DEPOSSEGELMERK INVROEGERJAREN F. POPMA Lzn 'T KLEINE KRANTSJE WETE JIMME NOG WEL? WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ CAFENEUF alle onroerend-goed zaken betreffende Makelaardij voor FRIESLAIMD Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel058 -121480 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN *vele referenties. Benno. Foor ons jonges daar om de anduding blonde Benno en swatte Benno. Krekt as met de gymnastiekleraren De Jong. Swatte De Jong fan de rieks h.b.s. en rooie De Jong fan de Ulo. DELANGEPIEP Even terug naar de Langepiep. Ut geheel gaf un gesellege drukte in die tied. D'r was oek niks gien kwaad bij met dat cent-niks. Maar ja, dat hiette op un gegeven moment gokken en na sofeul jaren mocht dat in eens niet meer. Oek mocht de merk niet meer op 'e Lange piep plaats fine. We moesten ferhuze naar 't Saailan. Stom me streek netuurluk. 1e. Weg gesellegheid op 'e Nijstad en 2e ut trok op 't Saailan jonges an die niks fan possegels hew- we musten, maar die streepke gooie gongen bij de boomkes. Jimme wete miskien wel, un streep op 'e modder trekke met een vierkantsje erachter in 't midden fan de streep. D'r is nog un tiedsje weest, dat er se- garebapdsjes ferhandeld wud- den en dat je gien possegel meer sagen. En as d'r al es eentsje was met possegels, dan dachten je, wat mustou hier nou. En soa bloedde de saakdoad. Fetrouwend un kleine bijdrage levert te hewwen foor un stukje geskiedenis fan Luwadden, waar dan netuurluk ons Kleine Krantsje ut plak foor is. Chris Doorenbos. (Vervolg van pag. 13) de Bonifatiuskerk, waar hij zijn auditorium tot ontroering bracht. Ook als pianist blonk hij, in later jaren, uit. Vaste stamgasten probeerden het zo nu en dan van baas Westra gedaan te krijgen, dat de jonge Anton beneden kwam zingen in de gelagkamer, maar daar voelde de caféhouder nooit zo veel voor. Wel ver toonde Anton zich zo nu en dan beneden, maar dan om er te spelen op een van de biljarts - hij moet ook een heel be gaafde biljarter zijn geweest. In 1938 liet de firma Slauerhoff voor een uitbreiding het oog vallen op het oude café Neuf en zie, toen kwam er plotseling een eind aan de jarenlange ge zelligheid op deze plaats. Au gust Westra verkocht zijn zaak en begon een slijterij in de Ek sterstraat, die later nog door zoon Anton is voortgezet. En nu is er dus, behalve die oude inscriptie in de vloer van het gangetje, niets meer over van die oude zaak. Augustinus en Hendrika zijn er niet meer, de kinderen Annie en Anton zijn er ook al niet meer en de enige kelner Postma, eens "het huismeubel" van Neuf, wel, die zal er ook wel niet meer zijn. Een en vijftig jaar is het nu im mers ook alweer geleden, dat het Grand Hotel Neuf zijn deu ren definitief sloot. Toen 't pleinafslutend gebouw d'r nog niet was hè 'k se wel es staan sien. Achter bij V D. Mannen met tassen vol stok- boeken waarin husten posse gels. Met un pinsetsje anpakke netuurluk, want anders ken je se beskadege. Katalogussen er bij. Op dat gebied is er oek nogal wat feranderd. Want dan docht ik an de tied doe't wij nog jonges waren. Op 'e Langepiep was 't feul geselleger. Dat was nou echt un possegelmerk. Stokboeken? Wat waren dat? In skriften plakt of hooguut self in un skrift reepkes deursichteg papier vastlieme. Foorganger fan de stokboeken. En dan de hannel. De meeste segels wudden fan eigenaar fe- wisseld met "cent-niks". De ko per gooide dan un cent om hoog en de fekoper moest dan rade of ut "kop" of "luw" was. Kop was de kant waar de 1 op ston en de andere kant was dus luw. Die er dan oek op- ston. Je kon as fekoper dus un cent fediene of niet. En de ko per soms un possegel foor niks krije. De in de ogen fan ons wat duurder liekende segels wudden fekocht foor cent-niks- misrade. Had de fekoper niet raden op wat foor kant de cent neerkomen was, dan mocht ie 't nog un keer prebere. Dubbe le kans dus. Nog wat duurder liekende segels kostten twee cent-niks. En dan kwam cent- /cent-niks. De koper had dan in ieder gefal één cent. En de kans op twee. Bij twee cent- niks oek wel, maar cent/cent- niks gaf de sekerheid op één cent. Nou, feul fedder ging 't oek al niet. Ja, miskien bij de tiedelijke Luwadder inwoaner Johnny Mühlbach, een foor ons wat vreemde vogel. Die ging nog wel es naar Amsterdam, waar ie dan driehoekjes van met nam. Nou, dat waren ne tuurluk seldsame. LOTTERIJEN En dan hadden je de lotterijen. Oek ferskillend. Eén cent de lot, al of gien altied pries. Eén- tsje had altied een "dure" lotte- rij. Twee cent de lot en niet al tied pries. Mar die had dan oek mooie segels. Hij woande in de "Fegeet mie niet", un bloeme- saak op 'e Tünen. 'k Hew altied meend dat ie Van der Meulen hiette, maar ik kan daar mis met weze. Dat altied pries leek mie wel es wat. Ik sette in un skrift, op afstand, de getallen 1 tot en met 50, kocht bij Bern- des op 'e hoek fan de Bagie- nesteeg waar nou Rolf in sit een envelop met 50 segels foor un kwartsje. Plakte die segels dan in ut skrift en ging weer tussen de jonges. In un sigare- doaske had ik de lotten. En dan roepe: "Wie wil lotte, één cent altied pries". At je geluk hadden kwamen er al gauw detteg centen uut de lotterij. At na un poaske d'r nog gien hoofdpriezen uut waren hadden je al gauw, dat se twiefelden of die nummerkes wel in ut doas- ke saten. En dat sal heus wel es gebeurd weze. Ik fon nog es wat uut. Met ut maken fan lots- jes namen je één of meer felts- jes uut un skrift en begonnen je te nummeren tot sofeul priezen d'r waren. Fan boven naar on deren. Met tussenruumte ne tuurluk. Nou, jimme wete oek wel, dat de eerste regel niet di- rekt bovenan begint. Er is daar dus wat meer blanco. Bij ut vouwen fan de lotsjes moest dat dus oek te sien weze. 't Was op un sundagmiddag, gien merk, en we waren met wat jonges op 'e Spanjaardslaan. En nou weet ik niet of ut sich foor 't huus fan blonde Benno afspeulde of wat fedder op, mar d'r was één jonge met un possegellotterij. Foor mieself nam ik de proef op de som niet, maar biede mien diensten an un ander an. "Sal ik nou es un hoofdpries foor dij er uut hale". Soa seit, soa deen. Ik de lotsjes besien en ik pikte er één tussenuut. De jonge, die ut lot betaald hadde, maakte ut lotsje open en ja hoor, tweede pries. Al gauw kwam toen de vraag, hoe hestou dat? Of ik ut feteld hew ja of nee, ik weet ut niet meer. Even uutleg. D'r waren twee asjetekten Gros in Luwad den en beiden hadden un soan LidNVM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 15