GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE JUWELIER KOSTER IN HEEL DE WIJDE WERELD BI NIEUWE LEEUWARDEN OOSTERSTRAAT 19 TEL. 058-128114 CERTINA DS: CERTINA- DS Is fijf-en-twintig jaar feul in een meenseleven? Ja en nee. De brugmannen klasjenére over fijf-en-twintig jaar trouwd we zen, fijf-en-twintig jaar bij de baas, fijf-en-twintig jaar een krant, fooruit een krantsje. Klein en groat tegeliek. Seg mar Klei ne Krantsje. Fan die man, die Sientje nog as jonge kannen hèt. Wat su dat toen wurre. En wat is ut wurden? Wel een mooi fersje weerd dochten Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Gien anlopers, mooi on der mekeer hé? Lange Marten: Wat hewwe wij gisteravund lacht om Tabe Ruutsje. Hij had seker wat te faak sien romerke fulle laten, want hij hadde een praats, en hij sei ut soa mooi op. Waar? Op die bruiloft ommers. Minne Mager: Ja, das waar oek. Een neef fan Tabe sien frouw is femielie fan dien frouw. En die waren fijf-en-twintig jaar trouwd hé? Nou dat mag in deze tied wel fierd wurre. Groate Geert: Das feit waar. Mar ja, an de ene kant siene jou dat guden na een paar jaar skeide, wielst an de andere kant jou je affrage hoe houwe anderen ut tegare soa lang uut, wik mar segge, sak mar segge. Fokke Vutman: Nim nou fijf-en- twintig jaar bij de baas. Lang soa faak niet meer as f/oeger. En Sientje had ut over een man, die was fijf-en-twintig jaar leden met een krant begonnen. Hoe was dat oek al weer? Wiebe Poartsje: Der binne an ders kranten genoeg. Ja, ik hew an één sat genoeg hó. Die VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN lees is tussen fijf en half ses uut. Dan weet ik dat se mekaar bij bosjes doadmaakt hewwe in ferre landen. Ik hew de kop skud over inbrekerij en stelerij en ik hew de adfertensjes Ie-' zen. Klaar! Minne: Nee, mar waar Fokke op doeld is heel wat anders. Un krantsje dat alleen mar over Liwwadden gaat. Meestentieds over ut ouwe Liwwadden. Hew ik ut goed, Fokke! Fokke: Helemaal Minnema. En die man hèt bij Sientje op Skoal Fier sitten. Niet de selde klas loof ik. En toen skreef en deed ie oek al fan alles. Ik weet ut niet precies, maar daar had se ut over. Marten: O, mar dan haalde Tabe daar op ut feest oek wel es stukjes uut. Ik ferston dat ie ut over ut Venstras krantsje had, mar dat sal dit wel weze. Ouwe Liwwadder tiepen en an- nekedoten. Geert: Ja, hoe ouwer je wurre, hoe meer jou over froeger pra- gen gane. Mien kienders segge dat oek wel es: Fader praat weer over soafeul jaar na de oorlog. Is dat de tachtigjarige oorlog of gaat ut over Vietnam? Rotsakken, ha, ha. Tabe Ruutsje: Gaat ut over Veendam? Hallo mannen, ik bin wat laat, mar wij hewwe mar es uutslapen. Ut waar fan- nacht fier uur dat wij over de bedsplank rolden. Wiebe: En jou hadden alle fris drank opmaakt, hoorden we. Dou siest er suver nog wat su- terig uut. Mar neffens Marten was ut een mooi feesje. Met een echte foordrager hé? Tabe: Hét Marten al even wat ferteld? Och ja, jou fertelle es wat, en de meensen fiene dat mooi, en wille wel meer. Roepe fan bies, bies, bies, sonder bos. En ik had es wat in ouwe Kleine Krantsjes omsneupt, want die hew ik bij bosjes be waard. Fokke: Ho, ho, ut is mar één man, die alles doet. Hij skrieft de stukjes, hij maakt de fotos, hij drukt de hele saak en de eerste tied brocht ie se self oek rond. Op