REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 'T KLEINE KEAHTSJE JAM nuj adviesbureau voor rekiame en publiciteit jozef israëisstraat 6-10 058-124984 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 Door politiedienaar Brantsma c.s. op eene handkar aan het bureau gebracht Pieter de Vries, oud 29 jaren, fa brieksarbeider, wenende Groeneweg, die dronken aldaar de orde verstoorde, vocht en eindelijk gearresteerd wor dende, zich hevig verzette. Een paard van den stalhouder Berkenbijl, wonende Kruisstraat, gespannen voor een wagen, is bij het uitrij den van het Nieuwstraatje, doordien het paard te ver doorliep, bij het nemen van den zwaai aan de Twee- baksmarkt te water geraakt. Door vereende pogingen van vele nieuwgierigen is het dier en even later ook de kar op den wal gebracht. Uit de Langestallen is een stier bij het verplaatsen der dieren ontsnapt, langs den Stationsweg gehold tot bij de herberg De Klanderij, alwaar hij zich op het ijs begaf en er doorzakte. Met hoorntouwen er uitgetrokken is hij even daarna naar de stallen teruggebracht. De koopman De Vries, wonende Nieuwestad, klaagt, dat eenige hem onbekende jongens het biljet, aangeplakt wegens besmettelijke ziekten, van den muur hebben ge scheurd en bij zijn buurman op de glazen hebben ge plakt. Wordt onderzocht, terwijl voor een nieuw biljet ge zorgd zal worden. De politiedienaar Ras rapporteert, dat door het nemen van een te korten draai, eene coupé van den stalhouder Schaap, bespannen met een paard, gemend door Pau- lus Hoekema, aan het Vliet te water is geraakt. De koet sier kon er nog bijtijds afspringen en het paard is gered. Daarna is met moeite het danig beschadigde rijtuig op den wal gebracht. Het rijtuig was in dienst van dokter Kooperberg, die bij een patiënt vertoefde. Marcus Hommes, wonende Hoeksterachterom, klaagt te zijn uitgescholden door den arbeider Hendrikus Panhuis. Wordt onderzocht. P. de Nooyen, arbeider, wonende Oldegalileën, klaagt, dat door den feilen wind de wieken van den molen al daar zijn gewaaid en dwars over den weg liggen, die daardoor is versperd. De eigenaar Van der Windt heeft op dezerszijdsche aanmaning de noodige voorzorgen genomen. De politiedienaren Emmerik en Terpstra brengen 's nachts ten 1 ure aan het bureau Hiltje Heeringa, oud 15 jaren, wonende Gedempte Keizersgracht, die onder den luifel van het Oude Waaggebouw liep en niet thuis durf de komen uit vrees voor eene tuchtiging van haren va der. Ze is ten 2 ure thuisgebracht. Door de politiedienaar Posthumus aan de wacht ge bracht Andries Z., oud 22 jaren, wonende Noordvliet, die in beschonken toestand liep over het Noordvliet en met een konijn in de hand liep over de Poppebrug. Posthumus volgde hem, doch zag hem, toen hij over die brug was gegaan niet meer, liep door, doch vond hem niet. Terugkeerende zag hij Z. op den kant der gracht, vlak naast de brug liggen, zoodat hij daar neergevallen is na over de brug te zijn gekomen. De dronkenschap werd toen dermate, dat hij per handkar door Posthumus, ge holpen door den slager Hart Zijlstra, wonende Slot, naar de wacht is gebracht. De herkomst van het konijn zal morgen intijds onderzocht worden. Kennisgegeven door H. W. van der Leen, wonende Camstraburen, aannemer, dat zijn knechten De Vries en Tolsma bij het afbreken der luifel in den Prinsentuin, onder de pannen verborgen, gevonden hebben een por- temonnaie met ongeveer f 150,-. Deze portemonnaie zal vermoedelijk toebehooren aan Klaas Zuidema te Dronrijp aan wien hij negen maanden geleden is ontsto len en van welken diefstal verdacht wordt zekere Siebren K„ kermisreiziger. De keurmeester Bijlsma heeft een partijtje haringen afge keurd van vrouw Hof, wonende Vliet, die dezelve giste renavond bij Hurkuik in de Peperstraat had gekocht. Een onderzoek ten huize van Hurkuik heeft geen verdere gevolgen gehad. (1890) mï SJOELEN Hel is toch mooi, dat 't Kleine Krantsje er is, zodat we prachti ge foto's van vroeger krijgen te