'T KLEINE KRANT5JE VEEL AANDACHT IN MEDIA VOOR JUBILEUM 'T K.K. OUDE KLEINE KRANTSJES AAN DE KETTING VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 fenomeen 't Kleine Krantsje. Hier werd de redacteur-uitge ver, in het programma "Ophef en Vertier, Kunst en Cultuur", geïnterviewd door Hanneke Groenteman en Jack Gadellaa. Na dit interview hield de geïn terviewde op verzoek van de Vara een "promotiepraatje" in het Fries: "It is no in gaadlik moment om abonnee te wur- den - oant jannewaris 1991it is hast net te leauwen, mar tri- tich güne De K.R.O.-radio kwam in haar literaire rubriek "Camera Obs- cura" op een zaterdagavond eveneens met een uitgebreid interview, waarin 't Kleine Krantsje als een voor Neder land unieke uitgave werd ge presenteerd. AQUARIUS Onze lokale radio-omroep Aquarius had op de eigenlijke verjaardag van 't Kleine Krants je, zaterdag 7 oktober, met de redacteur-uitgever een telefo nisch vraaggesprek, dat een week later gevolgd werd door een interview tijdens de uitzen ding van Aquarius van de ru briek "Leeuwarden - Toen". In deze uitzending kreeg Fenno Schoustra anderhalf uur lang gelegenheid te spreken over het jarige Kleine Krantsje en over het Leeuwarden uit de vijf tiger en zestiger jaren, waarbij hij o.a. heel wat vermaarde stadsfiguren uit die tijd de re vue liet passeren. Verder bracht de Leeuwarder Kabel Televisie in de weken en dagen voor 'het jubileum een hele reeks nieuwsberichten, die op 't jarige Kleine Krantsje betrek king hadden. En dan staat er nu dus nog een t.v.-uitzending op het program ma: op woensdag 3 januari komt 't Kleine Krantsje op de televisie in een uitzending van Gewest tot Gewest. FRIESLAND POST De Friesland Post kwam in het oktobernummer met een artikel over twee pagina's met als titel: "Fenno Schoustra's Kleine Krantsje zilveren unicum". Eindredacteur Sytze van der Wal had de redacteur-uitgever van 't Kleine Krantsje daarvoor geïnterviewd aan de stamtafel in het restaurant Wouters. Het gesprek was nauweljks begon nen of beide journalisten wer den aangeklampt door oud-bur gemeester Johannes S. Brandsma, die zei, dat hij nog een mooi verhaal voor 't Kleine Krantsje had. "Toen ik in Den Haag afscheid nam omdat ik als burgemeester van Leeuwar den was benoemd", aldus de heer Brandsma, "vertelde een ambtenaar mij wat mij in Fries land te wachten stond. Hij had mijn horoscoop gelezen in 't Kleine Krantsje. Ik wist niets van het bestaan van dat blad, maar ik heb me direct geabon neerd en ik ben nu nog altijd abonnee." Onder de kop '"t Kleine Krants je", kort en krachtig, bracht Het Parool een verhaal over onze jarige krant, waarin ook aan dacht werd besteed aan wat werd genoemd "onthullende journalistiek" in 't Kleine Krantsje: "Toen op de Hollan- derdijk een beeld werd onthuld ter nagedachtenis aan het koopvrouwtje Betje Cohen, dat vroeger op deze plek versnape ringen verkocht, ontdekte het blad, dat niet Betje, maar haar tweelingzuster Roosje was af gebeeld." "Onmiddellijk na de overdracht van het monument van de Vereniging voor Volks huisvesting aan de gemeente Leeuwarden maakten wij ern stig bezwaar tegen de tenaam stelling van het beeld. De direc teur van de Vereniging voor Volkshuisvesting, de heer W. de Vries, deelde ons nu - des gevraagd - mee, dat inderdaad besloten is de tenaamsteling te wijzigen" - aldus citeerde Het Parool onze krant. Een foto van het beeld van Betje/Roosje Cohen was bij dit verhaal in Het Parool afgedrukt. DETELEGRAAF Ook het dagblad De Telegraaf greep het zilveren jubileum van 't Kleine Krantsje aan om over onze uitgave te schrijven. Dat deed het blad in een artikel on der de kop: "ScFioustra kwart eeuw in touw voor 't Kleine Krantsje - Leeuwarders smul len van oude koeien." "Van de flitsende wereld van de media, waarin de steeds be tere communicatietechnieken tot een wedloop op nieuws hebben geleid, lijkt de Leeu warder Fenno Schoustra zich niets aan te trekken" aldus De Telegraaf. "De 65-jarige Fries brengt al 25 jaar oud nieuws in zijn veelgelezen Kleine Kran tsje. Zijn plaatsgenoten smullen van de oude koeien, die Schoustra uit de sloot haalt." Van de verschillende radio-om- roepen, die belangstelling toon den voor het zilveren jubileum van 't