MENEER VAN LEEUWARDEN HEEFT ZICH GEMELD 'T KLEINE KRANTSJE BIJ ARRESTATIE DODELIJK GEWOND DE HAAS EN DE SLAK WERKZAAM IN LEEUWARDEN. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN "Zou meneer (Van) Leeuwar den zich willen melden?" Aldus luidde de kop van een artikel in ons Jubileumnummer, waarin wij ons afvroegen, of er in Ne derland nog mensen wonen met de naam Leeuwarden of Van Leeuwarden. Welnu: dat is intussen gebeurd! Wij werden opgebeld door eer, meneer Van Leeuwarden, die in Grijpskerk woont, maar die - notabene I - hier in ons eigen Leeuwarden werkzaam is. De heer Fred van Leeuwarden is directeur van de Noordelijke Hoogeschool en werkt hier vijf dagen in de week. Hij vertelde ons een achterneef te zijn van de zanger Johnny Lion, die in werkelijkheid ook Van Leeuwar den heet en wiens naam wij in onze eerdere berichtgeving ook al hadden genoemd. De heer Van Leeuwarden zei ons, dat zijn vader uit Amster dam afkomstig was en dat hij ooit eens bij de gemeente Leeuwarden had geïnformeerd, of er ten aanzien van zijn fami lie oorspronkelijke banden be staan met de stad Leeuwarden. Als antwoord kwam het bericht, dat de familie Van Leeuwarden uit Oost-Friesland afkomstig is. GEEN VERBINDINGEN Ook in dit geval zijn er dus, he laas, helaas, geen aanwijsbare verbindingen tussen de familie naam Van Leeuwarden en de stad Leeuwarden. Zodat wij nog altijd belangstellend wach ten op de eerste meneer of mevrouw (Van) Leeuwarden, die zwart op wit kan aantonen, dat de stamouders in onze, stad woonachtig waren. Intussen ontvingen wij ook nog De heer Van Leeuwarden, gefotografeerd in zijn werkkamer in.Leeuwarden. de volgende reactie op onze publicaties over de namen Leeuwarden en Van Leeuwar den van onze abonnee de heer A. L. van der Woude te Emmen. Aangezien namen van perso nen mij altijd erg interesseren, heb ik het verhaal van Fenno Schoustra in het Jubileumnum mer over al die mensen die de naam (Van) Leeuwarden heb ben, in alle variaties, met veel belangstelling gevolgd. Wat ik nu ga zeggen over deze naam is uitsluitend mijn eigen theorie; wetenschappelijk kan ik niets bewijzen, want dan zou ik een grondig onderzoek moeten verrichten. Wat volgt is geba seerd op feiten en op vermoe dens. Persoonsnamen, afgeleid van plaatsnamen (meestal voorafgegaan door Van) komen veel in het Zuiden, weinig in het Midden en zeer weinig in het Noorden van Nederland voor. Bijvoorbeeld: van Os(s), van Son, van Arkel, van Gor- kum, van Brussel, van Rossum. In Noord Nederland vind je dan namen zoals Assen, Groningen enz. In Emmen heeft onlangs een reünie plaatsgevonden van mensen met de namen Em men, Emmens enz.; de meeste personen met die namen ble ken uit Brabant te komen. Waarschijnlijk veenarbeiders die in de Peel zijn komen wer ken en in 1812 die namen aan namen. Het is logisch te veronderstel len dat mensen die in 1812 een plaatsnaam als naam aanna men, niet meer in die plaats woonden, maar die naam ge bruikten als herinnering aan hun plaats van herkomst. Jeanne d'Arc woonde in Dom- rémy op ongeveer 30 km van het dorpje Arc. In 1812 moest de oudste van een familie een naam aannemen, de kinderen en kleinkinderen waren ver plicht hem te volgen in die keu ze. Dus als Opa de naam Leeuwarden aannam, dan was het best mogelijk dat de andere leden van de familie nog nooit een voet in die stad hadden gezet. Dat een joodse familie de naam Leeuwarden aannam omdat grootvader daar zijn ge hele leven had doorgebracht, is erg aannemelijk, maar dat zal wel gebeurd zijn op het mo ment dat de familie daar niet meer woonde. Denk maar eens aan de namen van Praag, van Kollum die en kele joodse families nog heb ben. VAN LEEUWARDE En nu de naam van Leeuwar- de. Na het uitbreken van de beel denstorm in Steenvoorde (1566) zijn er tijdens de woelin gen van de godsdienstoorlogen vele mensen uit die streken naar het Noorden gevlucht, veelal met namen die herinner den aan hun plaats van her komst: Steenvoorde, (van) Duinkerken, van Rijsel, van Ha- zebroek, van Kassei, van Ber gen, van Deveren, (van) Stapel (Etaples), van Heusden (Hes- din), van Kamerijk (Cambrai) van Grevelingen, (van) Ariën, Van Ariaan (Aire) en van Le- warde, een plaats bij Douai. Lewarde is bekend om