hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 IJSCOKARREN In mijn jeugd was Leeuwarden de stad van de ijscokarren - waar zijn ze gebleven? Van Ak ker van de Bleeklaan, nóg een Van Akker, de Friesche Koe van Miedema, Frisia van Knoops. Banketbakkersijs uit de Ossekop met speciale kar ren met laadjes voor het ijs, weet u het nog? En dan natuurlijk La Venezia vah Talamini en niet te verge ten over het spoor in het begin van de Schrans de mooie kar van Blijenga. Veel is intussen verdwenen, maar hoe is het verder gegaan met onze grootgrutters in ijs? Misschien klimmen lezers van 't Kleine Krantsje hierover nog eens in de pen. Ook heb ik nog gekend de Hut van Oom Tom achter de apo theek achter een muur bij de Vrouwenpoortsbrug, dat was in de oorlogsjaren. Tom, een leu ke kerel met een vlotte babbel. Zo, weer een kleine bijdrage geleverd voor het Kleine Krantsje; een volgende keer maar weer eens een ander on derwerp. Ik hoop op vijftig jaar 't Kleine Krantsje, maar dat zal wel ijdele hoop zijn, hoewel je weet het maar nooit. Dan ben ik negentig, maar de oud- Leeuwarder en trouwe K.K.-le- zer Leendert de Vos hier in As sen is negen en negentig geworden, dus Assen Anne H. van der Veen EEN FEEST Nog onze hartelijke gelukwen sen met het 25-jarig bestaan van ONS Kleine Krantsje en nog meer gelukwensen voor de manier waarop het steeds weer zo aantrekkelijk wordt gemaakt, 't Is elke maand een feest, dat begint bij het zien liggen in de gang, dan koffie zetten en er behaaglijk mee op de bank kruipen en dan volgen er glim lachjes of een schaterlach, maar ook af en toe een traan, want 't Kleine Krantsje laat Dit is een foto van zo'n echte, ouderwetse ijscokar, omstreeks 1928 gemaakt op de hoek van de Willem Loréstraat en de Rem- brandtstraat. Over belangstelling had de, voor ons onbekende, ijscoboer kennelijk niet te klagen. Voor de wagen, van links naar rechts met witte jurk Trijntje Riemersma, daarachter Jan Drent, verder Lambertus Zandbergen, Douwe Kleefstra, Johannes Rie mersma, Catharinus Riemersma en geheel rechts Akkie de Jong. Achter de wagen o.a. met hoed de heer Kleefstra, en met pet Jaap Hoekstra. Daarnaast Sjoerd van der Schaaf en een mevrouw Boonstra. onze oude, gewaardeerde en bekende stadgenoten nooit ver geten. Hartelijk dank en moge het de redacteur-uitgever gegeven zijn nog een aantal jaren in goede gezondheid de redactie te voe ren over ons aller geliefde en gezellige unieke Kleine Krants je. Heerenveen Alie Postma-Kramer GROTE DIENST Bij deze wil ook ik mijn aller beste wensen overbrengen aan de heer Fenno Schoustra met het 25-jarig bestaan van ons al ler "Kleine Krantsje". Van harte gefeliciteerd! my Gedurende.deze lange tijd heb ik steeds met grote belangstel ling gelezen en heb ik genoten van de werkelijk kostelijke arti kelen en berichten. Ook de vele foto's deden veel herinne ringen bij mij bovenkomen als oud-Leeuwarder, nu zesenze ventig jaar oud. Wie had ooit kunnen denken, dat het zo in een behoefte zou voorzien. De heer Schoustra heeft er vele lezers een grote dienst mee bewezen. Ik hoop dat het nog lang zal bestaan en dat hij de oud- Leeuwarders een groot plezier zal blijven doen met zijn uitga ve. Veel succes voor de toe komst! Zwolle J. H. B. Hoogslag GEZELLIG KRANTSJE Hierbij alsnog onze hartelijke felicitatie voor het vijfentwintig jarig jubileum van 't Kleine Krantsje en dat het nog vele jaartjes mag blijven. 't Kleine Krantsje is voor mij een heel gezellig krantje. Voor al de publicaties over het Jood se leven hebben mij aangegre pen, omdat ik zovelen heb gekend. Ik ben jaren bij de fa milie Van der Kaars, de slager in de Breedstraat, in betrekking geweest en wel tot november 1930 toe. Toen ben ik ge trouwd. Later kwam ik er nog vaak even langs, wanneer ik naar familie in Hempens ging, de weduwe K. Visser. Vijf en veer tig jaar hebben wij in Wijhe en Zwolle gewoond. De foto van de familie Van der Kaars, die in 't Kleine Krantsje stond, hangt ook bij ons aan de muur. Die is gemaakt, toen zij vijentwintig jaar getrouwd wa ren en die kreeg ik, ingelijst, als aandenken mee. Wie kon toen denken, dat het zo vreselijk met hen zou aflopen. Ik heb bij de familie Van der Kaars met veel genoegen ge werkt. Het waren fijne mensen. Leeuwarden fam. F. Kooistra-Visser HET KLEIN Vijf en twintig jaar groot in het klein! Van harte! Leeuwarden Henk en Elske Veldhorst- Schootstra IEVERIG MANTSJE As abonnee fan 't eerste uur- Hoop ik, en dat seg ik fol fuur Dat Schoustra, dat ieveri- ge mantsje Nog lang deur gaat met sien "Kleine Krants je". Leeuwarden P. Veen ROMANTISCHE INSLAG Met veel plezier lees ik 't Kleine Krantsje. Het feit, dat deze krant het 25 jaar heeft volge houden (en ik ben er zeker van, dat hij het nog lang zal volhouden) heeft ook te maken met de romantische inslag van de Friezen. Ik vraag me af of een soortge lijke uitgave het elders in het land wel zou doen. Emmen Albert van der Woude GENOTEN Hierbij wou ik u feliciteren met het 25-jarig jubileum van 't Klei ne Krantsje. Ik heb genoten van het lekker dikke Jubileum nummer. Ik hoop, dat we er nog heel veel jaren van mogen genieten. Den Haag Mevr. Van Geen-Kindermans PRENTBRIEFKAARTEN Als import-Leeuwarder, ik woon sedert 1962 in onze goede Makelaardij elnda 1898 Leeuwarden - Drachten stad, ben ik bijzonder geïnte resseerd in de geschiedenis van Leeuwarden en haar vroe gere bewoners. Ik woon op één van de alleroudste plekjes van Leeuwarden, halverwege op de terp van Nijehove in steeg "deer Jacob Peylerth pligath op toe wennian" (Chartb. I in 1457). Als zodanig ben ik be gonnen een verzameling prent briefkaarten aan te leggen met afbeeldingen van Leeuwarden in de jaren tussen 1900 en 1906. Aldus probeer ik een beeld te krijgen van de stad zo als die er rond de eeuwwisse ling moet hebben uitgezien. Het is mijn bedoeling als ik een enigszins kompleet beeld heb om een expositie van deze kaarten te houden in de ver schillende bejaarden- en ver pleegtehuizen in Leeuwarden. (Vervolg op pag. 8) Oude prentbriefkaarten van de door onze abonnee genoemde straten zijn zeer zeldzaam. Dit is een nieuwere kaart van het Pannekoekhuys in de Grote Hoogstraat, maar toch ook alweer een dertig jaar oud.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 4