Kleine Krantsje trok Om- rop Fryslan als eerste aan de bel. Verslaggeefster Gryt van Dunen interviewde de redac teur-uitgever voor de rubriek "Hotel De Pauw" aan de stam tafel van dit hotel, waarin zij diep inging op het verleden, het heden en de toekomst van 't Kleine Krantsje. Een zelfde soort uitzending vond plaats op een zondag vanuit het Café Vertigo onder het Filmmuseum in het Vondel park in Amsterdam, waar de Vara aandacht wijdde aan het Er is in de media veel aandacht besteed aan het zilveren jubile um van 't Kleine Krantsje in het begin van de vorige maand. Tal van bladen, in en buiten Fries land, publiceerden een door ons toegezonden persbericht, waarin melding werd gemaakt van de vijfentwintigste verjaar dag en waarin, heel in het kort "de geschiedenis" van de klein ste krant van Nederland werd geschetst. Het Friesch Dagblad kwam al in het begin van september met een uitgebreid verhaal ter grootte van meer dan een hal ve pagina, waarin de gang van zaken met betrekking tot 't Klei ne Krantsje in de achter ons liggende kwarteeeuw breed werd uitgemeten. Het blad gaf ook, onder de kop "Schoustra's Kleine Krantsje bestaat 25 jaar", de algemene opinie in Leeuwarden uit de zestiger jaren weer: "Dat houd ie gien twee jaar fol, dan is ie uutskreven." 't Kleine Krantsje heeft een kwart eeuw bestaan. Vijf en twintig volle jaargangen; 548 nummers. Van harte proficiat! Schrijver dezes heeft al die 548 nummers persoonlijk in handen gehad. En ervan genoten! De terugblik over zo'n lange periode is er een van voldoe ning en óók van bewondering. Van bewondering voor wat een éénmans redaktie in die lange periode tot stand kan brengen. Maar, was het eigenlijk wel een éénmans redaktie? Voor een deel wel en voor een ander deel niet. Zo schreef de heer C. Reenalda terecht in het jubi leumnummer "Ik ken geen an der blad waarin zo'n overwe gend deel van de inhoud door de lezers zelf wordt aangedra gen". Die brede spreiding van redakteuren, van schrijvers uit eigen kweek zou ik willen zeg gen, heeft het blad zijn leven digheid en actualiteit gegeven. Dat is één van de verdiensten van 't Kleine Krantsje. Een an der is dat op deze wijze een stuk historie op bijna onnavolg bare wijze werd vastgelegd en voor later bewaard is gebleven. Het betreft een stuk geschied schrijving van wat er in het re cente verleden in Leeuwarden gebeurde, wat er was en vooral ook wie er waren. Die kleurrijke figuren zijn (bijna) allemaal ver dwenen en toch zijn zij er nog. Dank zij die 548 num mers. Bij een jubileum is men ge neigd terug te blikken. Dat werd ook gedaan in het jubi leumnummer, waar op pagina 5 een - overigens onvolledige - opsomming wordt gegeven van de artikelen en artikeltjes die in die kwart eeuw in 't Kleine Krantsje hebben gestaan. Een onvoorstelbaar groot aantal met een wel zeer gevarieerde in houd. Herlezing van deze 'koppen' en opschriften doet een onstuit baar verlangen ontstaan het al lemaal nog eens over te lezen. Nog eens opnieuw te genieten van de smeuïgheid, de humor, de komische situaties die in die jaren zo smakelijk werden op gedist. Maar op het moment dat dit verlangen bij mij opkwam kwam óók de ontgoocheling. Want vrijwel al die 500 num mers ben ik in de loop der ja ren kwijt geraakt. Deels werden ze uitgeleend en kwamen niet terug, deels zijn ze tussen andere periodieken en kranten in het niet verdwenen en voor de rest gingen ze bij kelderop ruimingen en schoonmaakbeur ten verloren. Weg, vrijwel alles weg. Juist nu ik er, als gevolg van dit jubileum, graag nog eens opnieuw van zou willen genieten. Bij voorbeeld van ver halen als 'de stadgenoot die Herman Goering een kolossale klap op zijn kop gaf', 'hoe Grietje Pieters, denkend dat haar man gesneuveld was, zich door vreemd persoon liet be zwangeren', 'Stel je voor: Ouwe Hart in de Gemeenteraad, net als Hadjememaar' en 'vreemd verhaal, ik ben mijn eigen grootvader' etc. Al dit fraaie is nu bij mij door onzorgvuldigheid in het 'zwarte gat',der historie verdwenen. In de toekomst zal mij dit niet meer gebeuren. Ik hoop nog vele nummers van 't Kleine Krantsje te ontvangen. Ze gaan stuk voor stuk aan de ketting! Den Haag Jan Reitsma

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 5