O VEEL KIJKPLEZIER, MAAR. 'T KLEINE KRANTSJE B. de Vries COPINI NIEUW FOTOBOEK OUD LEEUWARDEN 't Spinnew Leeuwarden in beeld prettige Kerstdagen voorspoedig 1990 JEUGDMODE TOT 16 JAAR Voorstreek 18 LEEUWARDEN TEL. 058- 124910 prettige Kerstdagi VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 12 wenst clientèle en vrienden en een Willemskade 30-32 N.Z. Prettige Kestdagen en een Gelukkig Nieuwjaar POSTZEGELHANDEL Minnemastraat 1, LEEUWARDEN Tel. 058-129204 o.a. de bekende merken McGregor Konigs Muhle Pointer Barbera Faber Petit Bateau Woelfel Lemmi Uitsluitend positieve ontwikkelingen Dat wenst 't Kleine Krantsje u voor 1990 ,x\\ v< Wol-, handwerk- en breimachine-studio wenst al haar clientè en een in alle opzichte VOORSPOEDIG 199 Heer en mevr. Rijpst en assistentes Nieuwestad 121, Leeuwarden - Z '■'jLm W «T Wij ontvingen ter recensie het onlangs verschenen boek "Leeuwarden in beeld", een uit gave van de Belgische uitgeve rij Het Streekboek, die al meer streekuitgaven heeft uitgege ven met betrekking tot ons land. Het boek is samengesteld door onze stadgenoot Dirk Swierstra; hij koos uit zijn grote fotoverzameling 183 afbeeldin gen, die hij van korte onder schriften voorzag. Eigenlijk had het boek beter "Oud Leeuwarden in beeld" kunnen heten, want zonder uit zondering hebben de foto's be trekking op het oude Leeuwar den en juist niet op de situatie van nu. Uit de bijschriften blijkt duidelijk de grote liefde van de samensteller voor zijn geboor testad. Herhaaldelijk betreurt hij het verloren gaan van karakteristie ke hoekjes in de oude stad en het moderniseren van plekjes, die daardoor van hun bekoring werden beroofd. Hier is ook na drukkelijk een man aan het woord met gevoel voor het de tail: telkens wijst hij de lezers op de aantrekkelijke kleinighe den, die zonder zijn vingerwij zing wellicht aan de aandacht zouden zijn ontsnapt. Dirk Swierstra Ook heeft de auteur een logi sche lijn in het boek aange bracht en zo maken we kennis met de gehele stad, zoals die eens is geweest. Veel van de foto's zijn, ook al door de publi caties in ons Kleine Krantsje, voor de kenners van het oude Leeuwarden welbekend, maar er komen ook afbeeldingen in het boek voor, die, zo lijkt het ons toe, nog niet eerder zijn gepubliceerd. ERGJAMMER Heel erg jammer en bepaald storend is het, dat dit boek van zes en negentig pagina's, dat liefst 53,- moet kosten, zo veel fouten bevat. Er komen niet alleen veel taalfouten in voor ("waarmee de klimmer van de toren beloond word- "/"de rij bomen stonden'V'De Nieuwebrug vertoonde eens"/ "starten in plaats van start- ten"/"De synagoge bevind zich"/"Op deze foto betreed hij'V'De eersten, die gebruik maakten was'V'overnachten in plaats van overnachtten'V'ver- richte hij in plaats van verrichtte hij"/"Pantserwagens en de In fanterie onderneemt'V'Een groep met hun"/"Behoord thans tot het verleden", maar ook an derszins bevat het werk vele onjuistheden. Om een aantal te noemen: Amelandse straat moet zijn Amelandsstraat, Café De Wou den moet zijn Café De Walden, Verversbrug moet zijn Verwers- brug, Lijmpf moet zijn Lijempf, Groot Humelda moet zijn Groot Humalda, Sacrementenstraat met - zijn Sacrementsstraat, Nieuwe Buren moet zijn Nieu- weburen, Eagon moet zijn Ae- gon, Sonneborgh moet zijn Sonnenborgh, Wissedwinger moet zijn Wissesdwinger en Mr. P. J. Stroelstraweg moet natuurlijk zijn Troelstraweg. Verder is een foto van het Naauw niet vanaf de Korfma- kerspijp gemaakt en heet de brug tussen de Nieuwe Ooster straat en de Wijbrand de Geeststraat niet Nieuwebrug, maar Oosterbrug. Dat de Jood se bevolkingsgroep voor de oorlog "bijna geheel in de buurt van de synagoge woonde" is ook bepaald onjuist. De tekst "Er werd les gegeven in schil deren, automonteur, electricien en smeden" doet de lezer ook het voorhoofd fronsen. Tenslot te: niet het pontje bij het Stads ziekenhuis was het laatste, dat uit het stadsbeeld verdween, maar dat achter de Harmonie - toen dat verdween voer het pontje over de Zuidergracht al lang niet meer. VEELTEVEEL Dat zijn dus nogal wat aanmer kingen, helaas, en veel, veel te veel voor een boek, dat niet, zoals een dagbladartikel over een week alweer vergeten is, maar dat er over honderd jaar nog zal zijn. Vaker blijkt het, dat amateurs niet de moeite nemen even deskundige ogen over hun werk te laten gaan, met het trieste gevolg, dat er zoveel op aan te merken valt. Waarbij wij wel willen zeggen, dat wij zo'n uitgave over (oud) Leeuwarden uiteraard erg cri- tisch bekijken. De meeste men sen lezen, zo vrezen wij, over al die onjuistheden heen en ge nieten alleen maar van de boei ende beelden, die zij voor zich zien en dat zijn er in dit geval dus welgeteld 183, die ze kun nen aanschouwen a raison van negen en twintig cent per stuk. Tenslotte, en dat moet ons toch nog even van het hart: er komt in dit boek een heel merkwaar dig en niet ondertekend na woord voor, "Tot besluit", met onder andere deze uitlatingen: "Wij mogen het gewis een gelukkig initiatief noemen dat mensen van bij ons de idee hebben opgevat een verzame ling oude prentkaarten over het onderwerp "Leeuwarden" bij een te brengen tot een schitte rend prentenboek, dat een beeld brengt van het uitzicht van Leeuwarden en een over zicht biedt van het leven van iedere dag in die tijd van toen. Aan de initiatiefnemers, de sa menstellers en de uitgevers die dit prachtig resultaat hebben weten te bereiken, betuigen wij onze oprechte waardering en onze dank". Wie zijn, zo vragen wij ons nieuwsgierig af, die "wij", die dit schrijven? Het zijn de initia tiefnemers niet, het zijn de sa menstellers niet, het zijn de uit gevers niet. Maar wie dan wel? Dat zullen we wel nooit mogen vernemen Sch. zijn er vanuit de oude Leeuwar der Strafgevangenis verschei dene massale vluchtpogingen ondernomen. Eenmaal maakte een aantal gevangenen een gang onder de grond door naar een klerendepot, waar zij zich keurig verkleedden, voor zij hun vlucht voortzetten; bij een andere poging lieten zij zich zakken langs een touw en kre gen zo hun vrijheid terug. In dit laatste geval werden de vluch telingen eerst na een geweldi ge klopjacht door honderden burgers en boeren, met hooi vorken en zeisen bewapend, achterhaald en naar Leeuwar den teruggebracht. Een van de arrestanten zag toen kans uit de trekschuit in het water van de Bonke te springen, waarna hij door verdrinking om het le ven kwam.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 12