HERINNERINGEN AAN DE OUDE GRACHTSWAL UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'TKLEIHE KRAHTSJE AANWINSTEN ARCHIEF K.K. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 familie Pelletier-Sijses. Doch die vertrok spoedig. Er kwam toen het Botercontrolestation. Daarnaast het huis van de fa milie Beucker Andrea, die had den een grote volière in de tuin. Tegenover de Grachtswal had je het Stadsziekenhuis. Soms zag je dat de patiënten op een fietsbrancard door de zijdeur het ziekenhuis binnen gingen. Met het pontje van Jeen Eppinga ging ik later altijd over naar de lagere school op de Gedempte Keizersgracht. Over dat pontje waarvan Jeen voor mij nog een exemplaar heeft nagemaakt van oud, uit de gracht opgevist hout, heb ik al eens eerder geschreven. En mijn broer heeft eens in Uw blad geschreven over het ver haal van Rooie Minke, die in de Blokhuissteeg woonde en een trouwe bezoekster was van ge noemd kroegje aan de Potmar- gewal. Toen zij eens na een bezoek aan dat etablissement bij het pontje misstapte en te water geraakte, riep zij vertwij feld: "mien fleske, waar is mien fleske bleven!" Helvoirt Mr. H. S. Bekius Gezellige huisjes met 'bleekjes' tot aan de Potmarge. Maar van mijn ouders mochten wij daar niet komen, omdat daar in het midden van de huisjes een druk beklant 'kroegje' was. Het zou een heel slecht voorbeeld voor jongens zijn. leder jaar or ganiseerden de vaste klanten van het kroegje een boottocht. Als dan op de stille zomerzon dagavond de boot met het wat luidruchtig zingende gezel schap, nat van buiten en van binnen voorbij voer op de te rugweg naar het stamhuis, hing ik uit het raam van de slaapka mer om niets te missen. Naast de Potmargewal een vrij groot hoog huis dat mij intrigeerde omdat je er nooit iemand zag. Eenmaal ben ik daar binnen geweest, bij een vriendelijk oud vrouwtje, dat mij het hele ou derwets gemeubileerde huis liet zien. Hoe ik er kwam weet ik niet meer, misschien was een poststuk verkeerd geadres seerd. Het huis is nu afgebro ken meen ik. Naast dit huis was de Romkes- laan, op de foto niet te zien. "Panorama vanaf de R.K. kerk" staat er op de voorzijde van deze interessante kaart, die in de twintiger jaren is uitgegeven door de N.V. Luxe Papierwarenhandel v.h. Roukes en Erhart te Baarn. De meest opvallende elementen op de foto zijn de gashouders, die tussen de Bleeklaan en het Cambuursterpad hebben gestaan. De straat in het midden, waarvan we de voorgevels zien, is de Oostersingel. Die huizen zijn er nu al lang niet meer; ook de gashouders verdwenen al lang geleden. Zoals gewoonlijk verschafte ook het laatste nummer van 't Kleine Krantsje mij weer veel genoegen. Het artikel van de heer Sijtsema uit Brabant over de Grote Wielen vond ik koste lijk. De verrichtingen van 'Dikke Lampe' in de Grote Wielen en op de ijsbaan aan de Bleeker- straat roepen de beste herinne ringen op aan een gelukkige jeugd in Leeuwarden, voor een groot deel doorgebracht in het huis aan de Zuidergrachtswal 3. En dan kom ik natuurlijk op de fraaie foto van de Grachtswal. Deze foto moet al heel oud zijn. In onze tijd zo van 1925- 1933 was de lage draaibrug er niet meer. Er was een hoge vaste brug over de Potmarge. De bebouwing was in mijn jeugd nog precies zo als op de foto. Van rechts naar links, eerst de brug, daarachter de schilderachtige Potmargewal. KROEGJE Dan het hoge pakhuis van de firma Bary, in Japanse matten. Op de wal lagen vaak stapels Japanse matten opgerold en verpakt ook weer in dunne mat ten. Het pakhuis had heel mooi Jugendstil smeedwerk op de deuren. Naast het pakhuis krij gen wij dan het mooiste huis van het rijtje vroeger wel ge naamd het 'Vrekkebuurtje'. het is het huis met het balkon, het kantoor van de ijzerhandel Har telust. Daarnaast ons huis, of liever gezegd het kantoor van de Z.P.C. waar wij boven woonden. Beneden rechts van de gang was de kamer van mijn vader. Er was daar een heel mooie eikenhouten lambri- zering met een schouw met blauwe tegels. Het verhaal wil de, dat de heer Oosterhof, die daar vóór ons met zijn gezin woonde, deze lambrizering had overgebracht van het Burmani- ahuis aan de Nieuwestad, daar was het kantoor van de Alge mene Friesche, waar de heer Oosterhof directeur van was. Helaas zijn de mooie tegels uit de schouw, nadat de Z.P.C. het huis verkocht had, ik meen aan de Provincie, tijdens de verbou wing allemaal gestolen. SOUVENIR Voordat de familie Oosterhof in het huis Zuidergrachtswal 3 woonde, was het van de familie Sminia. Tot vermaak van ons jongens had de familie van Sminia op de zolder een aardig souvenir nagelaten. Daar had blijkbaar bij de dakkapel een personenweegschaal gestaan, en op de wit gekalkte muur wa ren de gewichten van de ge wichtige personages van de fa milie aangegeven. Achter het huis was een mooie grote tuin. Heel vrij, want aan de rechterkant en een deel van de achterkant was de hoge muur, geheel met klimop be groeid, van het pakhuis van Hartelust, en verder bestond de achterafsluiting uit de blinde muren van de huisjes Achter Tulpenburg. Soms voelde ik het toen al wel als een sociale on rechtvaardigheid dat wij zo'n grote tuin met bomen en die huisjes, eenkamerwoningen van Tulpenburg, geen meter achtertuin en geen enkel raam pje aan de achterzijde hadden. Naast ons woonde eerst de Met onze hartelijke dank aan de gulle gevers maken wij mel ding van de volgende aanwins ten voor de archieven van 't Kleine Krantsje in de laatste weken: Boeken W. Eekhoff, Geschied kundige Beschrijving van Leeu warden, 1846, tweedelen. Adresboek van Leeuwarden, 1948. Exemplaar Provinciale Friesche Courant, 24 Februarij 1850. Verschillende foto's en prent briefkaarten van Leeuwarden en andere plaatsen in Fries land. Verschillende kranteknipsels m.b.t. Roosje van Dijk-Cohen. Kranteknipsel m.b.t. de ge slachtsnaam Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 11