wever 'T KLEINE KRANTSJE RETOERKE LIWADDEN WEL RUSTIG jou iet mij, ftafe... Uw specialist heeft ook dit jaar weer een groot assortiment luxe vuurwerk o.a.: JACHT- EN SPORTHUIS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 14 (Vervolg van pag. 5) bij mijn vader in de hengel sportwinkel op de Weaze. Ik heb hem ook wel eens ge holpen. Hij kwam mij over als een stiekemerd, wat later ook wel gebleken is. Op de foto ziet hij er al heel goor uit in het boevenpak. Hij woonde toen op de Wirdumer- dijk boven de zaak van Otma. Zijn compagnon in kwade za ken die ook niet voor het ere burgerschap van Leeuwarden in aanmerking is gekomen, was Sleifer. Ik kan me zijn gezicht nog flauw voor me krijgen. Een lange slappe druif, een van Zacharius Sleyffer twaalf ambachten en dertien ongelukken, een luchtfietser. Zij beiden waren al van het be gin af in functie bij de S.D., de Duitse Sicherheits Dienst. Op zekere dag trouwde Sleifer met de dochter van Van Zurk. Die had een café-restaurant aan de Wirdumerdijk. Een groot-' scheepse receptie werd gehou den in Hotel de Kroon in de Van Swietenstraat. Hotelier Pim Regnery zal met die klandizie wel niet zo blij geweest zijn, maar hij kon ze ook niet keren. Nu werkte ik daar vlak naast in de smederij van Mohrmann. Als Op grieze iezeren wielen riktik ik over gladde balken fut uut mien lieve Liwwadden, we hè 't weer eefkes had, wat hè 'k nou eigelek deen in disse wonderleke stad: un bitsje doêlloas omdangele en langs de grachten swalke. De statege, spitse bonnefaas staat mie stiltsjes na te turen, totdat mien treintsje oplost is in suterege mist, hast of ie mie nog sêge wuu: '"k wacht to'st weer bij mie bist, totda'st die weer gien lichten doêst en dat sal niet lang dure. Ach, wat hè 'k inne godskes anne foorkant fan 't stasjon te soeken, ik woan al su'n skoft oe su noflek in un heul andere plek, daar leit mien leven, werk, fediewedasie, mar, nuüt hee, ut is krek of ik betieden eefkes heen te kieken mut, as un seun bij sien ouwe moeke. Mar oppe Nieuwstad hoor'st mar botte weineg liwwaddes meer je mutte mette tied metgaan, 't is andes wudden dan ut was, froeger leit inne foddesak, as un afrapte ouwe jas, 't het weest, krek as ut ouwe jaar; tied must gewurre late. Mien trein rent roppeg 't nije jaar in: awwesere, dat gemiemer over toendertied dat het fegemie toch gien nut, wie al mar skrutel bij de wissel staan blieft staat foor soech en de seinen staan op groên, toe ju, de kest de tied niet kerel En toch, en toch, hoe had we nou oek richting groene greiden en Liwwadden fedwient in ut oneindeg neazeg gries, 'k weet, da'k a'k weer die anstried krij, ik fut en dalek weer felies, dan koop ik toch weer un retoerke, wat suu dat nou toch weze. er zulke gebeurtenissen plaats vonden dan sloot de baas de deuren meestal, zodat er niet te veel herrie naar buiten kwam. Maar wij stonden wel al lemaal achter de ramen te loe ren. Er verscheen een hele stoet glanzende auto's en het spul stapte uit, eerst het paar en de familie, toen al het ande re geboefte van de S.D. uit het Burger Weeshuis; de zetel van de S.D. Allemaal boeventronies boven glanzende uniformen. Maar toen gebeurde het. Er was in de smederij een flinke ijzeren tank gemaakt, waar schijnlijk voor het vliegveld in aanleg. Toen die tank klaar was moest die op dichtheid ge controleerd worden. Zoiets kwam wel meer voor, maar dat gebeurde dan buiten voor de deur vanwege het gemors met water. De betreffende smid was al be zig toen de bruidsstoet arriveer de. Zijn aandacht is misschien afgeleid, want toen de tank vol was sloot hij de waterkraan niet op tijd af. De tank was niet op 'druk berekend en zo barstte deze met een doffe dreun uit elkaar. Een paar kuub water stroomde als een waterval over de straat. Bij de zojuist uitge stapte feestgenoten ontstond even paniek. Maar toen de Moffen zagen dat het niet op hen gemunt was verdween het spul rap naar binnen en ze zul len de schrik wel weggewerkt hebben met het nodige lekkers. Nummer drie van het Trio in het kwaad was Lucas Bunt. Die kende ik al van de Ambachts school. Zijn vader had een café in Zwartewegsend, maar Lucas wou schijnbaar een andere kant op. Van de meeste vakken had je toen twee klassen in de zelfde jaargang. Hij zat in de zogenaamde buitenklas, dit vanwege