een brommer, Bin ik mis, Minne? Minne: Ja, dou slaast de gek er met. Kiek, de krantsjes wurre drukt bij een echte drukkerij. Die hèt die man niet an huus. En se gane over de post, maar se segge de hele wereld over. Naar Ammérika, naar Sina, naar weet ikfeul. Die Bonne die hier laassen was, en Rintsje en soa leze em daar oek. En dat doene jou niet op een brommer. Tabe: Ut is een merakel. En toen ie begon die man, toen was dat even wennen. Seg nou self: een krant foor alleen mar over de stad gaan. En skrieve jou daar langer dan een jaar over? Su suks lukke? Fokke: En Sientje sei oek: se dochten houdt ie ut wel fol, die eh Bruno of Benno, son soort naam noemde Sientje meen ik. Want as jonge was ie soms een deursetter, mar ut pagina 75 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. was oek wel es soa, dat ie na een skoftsje sien nocht er skoan af hadde. Hij sal nou wel stebieler weze, mar nim dan al leen maar es de senteraasje! Wiebe: En je mutte der aardig- hied an hewwe de hele dag sit- te te skrieven over dingen uut oud Liwwadden. En es op 'e fiets stappe om een foto te ma ken. Nou ja, miskien hèt ie der wel een autootsje an over hou den, die eh, hoe seit Fokke nou, Groustra? Geert: En je mutte fan alles op 'e hoogte weze. Een hoop din gen goed in 'e kop hewwe. Ja, miskien hèt die fent wel een hele dikke kop, waar heel wat in ken. Mar dat weet ik fanself niet, want ik ken niet segge, dat ik em kan. Marlen: Ik stel mie foor dat ie kasten fol met ouwe kranten en pepieren hèt. Ouwe angesichts- kaarten en fotos, en de meen sen salie em oek wel es skrie ve, of anlope om te fertellen over fan alles. En hij sal wel es wat uut sien duum suge. Of is 't gien fantast? Tabe: As ik ut krantsje goed lees, hèt ie seker twee kanten. Soms heel serieus, naar ut mankelieke toe, mar soms de lollige kant ut naast. Wat seit Fokke? Een gedicht foor em make? Weestou waar ie woant? Fokke: Een mooi fersje fan dank en hulde, wik maro, nee. En dan niet alleen Liw- wadders, want hij praat soms knap Nederlaans, soa as 'e bij em tuus froeger daar bij de Kiepeloop dene, nèffens Sientje dan hé? En soms smout Liw- wadders. We mutte ut mar es prebére! De mannen af. Fokke en Sientje, Tabe en Min ne hewwe wat moois in mekaar prutst. Sientje speulde de tektst deur soa as ie hier staat. De man in kwesje hèt ut niet murken. Vgla In heel de wijde wereld wensen duizenden: geluk. Want ons silvren Kléine Krantsje ken werachtig niet meer stuk. We wurden wel es mankeliek, hoeveel is niet verdwenen. Maar kenners stonden weer op scherp, als zoekfotos verschenen. Artiesten trokken ons voorbij, en Jentsje Tit en Bonne, Herinneringen rukken op, in kleurrijke colonne. Ook blijkt steeds weer in woord en beeld, waarom DE STAD bekoort. En mens en feit herleven weer, in "Lezers aan het woord". Man achter onze krant, op dit stuit dank en ere. Maar sorge jou, derferderfoort, dat wij nog jaren béreü! een horloge met karakter De internationale allure van Certina. Swiss Made. Onverwoestbaar en functioneel. Kortom: sportieve horloges die tegen een stootje kunnen. Zwitserse traditie CERTINA DS Waterdicht tot 100 mtr. Zeer solide uitvoering met dubbel shockprooi. Saffierglas, dus altijd krasvrij. Verkrijgbaar in edelstaal, titaan en in bicolor-uitvoering.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 75