UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'T KLEINE KRANTSJE lip mu EVEN DE STAD IN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN SNAAR GERAAKT Het ingezonden stuk van Gos- se Kooistra uit Velp in het sep tembernummer van 't Kleine Krantsje raakte een snaar bij mij. Ook ik heb gewoond in de Breedstraat en wel boven Za len Schaaf; ik denk vanaf 1926, want ik ben in '24 geboren in de Perkstraat, waar m'n ouders een speelgoedzaak hadden. Met de komst van speelgoed uit China, veel goedkoper dan dat uit Neurenberg, kwam er een einde aan die zaak en ver huisden we naar de Breed straat (mijn vader werkte ook bij Schaaf). Mijn broer Tjerk werd er nog geboren in 1928 en plusminus 1930 verhuisden we naar de Dokkumerstraat. Die winkel van Kooistra wil me niet uit de ge dachten, alhoewel ik zéér jong was, zie ik hem voor me. Was hij tegenover Zalen Schaaf en naast de schoenmakerij van Van der Vegt, waar ik het blon de hoofd van Douwe nog zie gebogen over schoenen? Ook zie ik een oude man in 't zwart met stok (houten been?); was dat de vader van Gosse Kooistra? Misschien krijg ik nog eens antwoord. Heerenveen Alie Postma-Kramer VELEREDENEN Er zijn veel redenen om abon nee van 't Kleine Krantsje te zijn. Op de eerste plaats de vele oude foto's, die aan onze jeugd en zelfs aan de tijd van onze ouders en grootouders herinneren. Ik denk hier aan de Eewal, hoe die vroeger was! Wie langer buiten Leeuwarden gewoond heeft, en weer terug komt, is wel eens ontstemd, omdat zovele oude gebouwen afgebroken zijn. Ons Kleine Krantsje laat dan weer zien hoe het was! Heel belangrijk, en zeker op de tweede plaats, is, dat 't Kleine Krantsje voor communicatie tussen de mensen zorgt. Hoe vaak schrijft iemand mij niet, of belt, of geeft aanvullingen, om dat men nu eenmaal niet alles kan weten. Dus heel belangrijk. Op de derde plaats, maar mis schien is dat wel op de eerste plaats, zullen degenen, die ons als emigrant verlaten hebben, een grote behoefte voelen aan de tijd van vroeger. Nu die ko men dan helemaal aan hun trekken. En hoevelen van hen zijn weer met kennissen en vrienden van vroeger in contact gekomen? Juistdoor het Kleine Krantsje. Mag ik vanaf deze plaats de hartelijke groe ten doen aan Minnie Schot en familie in de U.S.? Waar is de tijd gebleven!" Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior en familie MIENSPONSEDOOS As ik so us in gedachten Deur't geleefd veleden doal. Verwiel ik altied un mementsje, je, Bij ut "tiedperk groate skoal." Dan kan'k helder voor mie krije, "Die eeste dag" da'k richting K0aS Naar "de tempel vanne wies- hied," Met mien spons en griffeldoas. 't Was voor waar un "groat ge beuren" - 't Kleuter skoalsje meer dan sat- Disse allereeste skrede, Op ut groate meensepad. Met seuven jaren van studeren, - Inklusief 't "strafgangkje" staan- Bin ik sonder sitten blieven Oekdeurseuven klassen gaan. De eeste enne tweede klasse, Blieve mei daarvan 't dudelukst bij. Sogeseid.de .e-pi-so-de: Vanne "Griffel, spons en lei." Elke morgen so voor skoaltied. Oek al was ut koud en guur: Toog ik naar "mien steen" met gleufke. Erges inne skoalemuur. Om mien griffelsjus te sliepen, - As un mantsje van ut vak, - Soms met knoffelige handsjes, Sonder dat één puntsje brak. Dochs wel't wonderlukst bele ven, Voor mij - ontlukend bolle boos. Wasdat sprutend brune boontsje, In mien blikken sponsedoas. S. Visser CECILIA RIETMEER In een onlangs door de Fryske Akademie gepubliceerde uitga ve van een oud belastingregis- ter zien we vele oude namen: Kamingaburen, Jelgerhuis, Ti- chelwerk, Nieuwe weg, Tolhuis (aan het begin van de Zwarte weg). We zien ook de naam van Ce cilia Rietmeer. De kerk van Lekkum was een Cecilia-kerk. Was dat Rietmeer soms wat we nu noemen de "Grote Wie len"? Leusden Pater Menno Brada PAKKEND NIEUWS De foto van het eerste elftal van de voetbalvereniging Leeu warden in het septembernum mer van 't Kleine Krantsje was voor mij "pakkend nieuws" - mijn hele familie is in het voet ballen geïnteresseerd en zelf ben ik dat