zijn melkfabriek. (Candia?) Al deze steden lagen in de zui delijke Nederlanden, later heeft Lodewijk de veertiende ze ver overd en bij Frankrijk gevoegd. De naam van Lewarde is waar schijnlijk naar analogie van Leeuwarden, van Leewarde ge worden. Het zou interessant zijn eens na te gaan welke godsdienst de personen hebben met deze naam. Waarschijnlijk protes tant." Naar aanleiding van ons ver haaltje in het Jubileumnummer over een drama in de bevrij dingsdagen in de Jacob Bin- ckesstraat hebben zich twee ooggetuigen bij ons gemeld. Wij schreven, dat een dochter van de N.S.B. familie Van der V., die door de N.B.S. zou wor den gearresteerd, om het leven kwam, toen de arrestanten- ploeg met granaten begon te gooien omdat het gezin Van der V. weigerde de voordeur te openen. Een andere lezing van het trieste levenseinde van de net twintig jaar geworden dochter Van der V. sprak van het ont ploffen van granaten in een au tobus, die de wegtrekkende Duitsers hadden achtergelaten in de Van Cronenburghstraat. Hoe het werkelijk is gegaan weten wij nu dank zij deze oog getuigen, die zich hebben ge meld en dank zij stadgenoten, die de tragedie bij de Van Cro nenburghstraat hebben meege maakt. Over dit laatste geval een ver haaltje elders in deze krant. De ongelukkige Jeltje van der V., zo is ons nu gebleken, kwam inderdaad om het leven bij de arrestatie door de N.B.S. De als uiterst "fel" beschreven familie Van der V. liet de arres- tantenploeg dus voor de voor deur staan. En het moet, aldus onze zegslieden, zo zijn ge weest, dat de familie van bin nenuit granaten naar buiten gooide, die toen door de N.B.S. werden teruggegooid. Met het gevolg, dat Jeltje zwaar ge wond werd in haar lies. Een van de N.B.S.ers heeft haar daarna, onder het bloed, achter op de fiets naar het zie kenhuis gebracht, waar zij is bezweken. Tijdens de actie van de N.B.S. moeten er ook een of meer Duitsers in het huis van de familie Van der V. zijn geweest en men houdt het dan ook voor mogelijk, dat zij het waren, die met de granaten gooiden. EERSTE LIEFDE -: Naar aanleiding van de beide ingezonden stukjes over de Breedstraat van Gosse Kooi- stra ("Veel interesse" in num mer 547) en Alie Postma-Kra- mer ("Snaar geraakt" in nummer 549), meen ik niet te kunnen achterblijven. Zoals geschreven was tegen over Zalen Schaaf de winkel van Kooistra, een handel in tweede hands en nieuwe meu belen. Kooistra muntte uit door eerlijkheid en geschikte prijzen. Zijn zoon Gosse heb ik niet ge kend; wel een dochter Hinke, die getrouwd was met Joh. Oost., deze had een herenkap salon aan het Oldegalileën naast het café Blauwhuis en een zoon Dirk, die etaleur was bij Zurich op de Nieuwestad en, o wonder, nog een dochter Jik- ke. Daar heb ik een paar maanden verkering mee gehad, dat was een leuke, vlotte meid. Ik fietste eens met haar achter op over de Nieuweburen en ja, ik was te verliefd om goed uit te kijken en botste tegen een grote hond aan, een kalf van een beest, dat vanzelf net voor mijn fiets moest oversteken. Dus: plof en daar zaten we al lebei op de straat. Gelukkig mankeerden we niets, maar ik had wel een knik in het frame. Enkele weken later klikte het tussen ons niet zo goed en werd de verkering door Jikke uitgemaakt. En dat was dan het einde van mijn eerste liefde. Leeuwarden Jelle de Vries "Het leven" raast in sneltrein vaart Door dit dynamisch "heden". "De tijd" van rustig, kalm, be daard, Is wel voorgoed verleden. Men vliegt, men rent, men rijdt en glijdt In tempo, jachtig haasten. Men heeft niet 'n minuutje "tijd" Meer over voor zijn naasten. Men brengt thans "keihard" in praktijk: - Hoe efficiënt bekeken - Het "tijd is geld", want 't geeft geen blijk, 't Gevoel te laten spreken. Men dringt, men duwt, men el- leboogt, Zo zonder enig schromen. En alsmaar weer wordt er ge poogd: "Die ander", voor te komen. Maar't oud gezegde blijft steeds waar: - Hoe men 't ook moog bekij ken-, Dathaas en slak, het eind van 'tjaar Gezamenlijk bereiken. Leeuwarden S. Visser Opgave nieuwe abonnees en adreswijzigingen uitsluitend naar: Abonnementenadministratie 't Kleine Krantsje, Postbus 858,8901 BR Leeuwarden, telefoon 058-987560

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 7