zien, zoals die van het be sneeuwde Ruiterskwartier uit de winter van 1940, die op de voorpagina van het januarinum mer stond. Op de plaats waar die foto was gemaakt bevond zich de ach teringang van de Doopsgezinde Kerk. Je kwam daardoor in een zaaltje waar clubjes, uitgaande van die kerk, bijeenkomsten hielden. De jongens hadden er figuurzagen en de meisjes handwerken. Het gebeurde wel, dat er geen hout was en dan gebruikten we het hout van sigarenkistjes. Met Sint Nicolaas hadden we sjoe len met kleine'prijsjes. Ik kan me nog herinneren, dat ik in 1940 met sjoelen eerste werd en een sleutel van chocolade won. Die werd door mij goed in mijn jaszak weggestopt, want chocolade was toen al een heel bezit. Ze waren toen net met de nieu we Beursbrug aan het bouwen; er lag toen tegenover de Bal- jeestraat een noodbrug over het water langs de Willemska de. Er zaten ook al veel Duit sers in de grotere gebouwen in de buurt. Groningen H. Witteveen ZEVENTIGPLUSSERS Mijn jeugd bracht ik in Leeu warden door. Ik heb daarvan nog vele herinneringen. Het is mijn bedoeling mij een aantal weken vrij te maken om met oude Leeuwarders gesprekken te voeren over die tijd. Het gaat over de periode 1920 - 1928. Ik wil over die tijd een boek schrijven en doe een beroep op zeventigplussers die in hun jeugd woonden op het Oldega- lileeën, Werkmanslust, Gronin gerstraatweg, het voormalige Sinneljocht, het Schoppershof, de Weerklank. In 't algemeen zij die destijds leerling waren van school 11 (Vieversbuurt- school) en in 't bijzonder de klas van juf Algra en die zich gebeurtenissen en mensen nog goed kunnen herinneren. U kunt mij een briefkaart stu ren, maar als u dat liever doet mij ook bellen. Mijn telefoon nummer is 023 - 243305 en mijn adres: Parnassiakade 38, 2015 KM Haarlem. Haarlem PIETERSBUREN K. Faber Wat een leuke verrassing, die foto van Pietersburen, die de redactie van 't Kleine Krantsje heeft geplaatst bij het ingezon den. stukje van Mevrouw Scheer-Schot in het februari nummer. Ik heb er heel wat voetstappen liggen. Mijn groot ouders Palstra woonden naast de familie Schot. Wij gingen veel naar mijn grootouders in mijn jeugd en speelden met de kinderen, die er woonden. Zelfs de op de achtergrond op de foto voorko mende pijp was heel bekend. Er is daar heel wat veranderd in de loop der jaren en als je er nu nog eens langs loopt komen de herinneringen weer boven. Van hieruit groet ik Minke! Leeuwarden A. Nauta FOTO MET MOLENS "Wie 't weet mag het zeggen", schrijft u, puzzelend over de ongeïndentificeerde molen op de achtergrond van de foto uit 1877 op de voorpagina van het maartnummer. Wie 't niet weet, kan proberen er achter te komen, dacht ik. Op een negentiende-eeuwse plattegrond van Leeuwarden trok ik een denkbeeldige lijn van de Nieuwe Toren via het dak van de Westerkerk - de blikrichting op de foto. Deze lijn vervolgend kwam ik uit bij de molen "Het Lam", ook wel de molen van Vosman genoemd. Zoals u ongetwijfeld bekend is, bevond deze zich aan het be gin van de daarnaar vernoem de Molenstraat; het Vossepark- je heeft zijn naam ontleend aan die van de molenaar. De linkse molen is dan natuur lijk de bij de Vrouwenpoort ge legen "De Arend". De door u genoemde "De Hoop" op de Verlaatsdwinger lag veel zuide lijker, en valt dus ver (links) buiten het beeld. Ik veronderstel dat u meer re acties in deze trant hebt ont vangen. Een van de leuke din gen van 't Krantsje is dat er door veel lezers alert gerea geerd wordt. Almelo H. J. van der Beek Inderdaad was u niet de enige, die op het heldere, maar toch ook wel weer voor de hand liggende idee kwam een plattegrond ter hand te nemen. Onze abon nee de heer S. Sobel te Leeuwarden deed dat ook. Maar hij meent, dat wij de molen De Leeuw niet juist hadden aangegeven. Dat dachten wij wel. U blijkt ech ter gelijk te hebben, met uw stelling, dat wij op de foto links de molens Het Lam en De Arend zien. Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 15