LEGENDEVORMING RONDOM OVERLEDEN VOETBALLER BELASTING ONTDOKEN pagina 11 Abe Lenstra. De beste, veruit de beste voetballer, die wij hier in Friesland ooit hebben mogen aanschouwen. En, misschien, zelfs wel de meest briljante voetbal ler, die ons land in de nu honderd jaar oude historie van het voetballen heeft gehad. Een natuurtalent, dat vaak tot uitzonderlijke prestaties kwam en dat duizen den voetballiefhebbers, binnen en buiten onze provincie, op een onvergetelijke manier heeft laten genieten. Een legendarische sportman dus, aan wie nu, zoveel jaren na zijn dood, nog heel wat herinneringen worden opgehaald. Maar, zo lijkt het wel, wiens nagedachtenis niet aan een zekere legendevorming ontkomt. Zijn de heldendaden van Abe Lenstra inderdaad zo groot geweest als ze nu aan hem worden toegedicht? Er heeft, een paar weken gele den, in het Friesch Dagblad een interessant verhaal ge staan, dat was gebaseerd op een interview met de bekende voetbaltrainer en oud-bonds- coach George Kessler. Het is de moeite waard eens even stil te staan bij wat de heer Kessler in dit vraaggesprek met de ver slaggever over onze Abe Len stra heeft beweerd. "Ik heb hem meegemaakt" al dus noteerde de journalist uit de mond van Kessler. "Niet als trainer, wel als mens. Abe was een aardige symphatieke man en een absolute topvoetballen In zijn tijd was hij toonaange vend, zoals Cruijff dat in de ja ren '70 was. Nee, nee, vergelij ken heeft geen zin. Elke tijd had zijn eigen tempo. Het tem po des levens lag toen lager, dus ook het tempo van Abe. Maar hij had overzicht, hij was dominant, hij nam een elftal op sleeptouw. Als men nu zegt: Cruijff was de allerbeste, moet dat toch met een korreltje zout genomen worden." "Abe kon zijn klasse niet tonen op een wereldkampioenschap", vervolgt Kessler. Ik herinner mij een wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland. Abe speelde met Heerenveen in de Maastrichtse Bospoort te gen MW. Bij rust stond het 4-0 voor de thuisclub. En de toeschouwers maar lachen, ha, ha, ha, die Abe. Persoonlijk zorgde hij ervoor dat het bin nen een half uur na rust 4-5 voor Heerenveen stond. Nou ja, persoonlijk.er deden na tuurlijk nog tien Friezen mee. Maar het was toch vooral Abe die het deed." ABE. "Maar het was toch vooral Abe die het deed," vond dus de heer Kessler, die ook nog even sprak over de niet minder spec taculaire wedstrijd van Heeren veen tegen Ajax, waarbij de Friezen een achterstand van 1- 5 omzetten in een voordelige eindstand van 6-5. "Als Kessler zijn ogen sluit ziet hij alles voor zich," aldus de verslaggever van het Friesch Dagblad. En wat de heer Kess ler dan voor zich zag wordt achtereenvolgens opgesomd: "Hoe Van Hanegem zus en hoe Cruijff zo" en ook: "Hoe Abe Lenstra in zijn eentje Ajax oprolde". Alzo: "Hoe Abe Lenstra in zijn eentje Ajax oprolde." Wel, is dat nu werkelijk zo ge gaan, daar in Maastricht met die 7-6 tegen M.V.V. en daar in Heerenveen met die 6-5 tegen Ajax? Is dat nu werkeljk alleen of vrijwel alleen de verdienste van Abe Lenstra geweest? We hebben de krantenversla gen uit die dagen er nog eens op nageslagen en moesten toch wel tot de conclusie ko men, dat hier van een opvallen de legendevorming sprake is. Zeker, het aandeel van Abe Lenstra in het verwerven van die beide opzienbarende over winningen van Heerenveen is niet gering geweest, maar was toch zeker niet zo overwegend als nu door George Kessler wordt gesuggereerd. Tegen M.V.V. in Maastricht, welke wedstrijd in 1947 werd gespeeld, kwamen de Heeren- veners al na ruim een half uur met 0-4 achter te staan. Terwijl het Limburgse publiek zich de kelen schor schreeuwde om "Tien, tien, tien" brachten Wim Molenaar en Abe Lenstra de achterstand tot 2-4 terug. Daar na vond Henk Jonkman voor Heerenveen het net en nog voor de rust scoorde Abe Len stra voor zijn ploeg het vierde tegenpunt. Met een voorsprong van 