'T KLEINE KRANTSJE J/OOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 8 DE DEL GROSSO'S Van harte gefeliciteerd met 't 25-jarig bestaan van 't Kleine Krantsje. Ik hoop dat u het nog lang mag uitgeven en dat ik het nog lang mag lezen. De laatste twee nummers waren weer ge weldig interessant, nummer 547 en nummer 548, het Jubi leumnummer, boordevol leuke artikelen. Nummer 547 bracht weer veel voetbal, met o.a. het In Memo- riam Sjellie Del Grosso. De laatste van de vier broers over leden. Ik heb Willem, Klaas en Sjellie goed gekend, Anton iets minder. Het waren allemaal ge moedelijke mannen, met wie je leuk over voetbal kon praten. Trouwens, over de familie Del Grosso zou je wel een boek kunnen schrijven wat voetbal betreft. Koko Hoekstra was wel het be kendste lid van die familie. Ko ko's moeder was ook een Del Grosso en vader Hoekstra heeft ook vele jaren als voet baller de roodwitte kleuren hooggehouden en zo zou je nog wel een hele tijd door kun nen gaan. Nogmaals van harte gefelici teerd en ik kijk met genoegen naar 't volgende Kleine Krants je uit. Leeuwarden J. van Daalen GESPELD Vijf en twintig jaar geleden heeft Fenno Schoustra 't Klei ne Krantsje" uit de grond ge stampt, min of meer aanslui tend op het blad "De Leeuwarder Gemeenschap". Van dit laatste blad heb ik nog een aantal exemplaren be waard, de "kleine krantsjes" heb ik bijna allemaal nog vanaf nummer 1. Uit de inhoud van de krantsjes blijkt telkens weer, dat iedereen elke maand naar het nieuwe nummer uitkijkt en dat het van voor tot achter gespeld wordt. Het is een BLAD, waarin nos talgie toch wel een hoofdrol speelt, maar waarin de actuali teit ook zijn plaats vindt. Met dit jubileum wil ik Fenno Schoustra en zijn medewerkers van harte gelukwensen. Maar vooral Fenno natuurlijk, omdat het van het eerste nummer af uit zijn pen gevloeid is. Nog maals: heel hartelijk gelukge wenst en ik hoop, dat het Fen no Schoustra nog vele jaren in gezondheid gegeven mag zijn om deze graag geziene KRANT te redigeren. Ik gebruik hier een paar keer het woord blad en krant, maar de naam 't Kleine Krantsje moet natuurlijk blijven! Groningen E. Drijver DEL GROSSO'S Zoals de oudere Del Grosso's, over wie in een vorig Kleine Krantsje werd geschreven, als het ware waren vastgeroest aan de voetbalvereniging Leeu warden, zo is de jongere gene ratie meer gebonden aan de voetbalvereniging Nicator. Hendrikus Senior, zoon van Tsjellie, is bij het voetbalpubliek bekend als grensrechter van het eerste elftal van Nicator en als commissielid. Tsjalling en Rikus, zoons van Hendrikus en dus opazeggers van de oude Tsjellie Del Gros so, zijn vaste spelers van Nica tor 1. Wij, als Nicatorleden, zijn blij met de jonge Del Grosso's en wij hopen nog lang plezier van hen te mogen beleven. Leeuwarden Jac. Bakker LOFZANGEN Nu ik in het jubileumnummer al die lofzangen (en terecht!) lees, iriSffiiwMirïii MIMI. BOPPESTEBUORDSJE Ik heb het dikke Kleine Krantsje gelezen en wil de redacteur-uit gever complimenteren met deze Jubileumuitgave. Maar bovenal met het Jubileum zelf. Van harte geluk gewenst. Een prestatie "fan 't boppese bu- ordsje". Ik hoop, dat hij het nog lang volhoudt. Zoals hij zelf al schreef: het verleden wordt steeds langer en daarmee dient zich nieuwe stof aan. Daarmee succes gewenst voor de ko mendejaargang. Leeuwarden drs. K. J. Tjepkema LINTSJE Gelukwensen van een oud vrintsje Wanneer krij jou een lintsje? Scheveningen drs. P. A. ten Thije (Vervolg van pag. 4) Hoewel ik reeds een tweehon- derdvijftig verschillende kaarten uit deze periode bezit ontbre ken er toch nog enkele belang rijke straatbeelden. Met name van de Kleine Kerkstraat, de Bagijnestraat, de Grote Hoog straat, de Kleine Hoogstraat, de Speelmanstraat en de Boter hoek bezit ik geen kaarten. Ik weet niet of er kaarten uit die periode (1900 - 1905) van ge noemde straten en buurten be staan