al meer dan vijftig jaar. Met de eerste speler op die foto: Doeke van Egten, heb ik als wagenjongen bij Koopmans Meelfabrieken gereden. De tweede speler was Tsjellie Del Grosso. Toen Nicator nog niet zo lang bestond en nog in de Friese Voetbal Bond speelde, werden wij getraind door een meneer Post. Toen we in de K.N.V.B. kwamen kwam Tsjellie bij ons en naar ik meen is die toen drie jaar bij ons geweest. Er werd in die tijd voor een trai ner niet zo veel betaald als nu, maar Tsjellie haalde bij mij, als penningmeester van Nicator, in zijn latere periode geregeld zijn centjes op. Ook Anton Del Grosso en Jo- pie Vossenberg hebben de Ni- catorkern getraind. Henny van der Burg zie ik nog geregeld op pagina 13 de soos in het Dienstencentrum aan de Willem Sprengerstraat. Bij Dirk Steenbergen ben ik nog eens thuis geweest voor een foto. Dirk is getrouwd met Trijntje Bakker en dit was een vriendin van een tante van mij. Verder zijn al de mannen, die voorkomen op de oude foto in 't Kleine Krantsje wel bekenden van mij. Voor de bejaarde men sen was dat een leuke herinne ring. Hopelijk komen ook de fo to's van de andere genoemde verenigingen nog eens in 't Kleine Krantsje, want ook daar over is nog wel wat te vertellen. Leeuwarden Jac. Bakker DRIE BOKKINGEN Ook ik heb goede herinnerin gen aan de herberg "De Drie Gekroonde Baarzen" in Ber- gum, waarover in een nummer geschreven werd. In de jaren na de oorlog zijn vele jonge Leeuwarders lid geworden van de "Vakbondsjeugd", die later op bevel van Amsterdam werd omgedoopt tot Jonge Strijd Ik was in het begin van de ja ren vijftig nog een tijdje be stuurslid. Onder leiding van "Bos", de Frico-directeur Bos nia, werden weekenden geor ganiseerd in Kortehemmen bij de Woodbrookers. Hierover zijn prachtige verhalen in omloop. Wij gingen heen en terug oppe fiets en vaak werd onderweg bij de "Baarzen" even aangesto ken. Maar deze pleisterplaats heette bij ons niet zo, doch de Drie Bokkingen. Later heb ik gemerkt, dat meer Friezen het etablissement zo noemden. Leeuwarden H. P. van der Roest (Vervolg van pag. 11) gen ze. "Ja hoor, ik hef een bitsje rondreden", was mijn ant woord "En er is veul veran derd!" Achteraf bekeken een stom avontuur. Maar ja, ik dacht dat ik wel ergens een "plakje" kon vinden en daar verspeelde ik mijn tijd mee. Ik kende mijn stad niet meer. En zo zal het elke generatie vergaan. Kijk maar naar die oude prenten, die soms in 't Krantsje staan afgedrukt. Maar, het gaat te genwoordig wel allemaal heel snel. Kom eens een half jaar na een laatste bezoek in welke stad dan ook en je staat ver steld van de activiteiten. Of al die veranderingen ook verbete ringen zijn? De tijd zal het le ren. In elk geval flink wat kleingeld "metnimme" als je zo nodig je vrouw en schoonzus even naar de stad wilt brengen en zelf dan ook "even" wat wilt rondkij ken. Ja, vroegertoen ging iedereen lopend de stad in. Vroegerwas er nog een pontsje bij het Stadsziekenhuis, de Westersingel, Prinsentuin, en achter de gevangenis. Voor een paar centen kon je over. En 't was nog gezellig ook, die overtocht. Een praatje met de pontsjesbaas en de andere klanten. Aöhja Baarle Nassau M. W. Sytsema Het moet omstreeks de eeuwwisseling zijn geweest, dat de Leeuwarder winkelier J. Postma Sz deze prentbriefkaart uitgaf. De kaart is niet verstuurd en zat dus blanco in Grootmoeders Ansichtenalbum, maar uit het vele wit rond de afbeelding kunnen we opmaken, dat de kaart voor 1905 is gedrukt. Van dat jaar af dateren prentbriefkaarten, waarvan de gehele voorzijde voor de afbeelding is benut. We zien hier de oude Noorderweg met aan de rechterkant, ter afsluiting van de Arendstuin, een rij hoge bomen, die er al lang niet meer is. Zoals dat bij meer oude kaarten het geval is toont ook deze ansicht treffend de grote aandacht van het passerend publiek voor de fotograaf: letterlijk iedereen is voor het moment surprème even keurig in de houding gaan staan. Nee, zo zou het nu niet meer gebeuren.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 13