5-4 voor M.V.V. begonnen de ploe gen aan de tweede helft, waar in M.V.V. nog eenmaal en Hee renveen nog driemaal scoorde en wel door Jan Lenstra, door Wim Molenaar en door Henk Jonkman. Zowel Abe Lenstra als Wim Molenaar en Henk Jonkman scoorden tweemaal; in de doelpuntenproductie had Abe in ieder geval geen groter aandeel dan de anderen. Ook in de verslagen van de wedstrijd Heerenveen-Ajax, die in mei 1950 werd gespeeld, komt Abe Lenstra niet naar vo ren als de grote uitblinker om wie alles draaide. Wel maakte hij de beide eerste doelpunten voor Heerenveen. De derde treffer kwam op naam van Mar ten Brandsma, de vierde werd door Henk Jonkman uit een strafschop gescoord en de vijf de werd door Germ Hofma ge maakt. SENSATIONEEL Vier minuten voor tijd was het Marten Brandsma die zorgde voor de sensationele eindstand 6-5, zoals Henk Jonkman drie minuten voor het einde van de ontmoeting in Maastricht even eens voor de positieve einduit slag had gezorgd. Nogmaals: Abe Lenstra heeft in beide overwinningen natuurlijk een aandeel gehad, maar het lijkt zwaar overdreven nu te zeggen, dat hij in z'n eentje M.V.V. en Ajax oprolde. In bei de wedstrijden speelde de hele ploeg van Heerenveen na een zwak begin een voortreffelijke wedstrijd. Het is voor de nu nog levende oud-spelers van de "wonder- ploeg" Heerenveen niet meer dan billijk om dat nu nog eens te onderstrepen. In de dertiger jaren heeft er zich voor het Kantongerecht in Leeuwarden een zaak voorge daan, waarbij een caféhouder van het ontduiken van belasting beschuldigd werd. Wat had de goede man gedaan? Hij had in de keuken van de kok een ra diotoestel opgesteld, waarvan de welluidende klanken te be luisteren waren in de gelagka mer. En volgens de politiever ordening van die dagen mocht dat niet. Althans niet zonder twaalf gulden extra belasting te betalen. "Men kan het hoogelijk waar- deeren, dat caféhouders hun kok zijn culinairen arbeid onder de gunstige omstandigheden laten verrichten" schreef de krant van die dagen over deze zaak. "T.O., caféhouder aan de Weaze heeft zulks willen toon- en door den kelder, waar de lekkernijen vervaardigd worden, van radio's te voorzien, waar door het voor niemand meer twijfelachtig is of onder de op wekkende muziek worden 's mans prestaties opgevoerd tot de grootste hoogte. Nu staat de kelder door een deur in ge meenschap met de gelagka mer, maar terwille van de geu ren moet deze gesloten blijven en nog steviger uit het oogpunt der wet. Zoo nu en dan komt agent Verbeek eens een kijkje nemen en vindt de zaak in orde, maar niet altijd." En zo moest de politieman de caféhouder uiteindelijk bekeu ren, nadat hij hem al verschei dene malen gewaarschuwd had. Voor de Kantonrechter deelde de heer Verbeek mee, dat de politieverordening radio in de cafézaal of naar de café zaal niet toelaat zonder kosten. "Om nu die extra twaalf gulden te ontgaan" aldus de heer Ver beek, "worden er allerlei listen bedacht. Er zijn er, die gaten boren in de zolder om het ge luid van de radio van de woon kamer naar beneden te bren gen. En bij de verdachte vond ik op een avond de kelderdeur open en wel op een kier van negen centimeter, terwijl ander halve meter verder de radio stond te spelen". De caféhouder zelf verklaarde met klem, dat de deur altijd ge sloten was, behalve wanneer er een gerecht naar binnen moest worden gebracht en hij had twee getuigen meegebracht, die met veel overtuiging het zelfde beweerden. Met de reactie: "Ach, ik heb hem verscheidene malen ge waarschuwd - het is om niets anders te doen dan de belas ting te ontduiken" deed de heer Verbeek daarna de deur werke lijk dicht. "Zes gulden boete of zes da gen hechtenis" besliste de Kantonrechter en hij gaf de ca féhouder bovendien nog een waarschuwing mee: "Bij een nieuwe overtreding nemen we het radiotoestel in beslag

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 11