'T KLEINE KKAHTSJE ROMANTISCH HOEKJE IN DE OUDE BINNENSTAD 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. De fraaie tekening op de voorpagina van deze krant, waarmee wij alle le zers prettige kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar toewensen, is gemaakt door onze abon nee-medewerker, de heer Jelle Foppema te Leeu warden. Het is een herin nering aan de pakhuizen vanhetZuidviiet. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Een aardig klokketorentje, oprijzend boven de pannendaken van kennelijk oude luizen: waar kon dat nou zijn? Wel, de meeste abonnees die een oplossing 'nzonden kwamen met het juiste antwoord uit de bus; slechts vier anderen, die kennelijk zomaar een gokje waagden, dachten dat wij het torentje op het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein hadden gepubliceerd. Maar dat was dus niet zo: op de foto, die was gemaakt door onze abonnee de heer Jelle Foppema, zien we het klokketorentje van de Waalse kerk, die in de Grote Kerkstraat staat. Maar daar had de fotograaf zich niet geposteerd en dat was misschien het verraderlijke van onze opgave copim ninga-Beers te Leeuwarden, "maar zaterdag ben ik in de Speelmansstraat geweest en toen dacht ik, ik moet dat poortje maar eens door. Ik kon haast al niet begrijpen hoe je zo'n foto kon maken, maar zo zag je maar weer dat je wel eens een speurtochtje moet maken om er achter te komen. O ja, nog wel mijn gelukwen sen met het jubileum van 't Kleine Krantsje. Ik lees het met smaak en ik denk wel eens: hoe vindt die man steeds weer nieuws." "Als ik het goed heb opgeno men heeft de fotograaf gestaan tegenover het pand nummer 39 op het pleintje", wist de heer R. Poelstra te Leeuwarden ons nog te melden. Tot zover de reacties van deze keer. Nu de prijswinnares. Dat werd mevrouw T. A. Albers- Gemser, De Duif 224 te Leeu warden. Zij krijgt het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was hettoegestuurd. woonde er in de Haniasteeg een familie Flisijn, die zich on der andere bezighield met bor stelmaken. 's Morgens vroeg spanden zij hun honden voor de kar en trokken dan met hun waren naar het platteland. Een Hendrik Flisijn verkocht boven dien 's winters gezondheidsste- ken("Om je nek te breken!") en hij handelde in oranjestrikjes en lijsten voor kaatswedstrijden. Bovendien stonden de Flisijns bekend als handelaars in kaart jes voor de Harmonie. Om drie of vier uur 's nachts stond Hen drik Flisijn al voor de schouw burg op de stoep, wachtend op het moment, dat de verkoop van kaartjes begon. Hij kocht dan een aantal op om die later voor een veel hogere prijs weer te verkopen. Het was een merkwaardige handel, die de Flisijns lange jaren uitoefenden. pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: bank 2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. 'Bij het jubileum van 't Kleine <rantsje", aldus de heer A. R. van Dantzig te Leeuwarden, 'schreef ik u, dat ik de plaatjes van "Leeuwarders, waar is dit?" meestal goed oploste. De oplossing stuurde ik niet in, omdat ik niet zo'n wedstrijd mens ben. Er is echter nog een reden, ik ben geen oud Leeu warder, dus kan ik niet vertel len welke familie daar gewoond heeft of welke winkels of zaken daar gevestigd waren. Mijn op lossing zou dan zijn, dit is het, en daarmee was het verhaal uit. GETROUWD Bij de oude foto in nummer 549 van 't Kleine Krantsje is dat an ders. Dit is de achterkant van de Waalse Kerk, gezien vanaf de binnenplaats aan de Speel mansstraat. In deze kerk zijn mijn vrouw en ik getrouwd op 8 uli 1946, het huwelijk werd in gezegend door ds. C. G. Wa genaar. Het was voor ons een belangrijke dag, omdat wij de oorlogsjaren overleefd had den." 'Uw foto was ditmaal voor mij minder eenvoudig dan de twee daan/oor geplaatste opnamen", berichtte ons de heer Nic. Ver- bruggen uit Leeuwarden. "Het koepeltje gaf wel aan dat ge zocht moest worden in de rich ting van het Stadhuis of de Waalse kerk. Tijdens mijn zon dagmorgenspeurtocht belandde ik via de Huygensstraat en een in de Speelmansstraat aanwe zige poort op een zich daarach ter bevindende binnenplaats. En daar ontdekte ik, dat de fo tograaf gestaan heeft achter de nieuwbouwwoningen van de reeds genoemde Speelmans straat, terwijl de lens gericht was op de achterkant van de huizen bij de Waalse kerk. Al met al een leuke opname." "Een mooi hoekje in de binnen stad", vond de heer D. Beeks- ma uit Huizum, en de heer J. de Vries uit Amsterdam zei het zo: "dat er toch ook in het oude Leeuwarden nog romantische hoekjes zijn, bewijst deze fraaie foto wel." Die mededeling van de heer De Vries sluit helemaal aan op waf de familie R. Kerkhof te Sneek ons schreef: "Als oud- Leeuwarders kwam de foto ons toch ergens bekend voor en wij zijn aan de wandel gegaan in Oud Leeuwarden en kwamen tot de ontdekking, enz. Wij heb ben tijdens onze wandeling nog vele leuke en mooie hoekjes gezien in dit stukje oud Leeu warden, maar ook, dat er al veel vervallen en weg is, maar wij hebben genoten van onze wandeling en we hopen, als le zers van 't Kleine Krantsje, dat we nog lang van de verhalen en foto's kunnen genieten." "De foto suggereert de aanwe zigheid van een laag muurtje op de voorgrond", schreef de heer Th. van Rossem te Leeu warden, "maar dat is er in wer kelijkheid niet. Die muur is vrij hoog. De fotograaf moet dan ook gebruik hebben gemaakt van een verhoging in de be strating of iets dergelijks." BALCON En dat laatste veronderstelde de familie Kerkhof ook al: "De fotograaf heeft de foto vermoe delijk genomen vanaf een bal- con van een der woningen aan het pleintje aldaar." "Ik had het direct al zo'n beetje door", schreef mevrouw S. Ve- fJ.iW

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 3