OUDE HOTEL SPOORZICHT TEGEN DE GROND FOTOPRIJSVRAAG 'T KLEINE KRANTSJE VERLOREN HERINNERING VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Voor de oudere Leeuwarders is er een bijzondere herinnering verloren gegaan: het gebouw van de voormalige en eens zo vermaarde dancing Spoorzicht aan het Zuiderplein is met de grond gelijk gemaakt. Op de plaats, die eens voor de jeugd van Leeuwarden een populair trefpunt was, verschijnt binnen afzienbare tijd een nieuw kantoorgebouw van de Nederlandse Middenstands Bank. Niets stoffelijks zal er dan meer zijn, dat ons nog herinnert aan wat eens voor velen in onze stad een begrip is geweest. "We gaan naar Sip toe" werd er vroeger vaak gezegd. Dat kon al heel lang niet meer, maar, uiterlijk onaangetast, hield Sip's markante gebouw tot dusver nog stand. Maar ook dat is nu dus voltooid verleden tijd. Sic transit gloria mundi Het moeten wel heel oude ve teranen zijn, die er nog weet van hebben, wat er hier aan het Zuiderplein stond voor Sip- ke Castelein er zijn hotel-dan cing bouwde. Dat was de her berg van IJke de Jong, een bekende figuur in de nog kleine stad van die dagen. Hij zat er nog in, toen de niet minder bekende Sip Castelein het café Het Wapen van Barra- deel in Tzummarum exploiteer de. Die Castelein, een zoon van de magistrale hardrijder op de kortebaan Marten Caste lein, had zelf ook als kor- tebaanschaatser naam ge maakt. Er ging in de jaren na de eeuwwisseling geen ijswin- ter voorbij of de naam van Sip Castelein kwam wel eens of meermalen als prijswinnaar in de krant te staan. Ook als pi keur wist Sip Castelein van wanten - de paardesport lag hem evenzeer aan het hart. Toen hij in 1921 besloot om van Tzummarum naar Leeu warden te gaan om hier een hotel-dancing te bouwen, duur de het dan ook maar heel even of heel Leeuwarden wist wie Sipke was. Binnen de kortste tijd maakte hij zijn zaak bij de Leeuwarders populair, vooral door het aantrekken van d§ meest vooraanstaande dans en amusementsorkesten. Ook tal van vooraanstaande variété artiesten haalde hij naar hier - voortdurend stond er bij Sip weer wat anders op het pro gram. Daarbij lachte ook het geluk hem nog op een bijzondere wij ze toe. In de dertiger jaren won hij met de helft van een staats lot de honderdduizend en am per twee weken daarna de hoofdprijs in een loterij, zijnde twee kostbare paarden en een wagen. SLUITEN In de oorlogsjaren moest Sip Castelein zijn zaak noodge dwongen tijdelijk sluiten, maar na de bevrijding kwam zijn dan cing weer tot grote bloei. Er zullen nu nog heel wat gelukkig getrouwde stadgenoten zijn, die elkaar hebben leren kennen Zuiderplein; decennia lang wa ren de Leeuwarders, die de dancing passeerden, gewend geweest aan de klankvolle dans- en amusementsmuziek, die zo duidelijk hoorbaar was, omdat het podium in de zaal zich aan de kant van het plein bevond. Het hotel van Spoorzicht werd na het vertrek van Marten nog tot 1958 door Max, de oudste dochter van Sip, van het F.R.S. gehuurd en voortgezet. En nu staan er dus van het ge hele gebouw geen twee stenen meer op elkaar. Daar zullen veel oudere Leeuwarders nog wel even aan moeten wennen, dachten we zo "bij Sip" - de dancing aan het Zuiderplein fungeerde jarenlang als het populairste ontmoe tingspunt in de stad. Het was een droevig auto-on geval, dat in februari 1954 een einde maakte aan het leven van de toen acht en zestig jaar oude Sip Castelein. Amper twee maanden later overleed na een ernstige ziekte zijn vrouw. Intussen had Sip