DOORKIJKJES NIET ALTIJD DIRECT TE HERKENNEN 'T KLEINE KRANTSJE cümm TKLEIHE KEAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: bank 2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. (Vervolg op pag. 9) foto, ooit een schoenmakerij was gevestigd?." "De afgebeelde foto was een fijne herinnering aan mijn jeugdjaren, toen er op de aan gegeven plaats nog zoveel ge zelligheid was" schreef ons een enthousiaste heer R. Poelstra te Leeuwarden, in de Sinter klaastijd lag hier het centrum van het sjoelen om vele lekker nijen tegen een inleg van drie, vijf of tien cent. Een pot zure haring, een taart of een banket letter was meestal de beloning voor wie wat won. Rechts op de foto is het pand, op de hoek van de Slotmakersstraat, waar jarenlang de garen- en band winkel van de heer Kok geves tigd was, die later op de Voor streek zat. De linkse muur is die van de Lichtdrukkerij van Buurke. Het pand waar men op aanziet is Bij de Put nummer 8, waar vroeger volgens mij de boekbinder Kooistra gevestigd was. Na de oorlog kwam hier de Vereniging voor Zelfstandige Melkhandelaren onder supervi sie van de heer Boonstra, die toen nog een melkzaak had op de hoek van de Monnikemuur- straat en de Nieuweburen. Het pand er naast, nummer 10, was vroeger de meubelzaak van de heer Nieuwenhuis; later heeft de firma Haag hier nog een verkooppunt gehad. Op nummer 12 zat voorheen een schoenmaker. Op nummer 6 was, als ik het goed heb, de uitleenbibliotheek, annex boek handel van de heer Hettema gevestigd. Op nummer 4 was vroeger in de woonkamer de eerder genoemde sjoelerij. La ter heeft hier nog gewoond de heer Jacobs, beeldhouwer en houtsnijwerker. Op de hoek van de Breedstraat was eerst de slagerij van De Wilde en later de zaak van De Vries in tabaksartikelen. En in het pand van Buurke was voor de oorlog een suikerwinkel van Broekhui zen. Weer een fijne terugblik naar die toch wel goeie ouwe tijd, ondanks armoe en werke loosheid, maar wel met meer saamhorigheid." Tot zover de heer Poelstra. Nu de winnaar van het traditio nele prijsje. Dat werd de heer J. de Boer, Van Leeuwenhoek straat 27 te Leeuwarden. KLEINE HOOGSTRAAT Dan zijn we onze lezers ook nog de uitslag verschuldigd van de fotoprijsvraag, die in het septembernummer heeft ge staan. Door het vroege ver schijnen van ons jubileumnum mer hebben we die niet eerder kunnen brengen. De foto, die wij de vorige maand in ons Jubileumnum mer afdrukten voor de rubriek "Leewadders, waar is dit?" heeft de lezers van onze krant kennelijk meer problemen gebracht, dan wij hadden ven/vacht. Het aantal inzendingen, dat bij ons binnenkwam, viel ons tegen, waarbij we direct wel moeten opmerken, dat veel abonnees, zoals de ervaring ons heeft geleerd, onze prijsvraag wel erg op prijs stellen, maar zelden of nooit de moeite nemen een oplossing in te zenden. Zodat wij ook nooit zullen vernemen, hoeveel abon nees er zijn, die onze vraag wel correct hadden kun nen beantwoorden. De meeste oplossingen, die wij ontvingen, gaven kort en krach tig als antwoord "Bij de Put" of "Gezicht op de Put" en dat was het inderdaad. "Er kwam al eens eerder een foto van die plaats" berichtte ons de heer D. Beeksma te Leeuwarden, "maar die was genomen van de Put af. Eerst ziet men vreemd tegen zo'n foto aan, maar na goed door denken komt men er wel uit." "Het is donker weer" schreef de heer A. J. Pietersen te Tyt- sjerk, terwijl hij onze foto aan dachtig bekeek. "De fietser met regenkleding rept zich vanuit de Slotmakersstraat (naar ik meen verboden te fietsen) de Speelmansstraat in. De boom Bij de Put is nog kaal. Er wordt nog gewerkt op nummer 10. De mooie zomer moet nog komen. Het zag er deze week vrij wat fleuriger uit." De heer Ing. K. Visser te Leeu warden meldde ons het volgen de: "De fotograaf heeft onge veer gestaan op het stoepje bij de Lampenkoning. De straat lantaarn met de glazen bollen gaf tot op zekere hoogte aan wijzing waar ongeveer moest worden gezocht. De oplossing "gezicht op de Put" zou in feite niet juist mogen worden gere kend, want de put waar het pleintje zijn naam aan dankt, is al sinds onheugelijke tijd ver dwenen. Wel is op de foto een soort plaatsvervanger te zien maar dat is meer een gemet selde bloembak zonder bloe men en kan m.i. geen put wor den genoemd. Het pand dat nog juist links op de foto is te zien behoort nu tot het complex Buurke. Voor de oorlog was op deze hoek van de Speelmansstraat een winkel waar chocolade, bonbons en andere snoeperijen werden ver kocht. Het was meen ik een joodse zaak, de naam is mij helaas ontschoten. De fietser op de foto, die uit de Slotma kersstraat komt en de Speel mansstraat inzwenkt is in over treding, in de Slotmakersstraat is alle verkeer m.u.v. voetgan gersverboden. Tot slot, vergis ik mij wanneer ik mij meen te herinneren dat in het grote huis, centraal op de 1 ff

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 3