OVER WINKELTSJES DIE NOU VERDWENEN BINNE GIEN GEMEKKER BAAS KEUNING 'T KLEINE KRANTSJE LEEWADDER HERINNERINGEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN En dan de snoepwinkel fan Roelants op'e hoek fan'e Husu- merstraat. Wat hè we daar faak - maar naar ons sin niet faak genoeg fanself - un hele of un halve sent omset in duumke- drop, soethout, salmiak, un to verbal of so wat, A'k der an denk, dan kan'k al die luchjes nog ruke! Vrijdags ging Roe lants altyd inkope foor de win kel en dan konnen je roltsjes geld onder syn pet duudluk sien.seidenwij. Verdwenen bin oek kapper Stokker, minstens drie fietsma- kers/smeden, Excelsior, melk boer Schuurmans, skoenmaker Lamsma, drie groentewinkels, de bloemisterijen van Wiemers en Boetes. En de lijst is nog niet volledug oek en dan gaat ut alleen om ut stuk Achter de Hoven fan de overweg tot de 1e Vegelinstraat. Een hoop meer vertier as teugenwoordig met één supermarkt in un wyk. Zo tekende Cornelis Jetses het gezellige kruidenierswinkeltje van Seker as je de besorgende vroeger. Definitief verleden tijdmelkboeren, bakkers, groente- Myn froegste herinneringen lége op het streekje naast Fri- bourg, waar wij van 1928 af woanden. Arbeidershuuskes uut ut begin fan'e 20ste eeuw: één kamer met twee bedste den, een gang met un trap die teugen de muur wegdraaid wurre kon en un solder onder un plat dak. De tontsjeplee was op soldep en in de gang achter de trap saten un gas- en un waterkraan bij een plank met un emmer der onder: dat was de keuken. Wij waren nog be voorrecht: ut eerste huus op ut streekje had naast de gang nog un aparte keuken. Gin weelde, dus un trieste jeugd? Wel nee, man! Plesier in ut leven wurdt maar heel ge- deelteluk deur materiële saken bepaald. Genoeg te eten, heel en kreas in'e kleren en brand stof foor de winter, dan is de rest weelde. Tenminste.as de fergelyking met je medear beiders niet al te skeef uutfalt en ut ferskil met de "bazen" niet te groot is. Armoede nadat in'e basisbehoeften foorsien is, is un saak fan al of niet uut'e toan falie, met doen kanne, niet in un uutsonderingsposiesje sit- te. Maar niettemin: de huus- frouwen in'e arbeidersbuurten hadden ut in die tyd soms maar wat moeiluk om alle endsjes an mekaar te knopen, fooral as de man werkloos was. Maar late we niet al te ernstig wurre. Over dat huusketontsje op sol der suu heel wat te fertellen wese, maar meestal onsmaku- luke saken, so as: lekkende tonnen (en dat boven de bed stee!), un tontsjeman die met een folie tonne fan'e trap fiel, ensf. Foor mij blyft un onfergé- tuluke anekdote rond ut tontsje- wezen: In 1959 - ik was toen gemeen teraadslid - wudden in de be grotingsbesprekingen in de raad foor de sofeulste keer de tontsjes weer an de orde steld. In ut fuur fan syn betoog seit ut geachte raadslid, dat de raad de tontsjes met fasie anpakke mut, de raad mut er "syn tan den in sette". Eerst ging er een hoorbare griezel deur de saai en toen barstte ut gelach los. Dat wudde wel direkt deur bur gemeester Van der Meulen af- hammert, maar de spreker was wel de draad fan syn ferhaal kwyt. TONTSJEWAGEN "Terzijde:" Ik loofde myn ogen niet toen ik pas in Den Haag wonend daar de tontsjewagen teugen kwam. Ik had dacht dat alleen Leewadden nog so ach- terluk was. Uuteindeluk hét Leewadden ut laatste tontsje nog vóór Den Haag opruumt. Ut streekje was de eerste jaren sowat myn hele wereld. Ik hoor ut nog: 'Niet fan ut streekje af- komme, hoor!' Maar oek toen myn speulterrein sich uutbreid- de, nam ut streekje nog un be- langryk plak in. So'n vieftig me ter lang en vier meter breed; half gele klinkers en half mod der (ABN: aarde). An de ene kant de tuuntsjes fan de husen, an de andere kant de tuun fan bloemist Seijffers achter un twee meter hoge ligusterhaag en an ut end afsluten deur un skutting met un deur fan de gardenierstuun fan Hoekstra met appel- en perebomen en met kruus- en rooiebessestru- ken. Tsjonge, wat un weelde an groen en fol met fogels. Ik bin jarenlang wekt deur un lys- ter die de dag opende met de 'Buglecall-rag' (fon'ik). Er waren in de dettiger jaren heel wat winkels en bedryfkes Achter de Hoven die nou ver dwenen binne. Allereerst de krudenierswinkel fan Strikwer- da, teugenofer de Hendriks- buurt. Un echte winkel fan Sin- kei. Ut groatste ferskil met un winkel