hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland 'rib VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 MR. LOFTY Wij willen u alsnog feliciteren met het vijfentwintigjarig be staan van 't Kleine Krantsje en zeggen: ga zo door. Wij waren indertijd met vakantie op de camping Yn 'e Lijte in Grouw, toen wij van een tijdelijke buur man 't Kleine Krantsje te lezen kregen. Sindsdien zijn we al weer meer dan negen jaar gea bonneerd. Mijn vrouw is een oud-Leeu warder; ik ben een Groninger, maar ik lees 't krantsje van a. totz. Eens heeft u geschreven over een grote man, die een café in Den Oever had en die zich Mr. Lofty noemde - hij sprak overi gens zuiver Nederlands. De goeie man was twee meter zo veel, ik meen in de twee meter dertig. Hierbij een foto van deze Mr. Lofty. Zelf ben ik een meter tachtig lang, dus moest ik flink bij hem opzien. Hij vertelde mij, dat hij een auto had, een Ci- troën, waar de voorbank uitge nomen was, zodat hij op de achterbank kon zitten om zijn lange benen kwijt te kunnen. Op de foto ziet u hem met zijn vrouw en een man van normale lengte. Terwijl ik met hem praatte, zat hij op een cafétafel tje, zoals wij op een stoel zit ten. Hij was, gezien zijn stevige stok, moeilijk in zijn lopen. Of hij nu nog leeft weet ik niet. Groningen W. L. Bos 3 Makelaardij einde 1898 Leeuwarden - Drachten Mr. Lofty was de artiesten naam van de heer Albert J. Kramer, een Amsterdammer van geboorte, die in Anna Paulowna het hotel-café-res- taurant "De Vlas- en Koren beurs" heeft geëxploiteerd. Zijn lengte was niet twee me ter dertig, maar, schrik niet, twee meter vijftig! Bij zijn ge boorte woog hij zeventien pond en op z'n zevende jaar was hij al twee meter lang. Of Lange Vanalbert, zoals hij ook wel werd genoemd, nu nog leeft weten we niet. Red.'t KI. Kr. WIEHEEFTZEGEKEND? Onlangs kwam ik in de rubriek "Wie heeft ze nog gekend" de naam van de beruchte Zachari- us Lammers tegen. Lammers kwam voor de oorlog wel eens (Vervolg op pag. 14) gens geweest, dan hoorde je vaak de uitroep: "Mutte we oek nog even bij Sipke Castelein sien.jonges?" Nu ik dit schrijf komt dit alles weer helder voor de geest. Na een gezellige avond gedanst te hebben had je meestal een af spraakje gemaakt met een ge liefde op het eerste gezicht. Dus dan bracht je je danspart ner naar huis. Wat moesten er soms afstanden worden afge legd om je geliefde voor één avond of wat langer veilig af te leveren. Wat hebben de jongelui van nu het dan stukken beter met het gemotoriseerde vervoer. Ik weet het niet, maar ik denk dat verscheidene danspaartjes van toen elkaar het jawoord hebben gegeven na een gezellig uit- gaansavondje bij Sipke Caste lein! Leeuwarden Rinzev.d. Heide ONGEVAL In een stukje onder de kop "Ongevallen" in het Jubileum nummer las ik over het tragi sche ongeluk met de sproeiwa gen op de Groningerstraatweg omstreeks 1924. Inzender Henk Zijlstra wist niet hoe het gebeurde, want hij stond aan de andere kant, ik weet het wel, het gebeurde nog geen vier meter van me vandaan, en ik zie het na al die jaren nóg gebeuren. Het slachtoffertje, wonende op Werkmanslust, liep op stelten, en toen de geladen sproeiwa gen schuin over het pleintje reed, liep hij erop toe, mis schien om het lekstraaltje over de stelten te krijgen. Plotseling gleed de ene stelt weg, en hij klapte vóór de dub bele achterwielen en werd dia