genoemd? Er hebben in de tot dusver verschenen 547 nummers duizenden en nog eens duizenden grotere en kortere verhalen gestaan, waarvan een aantal de een wel en de ander minder zal hebben geïnteresseerd. Wanneer we nu heel vluchtig toch nog een aantal artikelen in onze herinnering terugroepen doen we niet meer dan zomaar een greep uit de rijstebrijberg met knipsels, die er voor ons op de redaktietafel ligt. Van wat onze hand vasthoudt memoreren we de kopregel, waar we. naast grijpen blijft ongenoemd. pagina 5 Verkoopster in 't Naauw wist niet wat ze hoorde: "Kom es langs in Amerika" zei onbeken de echtpaar Ontspanning en vertier bij de drie Bontekoe's/ In het laatste staankroegje van Van Cleef: de klanten wisten er het fijne van de wereldpolitiek De stad Leeuwarden ontstaan in een woestenij van veen en sompen Leeuwarder jeugd herinneringen van Hendrik Bur ger Stofzuigerauto baarde veel opzien in de stad/Ver dwenen romantiek: de trekhon den van weleer Het wassen en de wasdag in vroeger tijd/ Recalcitrante classicus maakt politie het leven zuur: "Ik heb er dertig jaar voor over" Sensatie in Leeuwarden over de man met de rode fiets/ Bierbrouwers lastige kerels in stokoude tijd/Vroeger wisten ze amper wat recreatie was/ De Bank van Leening: een vre selijke instelling Wat jammer, dat er geen enkele stadspoort behouden bleef Ambrogio Guiseppe Delea als schoor steenveger naar Leeuwarden- Dronkemansdrama kostte Leeuwarder het leven Vreemde avonturen in Amster dam: Leeuwarder caféhouder door "vrienden" van z'n centen beroofd 't Is teugeswoordig al lemaal sex, maar was't in't ouwe Leewadden andes?/Al les en iedereen ploempte in vroeger jaren in de gracht/ Ommetjes maken in de oude tijd Knokpartijen met stokken en stenen: hele scholeh gingen elkaar te lijf De eerste ballon- vaarders kregen 'boeren met hooivorken achter zich aan Veel heil en zegen: Nieuwjaars wensen ontaardden vroeger in bedelarij Uit de tijd, dat de ar beiders massaal in beweging kwamen De stad Leeuwarden kreeg een echte schouw burg Opgesloten in een cel van twee bij twee meter: wat gedetineerden allemaal op de muren schreven Leeuwarder jongen Van Messel een van de grondleggers van de KLM Wat kon het hier gezellig zijn: het oude Wagenpark aan de voet van de Oldehove De ge schiedenis van de fiets Stel je voor: Ouwe Hart in de gemeen teraad, net als Hadjememaar- Porders moesten vroeger de mensen wekken Sportblad Het Groentje was eens popu lair Dominicuskerk staat op meer dan vijfhonderd palen/- Uit de glorietijd van de Stan- friesboten Vreemd verhaal: "ik ben mijn eigen grootvader- Heel wat straatnamen gin gen het vergeetboek in Kinderspelen van vroeger Het harde leven van een schip- persjongen in het laatst van de vorige eeuw Vroegere trek honden waren sterke rakkers- Bodem onder de stad zit vol geheimen Het geluk bij Max Cohen's Gelukskantoor Ameland werd luilekkerland: de sensationele stranding van de Liberty Glo Charmante herin neringen aan de danszaal van "Sip" Het drama van Sinkel van de Winkel van Sinkel Sjouwermannen van het Vliet hadden vaak vogelnamen Slopers slaan geweldige gaten in de binnenstad De kleine buurtwinkeltjes zijn aan't ver dwijnen Dominicus- of Paters kerk leeft voort in veler herinne ring Niet alleen Mata Hari, ook Miss Cavell werd gefusil leerd Roemloos einde van de iezeren helling van Landeweer- In de Harmonie figureren in de Italiaanse opera De dames Grilk plotseling spectaculair in het nieuws Johannes Sibran- di: poppekastspeler bij de Waag/Klaas Tolsma de orgel draaier: "Je hewwe goeie en minne wieken" Spectaculaire afpersing van argeloze boer: terwijl de afpersers de boer be dreigden, zat de politie in een Klaas Tolsma, de orgelman: "je hewwe goeie en minne wieken kast Het interessante pand waar dokter Uffelie woonde/ Herinneringen aan de Am bachtsschool De bom in Rot terdam is eindelijk onschadelijk gemaakt - hoe komt het nu met de bom, die nog altijd in Leeuwarden ligt? Ene Van