IN DE'GROTE' PERS NIEUWSBLAD van het NOORDEN HetVrije Volte (Firiesct) ©agblab T KLEINE KRANTSJE et* ^ex/e. DESTRIKEL LEEUWARDER ZONDAGSJOURNAAL \oN 22941. MAGAZINE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Verschillende bladen hebben in de achter ons liggende vijfen twintig jaar aandacht aan 't Kleine Krantsje besteed. De Leeuwarder Courant kwam al heel snel met een reactie door in haar rubriek "Gehoord en Gezien" het volgende te be richten: "Toen raadsleden gis teravond na afloop van verga dering in de vestiaire kwamen, vonden zij in hun jaszakken een exemplaar van het "Kleine Krantsje", een nieuwe vogel in de rij van advertentiebladen, dat zich aldus presenteerde aan de vroede vaderen." Oplettende lezers zullen zich hebben afgevraagd, wat de re dactie van de Leeuwarder Cou rant kan hebben bewogen 't Kleine Krantsje aan te duiden als "een nieuwe vogel in de rij van advertentiebladen". Het nieuwe blad had zich immers duidelijk als "een gezellige leeskrant" gepresenteerd. EENTREFFER In een lang artikel concludeer de in 1967 het Nieuwsblad van het Noorden met betrekking tot 't Kleine Krantsje en zijn redac teur-uitgever: "De vrije garing van oud nieuws blijkt een tref fer". Het blad schreef, dat het krantje van Fenno Schoustra geen bedreiging voor de Friese dagbladen zou zijn, "want nieuw-nieuws zul je er nooit in vinden. Het gaat hem om oud- nieuws: verhalen over stadsty- pen, die nog voortleven in de herinnering van oude mensen, zo opgedist, dat ook jonge mensen er plezier aan kunnen hebben, foto's van lang verge ten huizen en cafeetjes etc. etc. Aan onderwerpen heeft hij geen gebrek. Hij wordt gehol pen door een voortdurende stroom van reacties en tips van meelevende lezers en een uit gebreide documentatie over oud-Leeuwarden, die hij zorg vuldig heeft opgebouwd en nog steeds uitbreidt; een zeer tijdro vend karwei." ders tijd" en eventueel nog jon ger. Dat spreekt de mensen het meeste aan". "Fenno Schoustra" aldus het blad, "kwam op het idee zijn kleine krant te lanceren toen hij was opgehouden met een ru briek over oud-Leeuwarden in het gemeenteblad "De Leeu warder Gemeenschap". Hij kreeg toen zoveel op- en aan merkingen over het staken van deze activiteit (omdat hij het te druk had met het werk voor zijn inmiddels opgerichte Publici teitsbureau), dat hij zich reali seerde, dat een krantje, hele maal aan het verleden gewijd, kans op slagen moest hebben. Gelijk had hij". In datzelfde jaar '67 wijdde Le- onhard Huizinga in -De Tele graaf een" volle kolom aan 't Kleine Krantsje onder het kopje "Kleinste". De schrijver zei blij te zijn met het bereiken door De Telegraaf van een half mil joen abonnees, "want", aldus zijn visie, "nu deze krant daar mee nog eens haar positie als de grootste krant van Neder land heeft verstevigd, is die wel zo onaantastbaar geworden, dat ik mij veroorloven kan in de grootste krant van Nederland een concurrent te huldigen, die zich met trots aankondigt als "de kleinste krant van Neder land". "Sinds vier jaar" vervolgde de schrijver, "verschijnt in Fries land "'t Kleine Krantsje", dat overigens niet in het Fries wordt geredigeerd, en daarom gelukkig ook door niet-Friezen, zoals bovengetekende, gelezen kan worden, 't Kleine Krantsje heeft als ondertitel "Voor Leeu warden en de wijde wereld er omheen" en als leidraad niet zozeer de actualiteit als wel het tegendeel. Het brengt herinne ringen aan "de goede oude tijd"; beelden van het Leeuwar den van weleer; portretten van vermaarde figuren in het stads beeld van vroeger, zoals de van de kook geraakte vrouw. Toen raadsleden gisteravond na -q'loop van vergadering_in_deyQS_- f tiaire kwamen vonder zij in hun jas- h zakken een exemplaar van het „Klei- I pe Krantsje" een nieuwe vogel in de rij van advertentiebladen, dat. zich aldus presenteerde aan de vroede va- deren. "Seizoen Kinderboerderij is weer -kjL-,Dit jaar, van opening op Pa- —vV-T-tyio mensen di' •■■aren \\J' De Leeuwarder Courant Ook noteerde het Nieuwsblad uit de mond van de redacteur uitgever: "We hebben er een wonderbaarlijk succes mee en we houden ons bij voorkeur be zig met niet zo heel oud nieuws, het liefst uit "grootva die algemeen bekend stond als "Fergaan van 't Skip"; kortom, door een voortdurende vergelij king met het verleden brengt '"t Kleine Krantsje" ons telkens weer een zeker wijsgerig begrip bij voor de relativiteit van al het aardse, voor de snelheid ook, waarmee niet alleen Leeuwar den, maar ook "de wijde wereld er omheen" verandert. Want in zijn kolommen brengt 't Kleine Krantsje ook mannen en vrou wen van heden in beeld en woord naar voren, maar het nuttigste blijft voor mij de blik op het heden door de vele ge beurtenissen uit het verleden, die 't Kleine Krantsje de lezer geeft." "Als medewerker aan de groot ste krant van Nederland, zal ik de kleinste krant van Nederland met gretigheid blijven verslin den" zo besloot Leonhard Hui zinga zijn artikel in