gonaal vermorzeld. Ontsteld stond ik erbij, en ik ben daarna totaal overstuur naar huis ge hold. Dit heeft zo'n onuitwisbare in druk op me gemaakt, dat mijn kinderen later nooit stelten heb ben gehad. Toen mijn jongste zoon nog op de lagere school zat, werd ik gevraagd om twee paar stelten te maken voor het schoolfeest van de Bijenhof- school. Na aarzeling heb ik hierin toegestemd, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat ze alléén op het schoolplein gebruikt zouden worden. Kinderachtig misschien, maar mijn antipathie tegen stelten kwam dus door dat vreselijke ongeval op het pleintje voor ga rage Steinvoorte in 1924. Leeuwarden Jetze Visser Mr. Lofty, ofwel Jan van Albert, die eigenlijk Albert Kramer heette. Hij stak nogal wat boven z'n medemensen uit. Fotograaf Schoffeimeer met zijn zeer opvallende kiekkast: een hele bekende figuur in het oude Leeuwarden. FAMILIE KRAMMER De familie Krammer, die vroe ger in Leeuwarden woonde op de hoek van de Jacob Binckes- straat en de Bleeklaan en die ter sprake kwam in het septem bernummer van 't Kleine Krantsje, heeft ook in Naarden gewoond in de Stadhouder Wil lem II laan. De Krammers woonden op 20 en wij op num mer 16. De heer Krammer is tijdens een vakantie in het buitenland plotseling overleden, enkele tientallen jaren geleden. Me vrouw Krammer is verhuisd en kort daarna overleden. Voor zo ver mij bekend is hun enig kind, een zoon, niet terugge keerd uit een concentratie kamp. Nu en dan sprak ik met de heer Krammer en onze voertaal was Leeuwarders. Naarden D. v.d. Meer SPOORZICHTWEG Spoorzicht weg. Het oude hotel met de dancing van Castelein afgebroken. Sipke Castelein was voor heel wat oudere stad genoten in hun jonge jaren een begrip. Wat was het daar toch gezellig op de dansvloer. Je kon, wat het dansen betreft, ook nog wel ergens anders te recht in de binnenstad. Keus was er genoeg in die tijd. En iedereen vond op zijn manier overal gezelligheid met muziek. Waren wij als vrienden al er UZvtA ANSICHTKAART In een van de vorige Kleine Krantsjes zag ik in de rubriek Uit Grootmoeders Ansichtenal bum een ansichtkaart van de Druifstreek en de Tweebaks- markt, zoals die er uitzagen in mijn prille jeugd met plantsoen tjes met gietijzeren hekjes tus sen de Oude en de Nieuwe Oosterstraat en bij de Korfma- kersstraat. De kaart is volgens het onder schrift verzonden door een Zwaga aan een mejuffrouw J. Corneliussen, Da Costastraat 88 II in Amsterdam. Nu, die Zwaga is waarschijnlijk Jan Zwaga, mijn schoonvader en de geadresseerde was voor dertig jaar de secretaresse van mijn schoonvader. De kaart moet na 1918 zijn verzonden, waarschijnlijk toen Zwaga een bezoek bracht aan de afdeling van de R.K. Transportarbeiders Bond St. Bonifatius, waarvan mijn vader in de twintiger en dertiger jaren plaatselijk voorzit ter was. De uitgifte van de kaart wordt toegeschreven aan T. van Kampen en is vermoedelijk uit gegeven door Van Kampens Papierhandel in de Huizumer- laan en gereproduceerd bij Hendrik van Kampen naast de Galileërkerk. Dat was later Vaka op de Berlikumermarkt en nog weer later Vaka in de Sint Jacobsstraat naast hotel Phoe nix. Het is best mogelijk dat de op name circa 1929, 1930 is ge maakt door mijn vader, die in dertijd als fotograaf bij Van Kampen werkte. Hamilton, Nw Zealand J. J. Schoffeimeer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 5