de reisgelegenheden van de leerlingen, terwijl ik in de stadsklas zat. We leerden beiden voor smid-bankwerker. In de middagpauze liep Lucas vaak met mij op, ik moest naar het Rooie dorp en hij naar de Spoorstraat, waar hij at bij fa milie. Na de A.B.S. ging hij naar de M.T.S., nu H.T.S., waar een cursus liep voor land en zeemachinist.Hij heeft, als ik het me goed herinner, een jaar gevaren en hield het toen voor gezien. Hij is later o.a. caféhou der geweest aan de Wirdumer dijk tot de oorlog uitbrak. Ik had zijn jongere broer leren kennen in '29 in Assen, in mili taire dienst. Later trof ik hem weer in de zaak van zijn vader. In de meidagen van '40 is deze broer gesneuveld. Ik kan me nog nooit voorstellen dat, zoals Lucas deed, je je diensten aan biedt aan de vijand die je broer gedood heeft. Ik zag Lucas la ter in functie als commandant bij de Landwacht, de beruchte Jan Hagel. Het gemeenste tuig. Op een zondagmiddag heb ik hem met z'n club bezig gezien bij Rijperkerk, op mensenjacht. Ook hij heeft zijn straf daarvoor niet kunnen ontlopen. Leeuwarden SUCCES G. Brinck Het Nieuwsblad van Noord- Oost Friesland, "De Kollumer Courant" uit mijn geboortedorp, schreef al op 30 augustus over het jubileum van 't Kleine Krantsje. Dus, al vergeet de Leeuwarder Courant u opzette lijk, de buitendorpen vinden het uniek. Daarom, succes met uw Krantsje. Leeuwarden P. de Boer VERRASSING Nog hartelijk gefeliciteerd met het 25-jarig bestaan van 't Klei ne Krantsje; dat is een hele tijd en geweldig, dat het zo'n suc ces heeft. Het leukste van het Jubileum nummer vond ik, dat er een oude schoolfoto van mij en mijn klasgenoten in stond. Ik heb ook diezelfde foto, maar wist de namen niet meer. Wat een verrassing en hartelijk dank. Ik woon sinds 1960 al in Cana da en was toevallig met vakan tie in mijn goeie ouwe landje. Ik heb erg genoten van 't Kleine Krantsje; prachtig, die goeie ouwe tijd - wat hebben we toen een pleziergehad. Graag zou ik eens een reactie willen hebben. Waar zouden de schoolvrienden nu allemaal zijn? Voor 't Kleine Krantsje heel veel succes en tot de volgende 25 jaar. Alberta, Canada Annie van der Wees FIJNSTE KRANT Mijn verontschuldigingen voor het niet reageren op het jubile um het Kleine Krantsje. Ik kreeg oogletsel, een bloeduit- Tijdens een wandeling in de binnenstad in de buurt van de Grote Kerk, hoorde ik op een gegeven moment ach ter me zingen. Toen ik me omkeerde, zag ik een man op de fiets aan komen zwaaien. Niettegenstaande het nog maar ongeveer twaalf uur 's middags was had hij hem "goed zitten", zag op dat moment de we reld voor een doedelzak aan en was vriend met alles en iedereen. Gezien het feit, dat hij de hele straat in de breedte no dig had, ging ik veiligheids halve aan de kant staan, hij passeerde me rakelings met een jolige groet en laveerde verder. Ongeveer twintig meter voor me uit zag ik tot mijn grote verbazing, dat hij feilloos bij een plankje opreed, dat in een container uitkwam en waarschijnlijk bestemd was voor kruiwagens om rommel in de container te legen. Ik hoorde een plof en toen ik bij de container aankwam lag hij met fiets en al in de kalk, de stenen en de overi ge troep. Maar nu komt het: toen ik vroeg of ik hem kon helpen, antwoordde hij in onvervalst Leeuwarders "Hier mut ik loof ik niet wese". Op mijn bevestigend antwoord, ging hij verder "Het is hier an ders wel rustig, rustiger dan straks als ik thüs kom, ik zien de bui nou al hangen Even later laveerde hij mij weer achterop, nog steeds neurieënd, de onweersbui thuis tegemoet. J. Wouda storting aan mijn linkeroog, waardoor het lezen erg slecht werd. Maar met een goeie bril gaat het wel weer. Kon daar door die fijne krantsjes slecht lezen. Het feestnummer ben ik nog mee bezig. Als ik zo'n krantje lees, dan ben ik weer even in Leeuwarden, waar we zo lang gewoond hebben. Schoustra, ga zo door met de fijnste krant van Friesland tot in lengte van jaren. Zutphen Mevr. B. Boersma Meijboom VUURWERK praten, skut, sjeze OUDE DOELESTEEG 14 LEEUWARDEN Tel. 123056 Astronauten Luchthui Iers 0 Etektr. voetzoekers Kanonstagen Bengaals vuur Zevenklappers Wondert oüen 0 Kleurton tanen 0 Parachute pijten 0 Zware vuurpoten 0 Jumpii 0 VL schotels Johan van Bergen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 14