maar ik zou graag een oproep doen bij uw abonnees om mij aan de nog ontbreken de straatgezichten te helpen, uiteraard tegen en behoorlijke vergoeding. Zou u mijn oproep in 't Kleine Krantsje" willen vermelden? Met alvast mijn oprechte dank voor uw bereidwilligheid, teken ik, met vriendelijke groeten, uw abonnee. Leeuwarden J. G. C. Schenk Pijlstraat 6 wil ik alsnog in dit koor meezin gen. Herinneringen aan uw huis Emmakade-hoek Vrede man de Vriesstraat, waar nu dus 't Kleine Krantsje wordt ge maakt. Hier woonden vroeger de heer en mevrouw Boersma. Boer- sma had kruidenierswinkels op de Voorstreek, in de Ooster straat en in enkele Friese dor pen. Het waren de grootouders van mijn schoolvriendinnetje die Achter de Hoven woonde naast de Casolithfabriek direct over het spoor. Ons gezin woonde halverwege de Maria Louisestraat zodat wij altijd samen optrokken naar de meisjesschool op het Hofplein. Elke woensdag gingen wij luis teren bij opa en oma naar het kinderuurtje van Antoinette van Dijk. Dan stond de ronde bake lieten luidspreker op tafel en wij daaromheen op stoelen met rechte ruggen. Ik neem aan dat het radiodistributie was. We za ten in de voorkamer met een serre die uitkeek op de Emma kade. In die kamer kwam je via de ruime vestibule waar een grote Chinese vaas stond met wan delstokken. Rechts ging een af stapje naar het kleine kantoor en daarboven lag het kantoor van de heer K. Boersma. Daar achter lag de fabriek waar we nooit in mochten. Slechts een maal in de bessentijd toen de flesjes werden gevuld met sap en er grote bergen pulp naar buiten kwamen. In de zomer zaten we vaak in de achterka mer met de tuindeuren open. Die tuin liep tot .aan de Wij- brand de Geeststraat. Voor een kind gewoon een park. Over de lengte liep een kippen ren. Daarin was het op een keer erg vol. De kippen van Achter de Hoven waren daar tijdelijk ondergebracht. "Mijn opa leert hun eieren leggen," zei mijn vriendinnetje. En sinds dien was hij voor mij een echte sprookjesfiguur met zijn prach tig, zilveren haar. Tegenover de achterkamer ging een gang naar rechts. Aan het eind daarvan was de keu ken, aan het begin de badka mer. Er hing net zo'n gasgey- ser als bij ons thuis, zo'n beetje gebobbeld rood-koper. Ik vond het een heerlijk huis en dat zal het vast nog wel zijn al zijn er waarschijnlijk geen kip pen meer. Ik hoop dat u nog vele jaren het werk mag verrichten waar mee u zovele oude Leeuwar dersgelukkig maakt. Amsterdam S. M. da Costa-Wijma Het is inderdaad nog altijd een heerlijk huis en wat de kippen betreft: die zijn nog niet eens zo heel lang ge leden voor ons uit het beeld verdwenen Red. 't KI. Kr. MERCURIUSFONTEIN De oude vertrouwde Mercurius staat weer als herboren op z'n voetstuk, na te zijn ontdaan van zijn onreinheden, die hij in vele jaren had opgedaan. Als ik het goed heb heeft deze God van de Handel al sinds 1923 de gaande en komende man aan zich voorbij zien gaan. Goede en slechte tijden heeft hij met de Leeuwarder bevol king meegemaakt met als diep tepunt de vijf jaren van de Duit se bezetting. Nu alles om hem heen zo to taal is veranderd begin je hem wat meer te waarderen. Wat een prachtig monument staat hier, zo besef je, wanneer je hem wat beter bekijkt. Nooit had ik zoveel aandacht voor hem gehad. Trouwens, nog nooit eerder heeft hij zo'n belangstelling ge had en heel veel toeristen wil len nu met hem op de foto - buitenlanders wringen zich soms in alle bochten om maar mooi met Mercurius in 't beeld te komen. Op z'n zes en zestigste krijgt de oude Mercurius misschien wel meer aandacht, dan hij hij ooit heeft gehad Leeuwarden Rinzevan der Heide De vroegere Emmakade met uiterst rechts een deel van het pand Vredeman de Vriesstraat nummer 1, waar nu 't Kleine Krantsje wordt gemaakt. De oude serre voor het woonhuis is intussen weggebroken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 8