der Kooi liet vermogen na: het gro te mysterie van een miljoenen erfenis De Straatzangers sta len het hart van de Leeuwar ders/Jaap de goeie jongen, alias Japie-bij-de-paal een po pulaire figuur van de vroegere vrijdagmarkt Herinneringen aan het muziekcorps van Scheefnekje De Bloemen markt al een eeuw oud De voorgeschiedenis van ons vliegveld: dramatische ongeluk ken, die Friesland schokten/ Altijd was de kermis vroeger beter Leeuwarder vlieger Jitze Kiemel: "Hij liet zijn leven en spaarde het onze" Spectacu lair optreden van gedachtenle- zeres op de vrijdagmarkt Meester Bresson: een bijzonde re man Uit de geschiedenis van het Hoger Technisch On derwijs Met glaasje op te wa ter: redding liep voor dappere pliesje heel slecht af Wat heb ben de schippers in onze grachten een ruzie gemaakt/ Merkwaardige verkeerssituaties in de binnenstad De studen tenvereniging Leovardia: "Wie niet Luwads praat, betaalt een kwatsje boete" Smakelijke herinneringen aan ijscoventers uit vroeger tijd Straatnamen, die in het vergeetboek raken- Wat een sensatie: een bootje huren bij Marcus Aal Heel Leeuwarden arm in arm de ker mis op Barnum en Bailey: cir cus om nooit te vergeten Aan slag in de gevangenis: moordenaar steekt bewaarder neer Leeuwarder jongen vocht vier jaar als oorlogsvlie ger/Onverschrokken politie man Dreeuws liet collega Hou wing ontsnappen uit de cel/ De meerval in de Kleine Wie len: waarheid of practical jo ke? "Maakt bekend, dat over leden is De aanspreker deed vroeger dagelijks z'n ron de Over't skütsjesilen en't har de schippersbestaan Onze kennis van de gemeenteraad: de Leewadders wete er gien sikkepit van De Oldehove verklapt zijn geheimen Af braak Villa Baens Ein: herinne ring aan draverijen Cipier zet je horloge er maar op gelijk - straks lopen er weer een paar uit Meer lucht en licht: we wil len niet meer in stegen en slop pen wonen Koninklijke bezoe ken aan Leeuwarden Wete jimme het nog wel? De Friso- bioscoop oppe Nijsted Grepen uit de geschiedenis van het Zwembad De Groote Wielen- Voor het gemeentearchief: fles met grachtwater dat géén grachtwater was Grietje Pieters dacht dat haar man gesneuveld was en liet zich bezwangeren door een vreemd persoon Hartog Cohen de Zuurkoning: zure bommen ner gens zo lekker als bij hem- "Mijn vader? Geboren in 1815" zegt (in 1982) mevrouw Vos-van der Schaaf Deining, wat een ploeg! Otto Lenk, een Oostenrijkse jongen, die naar Leeuwarden kwam Ongeluk ken aan de lopende band bij de vroegere Strocartonfabriek Als Willemientje jarig was para- deerden de soldaten Het be gin van het Gereformeerd Gymnasium een boeiende zaak Arrestant in doodsnood springt uit raam van Old Burger Weeshuis Romantiek rond de pontjes Dirk Beeksma vol bracht zevenmaal de Elfsteden tocht/Ype Schaaf: een van de laatste brengers van het Win- terjounenocht Duitse trein greep vrachtauto met mensen op overweg bij Barrahuis Joodse jongen uit Leeuwarden voer hele oorlog op zee De kostelijke leraar Koster van Groos De onvergetelijke Pa- tijntjes Voddenman Jopie Huisman: "Se salie skrikke as ze mien skilderijen sien" Het Cabaret van Ome Dorus Buis Waar zijn ze gebleven? Het grote mysterie van de "arme" uitvinders Anne en Sietze Bou- ma, alias Jut en Jije Abonnee redde zwaargewonde uit mij nenveld Niet te geloven zo nu en en dan: Opzienbarend boek van Friese verzetsstrijdster- Het boevewagentsje: nie mand heeft er een foto van- Tragische herinneringen: brieven uit Westerbork Eenzaam heb ik geleefd, een zaam ben ik gestorven. Wie was Simon Nanninga? Herin neringen aan het Stedelijk Gymnasium Niemand weet wat het lot van kunstschilder Rob Röhrkohl was Fonk van "de skonk van Fonk" heeft wer kelijk bestaan Max Blokzijl de verrader: geboren in Leeuwar den De Algra's als mast en pompmakers Draverijen: volksvermaak vóór het voetbal len Ongelooflijk verhaal van stadgenoot: "Ik gaf Herman Goering kolossale klap op z'n kop!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 5