De Tele graaf. Vrijwel terzelfder tijd haalde 't Kleine Krantsje ook de kolom men van het maandblad Else vier. In een rubriek aan "De Pers" gewijd, schreef het blad: "Sinds oktober 1964 heeft Leeuwarden op persgebied een fenomeen: een veertiendaags periodiek dat 't Kleine Krantsje heet met als ondertitel "voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen". Het is een bijzon der merkwaardig produkt van de journalist Fenno Schoustra, die jarenlang in de "Leeuwar der Gemeenschap" (spreekbuis van de gemeente) verhalen pu bliceerde over het Leeuwarden, zoals het eens was, opgete kend uit de mond van hen, die over vroeger wisten te verha len. "Het is" zegt Schoustra, "een leeskrant en geen advertentie blad en er is bijna geen land ter wereld of het krantje wordt er gelezen. In hoofdzaak natuurlijk door oud-Leeuwarders. "Schoustra's redactionele voor raad is voorlopig nog niet uitge put. Hij beschikt over een in drukwekkende hoeveelheid documentatie en een feilloos kaartsysteem. De lezers leven voortdurend mee. Er gaat bijna geen dag voorbij of ze komen met oude kranten, foto's, prent briefkaarten en boeken aandra gen. "Wanneer het blad een halve dag te laat is, staat de telefoon roodgloeiend. Het is mij opgevallen, dat ook jonge ren naar het blad grijpen. Op leestafels in café's is het meestal snel verdwenen. Ik breng stof, die een dagblad niet brengt. Het blijkt, dat het perio diek van a tot z wordt uitgele zen. De post, die ik op mijn uit gave krijg is overstelpend." WAARDERING In 1969 bracht de Friese editie van Het Vrije Volk een artikel over de redacteur-uitgever van 't Kleine Krantsje ("Oud-Leeu warden specialiteit van oud journalist"), waarin het succes van en de waardering voor de kleinste krant van Nederland naar voren kwamen. "Ik snap het nog niet helemaal, dat succes" noteerde Het Vrije Volk uit de mond van Fenno Schoustra." In de vijf jaren van het bestaan van 't Kleine (Vervolg op pag. 9) uit het verleden, die 't Kleine Krantsje" de lezer geeft. In deze tijd van verwekelijking van een gezag, dat zich meer en meer zelf ondermijnt, is het interessant om de volgende aantekening te lezen uit de "Stads- en Dorpskroniek" van Dr. Wumkes: "1726 5 October. Het Hof veroordeelt Veroni ca Jans uit Maastricht tot de galg. Zij is befaamd als heidin, olieverkoopster en vagebonde, was in Holland gegeseld, een Publiciteitskantoor wilde beginnen. Dit reclamebureau is er intussen, maar spoedig bleek, dat men Schoustra's verhalen over het oude Leeuwarden node miste. Van alle kanten kreeg hij te horen, dat de inwoners van de Friese hoofdstad het betreurden, dat de journalist de pen had opgeborgen. Hij besloot 't Kleine Krantsje te beginnen, dat - tot zijn verbazing - "een wonderlijk succes" werd. De waarin opgenomen de Provinciale Groninger Courant, welke is opgericht in 1787 een collega in de krant. Het is niet mijn gewoonte om de journalistiek in het zonnetje te zetten, maar omdat de man in kwestie eigenlijk het omgekeerde is van een collega, namelijk speurend naar oud nieuws, mag het deze kqerf Maar omgekeerd of niet, een collega blijft het, want wat is een omgekeerde journalist? Dat blijft een journalist. De drieënveertigjarige Leeuwarder Fenno Schoustra was vijf- nummer verscheen. Het is begonnen in oktober 1964. Schoustra was gestopt met zijn artikelen over oud-Leeuwar den in "De Leeuwarder Gemeenschap" en er werd hem toen van vele kanten gevraagd om weer over dergelijke onderwerpen te gaan schrijven. Zo is het idee ontstaan met een speciaal krantje met leesstof over oud-Leeuwarden te komen. "Het is een wonderlijk succes geworden. Ik snap CHRISTELUK NATIONAAL hij in 't Kleine Krantsje over de moord op de cabaretier Jean Louis Pisuisse, die in de twintiger jaren in Amsterdam werd gepleegd. Er is echter een foto van de laatste verjaar dag van Pisuisse, die hij in Leeuwarden vierde: Deze foto is gemaakt op het terras van het inmiddels afgebroken hotel "De Nieuwe Doelen" in Leeuwarden. De band tussen Pi suisse en de stad Leeuwarden werd in 't Kleine Krantsje alleraerdichste gesicht fan alle krantsjes hat neffens my it "Kleine Krantsje" üt Ljouwert. Tige moai forsoarge, goede greate foto's, rubrykjes oer de dingen, dy't it stêdslibben moai meitsje (b.g. de stikjes oer stêdsfiguren ünder de kop "Hè jou die nog kannen?"). Nou moat hjir daliks by sein wurde, dat it Kleine Krantsje ek wol maklik moai wêze kin, omt it oan nijs neat hoecht te dwaen. Dèr wiene en binne houd ook staande, dat er geen blad is, dat zoveel wordt doorgegeven als het Kleine Krantsje, hoewel ik dat natuur lijk niet bewijzen kan. Enerzijds is het mooi, dat je product niet zo snel in de prullemand belandt, maar zakelijk gezien is het wel eens pijnlijk. Laatst kreeg ik nog een brief, waarin stond: "Ons abonneegeld is goed besteed, want als ik 't Krantsje zelf uitgelezen heb, stuur ik hem door aan mijn

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 7