Castelein, die de laatste jaren achter zijn zaak nog een garage exploi teerde, de teugels al in handen gelegd van Marten, zijn enige zoon. Diens ambities lagen evenwel elders in het land en nadat hij in Bussum begonnen was met het exploiteren van het hotel De Rozeboom werd Spoorzicht aan het Fries Rundvee Stam boek verkocht, dat hier voor zijn bestaande kantoren een welkome uitbreiding vond. Gebeurd was het toen met de traditie van de beentjes van de vloer. En eigenlijk onwezenlijk stil werd het nu in en rond het "Tsjonge, man hoe kom jou an son mooie wagen?" "Deur een liefdadigheidslotterij. "De hoofdpries wonnen?" "Nee, de lotterij organiseerd. (Vervolg van pag. 3) Heel veel abonnees hebben ons de enig juiste oplossing ge stuurd: de fotograaf had in de Grote Hoogstraat gestaan en het was de Kleine Hoogstraat, die hij fotografeerde. "Ook dit zoekplaatje riep, net als altijd, weer herinneringen op", schreef de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden. "Heel vroeger werkte ik in een slage rij in de Breedstraat. Het ge beurde dan wel eens, dat je heel vlug naar het slachthuis moest om wat op te halen. Je sprong dan op de fiets en ging vanaf de winkel de Speelmans straat door tot de hoek van de Kleine Kerkstraat. Daar woonde de slager "Frans Hals", die al tijd opviel door de mooie punt- jesboorden, die hij droeg. Dan door de Muggesteeg, en via de Beyerstraat, de Weerd, de Nieuwestad en de Doelesteeg naar het slachthuis en zo weer terug." "Ik herkende het meteen," al dus mevrouw T. Nijdam uit Leeuwarden. Als echte Leeu warder heb ik mijn kinderjaren in de binnenstad doorge bracht." "Het witte pand rechts, nu een bar, was vroeger Jasper's zaadhandel met onder andere schitterende vogels", berichtte ons mevrouw C. Ganzinga- Bams uit Leeuwarden. "Daar naast stond en staat nog zo'n statig huis, dan kwam er een kruidenier op de hoek van de Speelmansstraat. Op de ande re hoek een slagerij en dan, twee huizen verder, weer een slagerij, namelijk van de familie Bams, mijn grootouders. Ook de familie Gerlach is er nog en de lijkkistenfabriek van Hoek stra zat daar naast. Dan Eer- ligh de smid en ik meen De Hoop met brillen. Van de over kant herinner ik me alleen nog de boekwinkel van Zondervan en tegenover mijn grootouders de kruidenier Pebesma, waar "tante Atsje" in de winkel stond. Daar boven woonde de familie Cohen, waar ik met Pa sen Paasbrood mocht komen eten. Het is vaak leuk om je gedachten te testen hoe het vroeger allemaal geweest is. Veel succes met deze puz zels." Jasper's Zaadhandel werd in veel meer oplossingen ge noemd en de heer A. J. Pieter- sen uit Tytsjerk zei daar dit van; "Daar moest ik zo nu en dan na schooltijd naar toe om "brune boanen", dat waren woudbonen, te halen. Met de smoor in. Moeke zei dan; "En' de haalst het niet in dien hoofd en gaan naar een ander!" Het betekende wel een heel eind om van School 16, via de Klei ne Hoogstraat naar Schenken schans terug te gaan. Lopend wel te verstaan. Ja, as jonges van büten hadden we toen een hekel anne stad." Tenslotte schreef ook de heer R. Poelstra uit Leeuwarden over die vermaarde Zaadhan del van Jasper. "Als kinderen konden wij daar vroeger tijden doorbrengen voor de etalage met al die mooie vogeltjes. In die jaren was de Kleine Hoog straat toch een stuk gezelliger dan nu." Mooi, we komen nu toe aan de winnares van het gebruikelijke prijsje. Dat werd mevrouw T. Miedema-Dijkstra, Meidoorn straat 8 in Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 9