fan fandaag is misskien wel, dat er maar heel weinig ferpakt was. Sout, suker, ha vermout, erten en boanen, ries en gaan zo mar deur: in groate bakken in de winkel. En jou stonnen foor de toanbank, de selfbediening was nog niet uut- fonnen. Op de toanbank ston un hele grote koffiemolen, want je konnen oek malen koffie be- stelle, dat wudde dan foor je ogen maald. In de winkel ston oek un heel groot fat met stroop, waaruut de strooppot fan'e klant fult wudde. En un fat met groene seep; dat ging in vetvrij-papier. In un vertrek naast de winkel ston ut petro- liefat; je gingen self met de pe- troliekanne naar de winkel foor één of twee liter. In 'e winkel oek laden met drogisterijartike len, garen, knopen en band en weet ik wat al niet meer. En op solder was de klompe afdeling. Ut was bijna un avontuur om in so'n winkel boadskappen te doen. Ik moest der oek as klein jonkje nog wel es foor moeke wat hale, op wasdag bv un sakje Reckits-blauw, en dan was faak dw boadskap: 'laat maar opskrieve' (dat wudde dan Saterdags afrekend met de weekboadschappen). Nou dat ging makkeluk fansels, dat ik probeerde dat oek us met un sukeladereep. Maar mooi dat ik Saterdags op myn falie kreeg! Flauw! pagina 6 Hij het de jaarkes fan sien jeugd destieds in Liwwadden deur- bracht, nou, dat was keetlelle en sjotte en weet ik wat foor aventuren, of mar su'n bitsje drome oppe walkant fan un gracht, êh ju, ut was su joppes, mar 't suu niet su botte lang dure. Hij was nog un puusteg puberke toen ie de stad ferlaten het, forming foor sien toekomst, wees't wel: wat je fer hale is lekker, sien jeugd het ie d'r achterlaten, de herinnering nam ie met, en fesels niet skriême, hee, bist gek ju, gien gemekker! Hij kreeg frouwtsje, hij kreeg kiendsje en hij het ut heul kreas deen, hij had oe su'n goeie baan en hij kon 'm self best bedrupe, mar weet hoe faak trok de gedachte an Liwwadden deur 'm heen, dan wuu die wel eventsjes in sien stad en dus sien jeugd futkrupe. Su'n mantsje bin 'k nou eenmaal, daarferander 'st niks meer an en d'r salie fast wel güunzen weze, die suks nuver fiene, mar rolt ut Kleine Krantsje deur mien bus, fegemie jonge, dan is 't krek of al die sorgeloaze tieden weerfoor mie ferskiene! Heerenveen Johan van Bergen mannen en de verdere straat handel fan toen er bij denke. Maar daarofer un folgende keer. Bleven, al minstens zestig jaar, en nog altyd op ut selfde plak teugenover Mariënburg: slager De Walle. Ik kan nog ut plakje leverwust proefe dat as belo ning foor un boodskap geven wudde. Ik hoopte altyd dat ut gehakt op was, want dat wudde dan waar je bij stonnen maakt. Sneden en draait. En ut maken fan wusjes was oek un hele be levenis: deur un trechter wudde un lang lint opfult met un soart gehakt en as ie fol was so om- draaid dat er wusjes ontston- nen. Den Haag Berend van der Veen Op mien waar gebeurd fer- haalsje in e regenwatersbak van Keuning, kwam een paar Krantsjes leden een reactie van een naamgenoat die 't hast niet love kon en die vroeg at ik meer wist fan deze man. Nou, niet fan mien baas, mar een paar jaar later wel. Nou bin ik niet went om dingen fan een ander deur te geven, want mien moeke hèt altieten seid: "fan horen en seggen lie ge jou het meeste," mar nou't erom fraagd wudt Sut ik sei, een paar jaren later, 'k was toen een halfwas, sut het dan hiete, was 'k bij Jelle- ma en v. d. Mei, in 'e woaning- bouwinHuzum. De opperman op'e bouw was Jan Fontein, en toen 't praatsje in 't skoft in 'e keet op dieselde Keuning kwam fertelde Jan ut folgende: 'k Hef een anderhalf jaar by Keuning werkt, en we bouwden op 'e Groningerstraatweg. En ut is een paar keer gebeurd dat ie saterdags teugen ons sei "Jonges, de baas mut nije week een paar dagen fut (soms was 't Amsterdam, en Paries hèt ie oek wel es noemd) mar ik fertrouw derop dat jim goed deurwerke ak er niet bin." "Tuurlijkbaas!" Mar dan gong ie helemaal niet fut, mar kwam so nou en dan es over de skutting loeren. We hadden urn wel in 'e gaten, mar gaven gien sjoeges. At er dah sebere weromkwam vroeg ie, "Hoe is 't gaan? Hè jim oek es een raar kopke over 't skutting kieken sien?" "Nee baas, hoe komme jou daar nou bij!" En dan skeurde ie soms sien bus sen hast uut fane lol. Rare kluchten of niet? Jetze

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 6