LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRAHTSJE HET MONUMENTJE VAN BETJE EN ROOSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN kels lokke altied. Sientje sleept mie nou en dan deur dat groate kompleks achter de bloate man. Alleen mar kieke seit se dan, mar nou en dan stink ik er in. Tabe: Froeger seiden se dan wel es: dat is een rib uit mijn lijf. Of één een poat uuttrekke. Nou is er een fent die handelt in nieren. Jou ferkope één foor tachtig duzend gulden, en hij wurd er bij een ander in set! pagina 15 De nije stadsbussen hewwe een mooie, blauwe kleur, mar se sitte niet noflijk foor lange meensen. As ons maten dat faststeld hewwe, belande se bij de dichte swembaden en de ot ters. Geldpiene is een minne piene, oek foor de gemeente, en oek foor een nije regering. Mar Sinterklaas komt er an, en dus lees je een oplossing bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Lange Marten: Ik staan even naar die lange man te kieken, die daar krekt uut de stadsbus rugelt. Ik fien die blauwe kleur wel mooi, mar je sitte der op een bult in. Temeensen ik met mien lange sjeifels. Fokke Vutman: Ik hew dat meer hoord. Self hew ik daar gien last fan, mar lange meen sen wel, wielst de gemiddelde lengte omhoog gaat. Ik las laassen wat over de keuring fan soldaten, en daar ston ut in. Minne Mager: Dan is ut mar goed dat ut aardig rustig wurdt in de wereld om ons hene. Want as die Russen wat kleiner fan stuk blieve, en ons mannen binne fan fer goed te sien, dan gaat ut fout. Kleine grapke! Minne: Heel nuver. In ut Nijloan kón ut al niet meer, dus jou denke, alles naar de Kleine Wielen. Lauwe loene met de klep dicht! Daar sette se straks otters in. Der sal in elk gefal switten wurre. Klein grapke! Geert: Wat is daar foor lolligs an? O, dat segge se dan wel. Ik swit as een otter. Der is nog son segje. Ik swit as een an- drager. Mar wie su nog wete, wat een andrager is, wik mar segge, sak mar segge. Marten: Ik weet niet, of er nog feul switten wurdt in 't werk. Der wurdt niet meer soa werkt as froeger, docht ik. De jonge lui binne noflijker. En winkel- meensen late je soms oek drie keer lope, en drie keer belle! Wiebe: En dat was froeger an ders. Eén broad of één fles suup, of één pon suker, en noem mar op, daar flogen se hun foor uut 'e naad. En jou hadden fan die kleine, gesellige winkeltsjes. Allemaal, fut! Fokke: Mar we binne self be gonnen naar de supermarkten te gaan. En mooie groate win- Minne: Tachtigduzend gulden. Wat een nuvere beweging. Mar ja, je hewwe meensen, die slaan overal geld uut. Mar se salie se eerst wel keure, want je kenne der gien nierstenen bij levere denk ik. Of is dat een goedkopere soort? Marten: Minne hét overal de gek met. Mar ut blieft freemd. As jou geld hewwe, ken je alles kope. Jopie sonder Ende doet ut op de tee-vee, en dizze fer- koopt gesondhied. En wat su Poppingawiets niet graag wat echte foetballers kope wille. Foor ons arme Cambuur. Wiebe: Der mut nog son be kende klub weze, die ut alde- raarst sitte laten hét. Hoe? Feij- enoord. Ik hew er gien ferstand fan, mar ik hoorde dat gistera- vund op een fieziete. Eerst al tied bovenan, en nou soawat onderan. Ken dat? Groate Geert: Sukke dingen gebeure. Ik hew een kennis, die jaren werkte bij toen de groaste krant fan Nederland: het Vrije Volk. Soa wat hele maal fut! En jim seiden: dat Kleinste Krantsje beston laas- (Vervolgvanpag. 7) Leeuwarden dit in overleg met de Vereniging voor Volkshuis vesting kan bewerkstelligen?" Aldus ons pleidooi voor een naamsverandering, nu precies een jaar geleden. Aan onze bezwaren is nu dus tegemoetgekomen, zij het dan, dat die aanduiding "Koop vrouw" bleef bestaan. Veel ou dere Leeuwarders, die zelf de beide vrouwtjes Cohen nog hebben gekend, zullen daar om blijven glimlachen - hun nerink- jes stelden inderdaad minder voor, dat de kreet Koopvrouw suggereert. Zowel Betje als Roosje Cohen waren met sigarenmakers ge trouwd, Betje met Wilhelmus Schollen en Roosje met Han nes van Dijk, en zij waren het, die voor hun gezinnen de kost verdienden. Het aan de man brengen van een paar rolletjes drop in de week was voor Betje en Roosje na hun trouwen ge woon een aardigheidje, dat zij al vanaf hun vroegste jeugd hadden gedaan. Roosje is in de stad overigens een veel bekendere figuur dan Betje geweest. Dat kwam na tuurlijk, omdat zij langer heeft geleefd, maar vooral ook door haar verschijning in Leeuwar den met die kinderwagen: ie dereen kende Roosje. Verder ontleende zij zonder twijfel een bepaalde populariteit aan haar huwelijk met de alom bekende en veelbesproken Hannes van Dijk. Die, een zeer goedmoedi ge figuur, werd gewoonlijk "Blauwe Hannes" genoemd en de echte ouwe Leewadders zullen nog wel weten waar om sen vijf-en-twintig jaar, wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Se segge oek dat de gewoane omroepen naar bep- pe kelder gaan. De kommer- sjièle senders salie ut wel win- ne. Wie geld hét doet wonde ren, en as jou ut niet hewwe krije jou een skop fan onderen! Hoe is die Minne? Minne: Mooi hor jonge. Dat sal ut nije kammenet oek fernim- me. Ik hew hoord dat alle me- nisters mutte fan Lubbers hun skuun opsette. Al slaat Sinter klaas de helft over omdat ut tè groate roebels binne, dan hou- we se toch nog aardig over foorseg mar wat. Marten: Ik su ut loof ik wel wete. Foor drie letters. Nee niet fan sukelade of fan banket. Drie letters, die jou op twee menieren delsette kenne. Jim kenne der niet op komme? A.O.W. ofW.A.O. Wiebe Poatsje: Mar mien buur man seit: ik gun die meensen daar best wat meer frijhied en soa, mar waarom mut ons bits- je geld daar hene, om te hel pen? We komme self te kort, sei-d-ie. Ja, ik weet u niet hor. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Tabe Ruutsje: As it al es soa weest is, dan hewwe dat nou wel had. Gorbie hét last ge noeg in eigen land, en die Hon- neker is foetsie, en ut is overal beweging in die lannen, dat wij hewwe gien dure wapens meer noadig. Wie had dat docht soa- feul jaar leden. Seg nou self! Groate Geert: Daar krije jou toch gien hoogte fan. Soa hét de gemeente te kort fan dit, en te min fan dat, en soa lees ik dat er straks geld over blieft. Hoe sit dat Fokke? Dou hest er foorleerd. Fokke: Ja, hoe sit dat? Minder meensen harder werke late. Sien mar es naar de tuunman- nen. Mar ja, ut is hier en daar wel een suterige bende. Of jou late de straten niet geregeld nakieke en make. Dat spaart oek geld uut! Tabe: En de swembadden dicht. Je mutte toch in een stad as Liwwadden swemme kenne. Nee, ik hoef niet meer soa noa dig, mar der birine genoeg an deren. Hoewel, hoewel, selfs in dizze wareme seumer kwamen der te min! Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 15