FRAPPANTE VOORSPELLING VAN EEN HELDERZIENDE 'T KLEINE KRANTSJE „EXTRA NUMMERS VAN T VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 65 In het voorjaar van '65 hebben wij in een uitgebreide reportage aandacht besteed aan het mysterie van de in 1922 spoorloos verdwenen Leeuwarder gemeenteamb tenaar Jarig Wenselaar. Wij zochten toen contact met twee paragnosten, die ons met betrekking tot de zaak Wenselaar buitengewoon frappante dingen vertelden. Een van deze helderzienden was onze stadgenoot Henk Rijpkema, die later nog astrologische bijdragen aan onze krant zou leveren. Na afloop van het onderhoud met hem over Jarig Wenselaar heeft hij "voor de aardigheid" ook nog iets gezegd over 't Kleine Krantsje, dat toen nog nauwelijks een half jaar bestond. Tot onze voldoening "zag" de heer Rijpkema, dat 't Kleine Krantsje "een heel goed succes" zou worden, dat het "lang zou blijven bestaan" en dat het in de toekomst ook heel veel extra nummers zou laten verschijnen. Op dat moment durfden wij aan het uitgeven van extra nummers in de verste verte nog niet te denken. Wel, de door deze helderzien de voorspelde extra nummers zijn er inderdaad gekomen en het waren er niet weinig ook: dikwijls hebben wij aan bepaal de gebeurtenissen bijzondere aandacht kunnen wijden in de vorm van speciale nummers van onze krant. Het eerste extra nummer van't Kleine Krantsje verscheen in de zomer van 1965 ter gelegen heid van de door de Water sportvereniging De Meeuwen georganiseerde Elfstedenweek. Het werd een dusdanig succes, dat het bij alle volgende Elfste dentochten tot en met 1985 kon worden herhaald. In de volgende zomer ver scheen het eerste extra num mer, dat geheel was gewijd aan de jaarlijkse P.C. kaatspar- tij in Franeker. Dat was een krant met veel wetenswaardig heden over het kaatsen, die gratis onder de toeschouwers op en rond het Sjükelan werd verspreid. Ook het uitgeven van deze krant zou een traditie worden - er zijn tot dusver meer dan twintig P.C.-uitgaven van 't Kleine Krantsje versche nen. In 1966 vroeg de Coöperatieve Cóndensfabriek Friesland ons bijzondere aandacht te willen besteden aan het onthullen van het beeld De Elfstedenrijder, dat dit jubilerende bedrijf voor de gemeente Leeuwarden had laten maken. Wij deden dat in een nummer met veel Elfste- dennieuws. Bovendien maak ten wij in opdracht van de C.C.F. een mini-Kleine Krants je, half zo groot als normaal en gedrukt op "beter" papier, dat via de Condens de wijde we reld in ging. Bij een huldiging van Atsje Keulen-Deelstra voor het beha len van haar zoveelste interna tionale kampioenschap was 't Kleine Krantsje aanwezig met een speciaal nummer, dat voor het grootste deel aan haar was gewijd: 'Us Atsje - de vliegen de Friezinne'. Toen in 1976 Koopmans Meel fabrieken honderd jaar beston den verzocht de directie van dit Ook dit is een geïnteresseerde lezer van een van de extra num mers van 't Kleine Krantsje: Sjoerd Swierstra, een grote crack uit de eerste Elfstedentocht. bedrijf ons een krant te maken, waarin wij de geschiedenis van de jubilerende onderneming schetsten. Een deel van de grote oplage van dit kleurrijke Kleine Krantsje werd op ver zoek van de opdrachtgeefster gedrukt op machine-coated pa pier, glad papier van een bete re kwaliteit dan het gebruikelij ke courantstofpapier. Bij de heropening van het Fries Museum na een grote verbou wing in 1977 maakten wij op verzoek van het museumbe stuur een speciale editie van 't Kleine Krantsje, waarvan 'het eerste nummer' tijdens de ope ningsplechtigheid aan Koningin Juliana werd uitgereikt. Een wel heel bijzondere "Extra Editie" van 't Kleine Krantsje verscheen in juni 1979 bij het veertigjarig huwelijksfeest van het Leeuwarder echtpaar Carl J. Paping en M. Agnes-Bren- ninkmeijer. Het was een krants je van vier pagina's, gemaakt op verzoek van de kinderen van dit echtpaar en als verras sing voor de ouders bedoeld. De ingebruikneming van de IJs- hal bij de Frieslandhal gaf ons in september '79 aanleiding tot het uitgeven van een schaats- krant onder het motto "De Ijs hal is klaar - nu gaat het gon zen van activiteit". Als een bijzondere krant mogen wij in alle bescheidenheid ook wel aanmerken het jubileum nummer van 't Kleine Krantsje, dat in oktober van datzelfde jaar verscheen ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan. Deze krant had een omvang van 96 pagina's en was in vijf kleuren gedrukt. De Openbare Bibliotheek ver zocht ons een extra nummer van 't Kleine Krantsje te ver vaardigen voor de opening van de Bibliotheek in het verbouw de Beursgebouw in december 1980. De krant werd door de opdrachtgeefster op een grote schaal verspreid. Bij het honderdjarig bestaan van de L.A.C. Frisia in 1983 maakten wij een speciale voet balkrant en in datzelfde jaar verschenen er speciale num mers van 't Kleine Krantsje ter gelegenheid van de gouden ju bilea van Brada's Vleesbedrijf Mr. Klaas Bijlsma, alias Mr. P. C., de voorzitter van de Permanen te Commissie in Franeker, neemt belangstellend kennis van de inhoud van een van de speciale kaatsuitgaven van 't Kleine Krantsje. en van de Gebroeders Ferwer- daBV. In het jaar daarna was het het vijfentwintigjarig bestaan van de S.A.R., de Sea Air Rescue, die ons een bijzondere krant deed uitgeven, waarin breed voerig kon worden ingegaan op het verdienstelijke reddings werk van de helicoptervliegers, die op de Vliegbasis Leeuwar den zijn gestationeerd. In 1985 maakten we nogmaals een speciaal schaatsnummer naar aanleiding van het toeken nen van de Provinciale Sport- prijs van Friesland aan schaatscrack Jeen van den Berg. In dit nummer kon de schaatsende ambassadeur van Friesland scherp in het zonne tje worden gezet. Twee weken later kwam er een nummer van 't Kleine Krantsje uit, waarin alle aandacht werd besteed aan het vijfendertigja rig bestaan van het Zakencen trum Leeuwarden, dat is nu de Commerciële Club. Bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe Provinciehuis, ook in dat jaar '85, was 't Klei ne Krantsje present met een extra nummer, waarin onder andere de gehele bouwge schiedenis van Frieslands be stuurlijke centrum was vastge legd. Een bijzonder nummer was ook dat van 1985, waarin wij uitge breid 'De boeiende achtergrond van Duitse winkels in Leeuwar den' belichtten. In dit nummer schreven wij over de "Hanne- kemaaiers", die eeuwenlang vanuit Duitsland naar hier trok ken en van wie velen zich hier vestigden - nu nog dragen ver schillende zaken in Leeuwar den namen, die ons herinneren aan die trek van het oosten naar hier. Dan brachten wij nog een spe ciaal nummer van 't Kleine Krantsje uit ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Oranjehotel in februari 1986, nu alweer bijna vier jaar geleden dus - waar blijft de tijd "Voor onze provincie is het van belang om aan de toeristen en relaties van het Friese bedrijfs leven goede hotelaccommoda ties te kunnen bieden," zo schreef de Commissaris der Koningin, de heer H. Wiegel in een Ten Geleide in deze krant. "Binnen deze branche vervult het Oranjehotel al meer dan een eeuw een belangrijke rol en is het ook ver buiten Fries land een begrip geworden. Het past dan ook volledig in de tra ditie van 't Kleine Krantsje, om bij een bijzondere gebeurtenis in Leeuwarden een speciale editie uit te geven, dat ter gele genheid van de opening van de nieuwbouw van het Oranjehotel de redactie van 't Kleine Krantsje tot zijn uitgave heeft besloten." Aldus de Commissaris der Ko ningin, over deze laatste spe ciale krant, die we in deze lange reeks zouden willen noe men.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 65